ВОДЕЋЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ КРЕНУЛЕ У БОРБУ ЗА БИТАН "СТРАТЕШКИ КОРИДОР": Пре Арктика треба освојити веома важна острва
Архипелаг постаје све интересантији суперсилама
Због растућих тензија у северном Атлантику, фарски архипелаг постаје нова геостратешка капија за Арктик.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/03/pjimage_13.jpg?itok=jNvRZry-)
УКРАЈИНЦИМА СМЕТАЈУ МРТВИ СОВЈЕТСКИ ХЕРОЈИ: Вандали оскрнавили гроб великог обавештајца! (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/29/koronavirus1.jpg?itok=VVKVyzlz)
ШВАЈЦАРЦИ ПРИЗНАЛИ: Потценили смо корону, то нас сада много кошта!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/03/pjimage_12.jpg?itok=ReMsHLq2)
СРУШИО СЕ КРОВ И ИЗАЗВАО ТРАГЕДИЈУ: Погинуло 17 особа, а на десетине повређено (ФОТО/ВИДЕО)
Када је прошлог лета шеф Стејт департмента Мајк Помпео посетио Копенхаген имао је неуобичајени захтев за свог данског колегу Јепе Кофода. Тражио је да састанку присуствују и министри спољних послова аутономних територија Данског краљевства, Гренланда и Фарских острва.
Кофод је вероватно прогутао кнедлу, јер је Доналд Трамп у својој председничкој мегаломанији тражио од Данаца да купи највеће ледено острво на свету на којем САД већ имају стратешку војну базу.
Овакав разговор учетворо је за Копенхаген био знак понижења, али за мало одељење спољних послова Фарских острва је значио дипломатски врхунац.
Забачен архипелаг, стешњен између немирних вода северног Атлантика и Норвешког мора, суперсили је очито имао да понуди још нешто осим рибе и овчетине.
- Неки народи имају велике природне ресурсе, али наша локација је наш главни ресурс - објаснио је за "Форин полиси" министар спољних послова Јенис ав Рана све веће занимање САД, Кине и Русије за Фарска острва, која иако административно припадају Данској нису чланица Европске уније.
Са растућим тензијама глобалних сила у арктичком региону богатом нафтом и природним гасом, 18 острва на којима живи 52.000 становника добијају све више на важности.
Фарска, у преводу "овчија", острва која су у средишту северноатлантске руте, између Гренланда, Исланда и Уједињеног Краљевства, повратила су стратешки значај која су имала током хладног рата.
У америчкој одбрамбеној стратегији објављеној у извештају Конгреса за 2019. године цела област је означена као "стратешки коридор" за поморске операције између Арктика и северног Атлантика.
Због све снажнијег утицаја Кине и Русије на овом простору, уз забрињавајуће топљење леда на Арктику и са растућим бродским саобраћајем, овај поморски регион постаје све важнији за националне интересе САД.
Није чудо што геополитички стратези све гласније поручују заборавите Гренланд, Фарска острва су нова стратешка капија за Арктик.
У недавном извештају Данског института за међународне односе констатује се да ова област која гравитира Северном полу све више постаје регион "високе напетости" имајући увиду растуће тензије великих сила на Арктику.
Вашингтон не брине толико коме ће све ова данска аутономна територија да извози рибу, већ да тај архипелаг у склапању повољних уговора не потпадне под утицај Москве или Пекинга.
Фарска острва су сада на путу да постану поморска база која ће пружати услуге војним бродовима САД и НАТО. Да ли ће за аутономни "зелени архипелаг", који има дупло више оваца него становника, то значити и крај добрих односа са Москвом и Пекингом?