РАЗЛИКА У ЛЕКОВИМА И ВАКЦИНАМА ПРОТИВ КОРОНЕ Стручњаци објаснили - ево да ли медикаменти могу заменити цепива
Поједини стручњаци за заразне болести прибојавају се да би долазак антивирусних пилула могао додатно да омете кампању за вакцинацију.
Антивирусне пилуле које су развиле компаније Мерк и Фајзер/Бионтек показале су се успешним у ублажавању тешких последица ковида-19, ако се узимају у раној фази, али лекари напомињу да је превенција болести вакцинисањем је боље решење од лечења таблетама.
ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ПУТИНА: Убрзајте са признавањем вакцина, прете нам нови сојеви корона вируса
ПО УЗОРУ НА АМЕРИКУ? Ако не примите вакцину, да ли ТРЕБАТЕ ДА ДОБИЈЕТЕ ОТКАЗ? - дебата која мучи цео СВЕТ
БЕЛОРУСКИ МИНИСТАР ОДБРАНЕ: Спремни смо да заштитимо своје границе - помоћ стиже од Руса
Према анкети "Каизер Family Foundationa" 72 одсто одраслих Американаца примило је прву дозу вакцине против коронавируса. Међутим, успорен је темпо вакцинације, док ставови Американаца о безбедности вакцине против болести увелико зависе од њихове страначке пристраности.
Обавезно вакцинисање које су увеле неке приватне компаније, савезне државе и администрација председника Џоа Бајдена, заслужно је за повећање процепљености становништва, али је такође подстакло расправе око ставова о вакцинацији.
Поједини стручњаци за заразне болести прибојавају се да би долазак антивирусних пилула могао додатно да омете кампању за вакцинацију.
Прелиминарни резултати истраживања 3.000 америчких грађана које је спровео њујоршки Универзитет, откривају да би доступност пилула могла да одговори људе од вакцинације, изјавио је Скот Рацан, који је водио истраживања са поменутог Универзитета.
Рацан додаје да сваки осми испитаник радије бира лечење таблетама него вакцинацију, што је према његовом мишљењу висок проценат.
Његова забринутост је повезана са подацима које је објавио Фајзер, а према којима експерименталне антивирусне пилуле паксловид смањују ризик од хоспитализације и смрти за 89 одсто код одраслих особа са високим ризиком.
Фајзерови резултати уследили су након што су Мерк и Риџбек Бајотерапеутикс 1. октобра објавили да њихов лек, молнупиравир, смањује ризик од хоспитализације и смртног исхода за 50 одсто.
Споменути лек је прошле недеље добио условно одобрење у Великој Британији.
За оба лека, паксловид и молнупиравир, потребно је одобрење од америчких здравствених регулатора, али могли би да се нађу на тржишту већ следећег месеца.
- Уколико се ослањамо искључиво на антивирусне лекове, онда се коцкамо са сопственим здрављем - рекао је Петер Хотез, професор молекуларне вирусогије на Бејлор универзитету.
Шесторо стручњака за заразне болести које је интервјуисао Ројтерс, изразили су задовољство позитивним резултатима нових лекова против ковида-19, али су исто тако упозорили да лекови нису никако замена за вакцину.
Према истраживању које је на америчким ратним ветеранима спровела Влада, Фајзерова вакцина ефикасна је у сузбијању ризика од хоспитализације у 86,8 одсто случајева, чак и у случају високозаразног делта соја.
- Мислим да вести из Фајзера звуче сјајно, али то не значи да имамо замену за вакцину - поручила је Лиана Вен, професорка на Џорџ Васингтон универзитета.
Прескочити вакцинацију "била би трагична погрешка", рекао је Алберт Бурла, извршни директор Фајзера.