САД МАЛО ОНИ: Талибани послали писмо Њујорку, ево шта сада захтевају - поручили да су они владари Авганистана
Онај ко говори пред Уједињеним нацијама тај готово увек представља неку земљу. Сада талибани желе да се обрате пред Генералном скупштином УН у Њујорку.
Након преузимања власти у Авганистану, талибани сада желе да званично представљају ту земљу пред Уједињеним нацијама.
У писму генералном секретару УН Антонију Гутерешу, талибански министар спољних послова Амир Чан Мотаки затражио је да говори на 76. општој расправи Генералне скупштине УН која је у току.
ДА ЛИ ДИЈАСПОРА ИМА РАЗЛОГА ЗА БРИГУ? У овој земљи власти донеле неочекивану одлуку, НЕМА ПЛАТЕ за невакцинисане?
САМО ДА ГА ЧУЈЕ БАЈДЕН: Зеленски у Њујорку шокирао изјавом
ХЕРОЈСКИ ЧИН! Овај полицајац је спасио једномесечну бебу коју непознати мушкарац бацио са другог спрата зграде (ФОТО)
Како наводе УН, министарство спољних послова "Исламског емирата Авганистан" послало је то писмо такве садржине у седиште УН у Њујорку.
Талибани су у писму навели да је Мохамад Ашраф Гани је свргнут са места председника и да су они владари земље. САД, Немачка и друге земље виде талибане као партнере за разговор и властодршце, али их не признају као легитимну владу.
У допису талибанског Министарства спољних послова такође се наводи да талибани желе да замене досадашњег авганистанског амбасадора при УН Гулама Исакзаија. На његово место требало би да дође досадашњи портпарол талибана Сухаил Шахин.
Кабинет генералног секретара УН то писмо проследио је надлежном Одбору за сертификацију, преноси DW.
Одбор УН састоји се од представника девет земаља: САД, Русије, Кине, Шведске, Намибије, Бахама, Бутана, Сијера Леонеа и Чилеа. Како објашњава портпарол УН Фархан Хак, то тело одлучује који ће представници, а и тиме и која руководства држава бити призната у Уједињеним нацијама.
- Не признају Уједињене нације владе, то раде њихове земље-чланице - нагласио је Хак.
И раније је било је случајева да званичници при УН нису повезани с владарима у сопственој земљи. Талибани су рецимо контролисали Кабул од средине 1990-их до 2001, али је то време у УН Авганистан представљао амбасадор претходне владе, јер УН нису признавале талибане. Оне их не признају ни данас.
Тренутно постоји сличан случај: представник Мјанмара Кјав Мое Тун започео је свој мандат пре пуча у својој земљи. Након оштрих осуда војске, влада је покушала да га замени, али за сада безуспешно, јер се Одбор УН опире.
При том УН могу да буду добро место за директне контакте са аутократијама. Северна Кореја, на пример, такође има представништо у Њујорку.
Министри спољних послова Г20 одржаће данас видео-конференцију о Авганистану, на маргинама заседања Генералне скупштине УН.
Требало би пре свега да буде речи о томе како се у будућности носити с талибанима. Кина и Русија, чланице Савета безбедности УН с правом вета, за разлику од свих западних земаља нису затвориле своје амбасаде у Кабулу након доласка талибана на власт.
Имати свог амбасадора у УН за талибане не само да би био велики корак према међународном признању, већ би могло и да отвори пут за приступ земље међународној помоћи.
Питање је да ли ће се талибански министар спољних послова Амир Чан Мотаки заиста у следећих неколико дана појавити на Генералној скупштини. Према речима портпарола УН Хаа, Одбор за акедитацију још није заказао састанак. Раније је планирано да говор у име Авганистана одржи садашњи амбасадор Исакзаи.