САД НАТЕРАЛЕ ПУТИНА НА ДРАСТИЧАН ПОТЕЗ Русија донела одлуку о нуклеарним тестовима: Учинићемо све за безбедност земље
Русија повлачи одлуку о нуклеарном оружју?
Русија повлачи ратификацију Уговора о свеобухватној забрани нуклеарних тестова (ЦТБТ) због неодговорног става САД-а према глобалној безбедности, рекао је председник доњег дома руског парламента.
Председник Владимир Путин, који је раније овог месеца предложио Русији да опозове ратификацију споразума из 1996. јер га Сједињене Државе нису ратификовале, рекао је да није потврдио нити одбацио могућност настављања нуклеарног тестирања у Русији.
ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК Путиново прво путовање од рата у Украјини - Си дочекује светске лидере, ту је и Вучић
АКО ТРЕБА НЕК ИЗГИНУ ЉУДИ - САМО ДА НЕ ПОСЛУШАЈУ ПУТИНА СБУН одбио да прихвати резолуцију Русије о прекиду рата на Блиском истоку
КЉУЧНА ЗА БЕЗБЕДНОСТ РЕГИОНА Посета Путина Бишкеку - црвени аларм за Запад! Ево зашто је важна руска војна база у Киригизији
- Због безбедности наше земље повлачимо ратификацију Уговора о свеобухватној забрани нуклеарних тестова - рекао је председник Думе Вјачеслав Володин уочи расправе и парламентарног гласања о опозиву ратификације. Володин је рекао да је Русија ратификовала уговор 2000., док га Вашингтон није ратификовао због свог "неодговорног става према глобалним безбедоносним питањима".
- Руска Федерација учиниће све како би заштитила своје грађане и одржала глобалну стратешку једнакост - додао је Володин. Русија повлачи ратификацију, али остаће потписница и наставиће да сарађује са супотписницама и глобалним саставом праћења који упозорава свет на сваки тест.
Обнављање нуклеарних тестова у Русији, САД-у или Кини могло би да значи почетак нове трке у нуклеарном наоружању између великих сила које су зауставиле нуклеарна тестирања у годинама након распада Совјетског Савеза 1991. године. За многе научнике и активисте, масивно тестирање нуклеарних бомби током Хладног рата указивало је на сулудост нуклеарног напада који би могао да уништи човечанство и контаминирати планету стотинама хиљада година.
Рат у Украјини подигао је напетости између Москве и Вашингтона на највиши ниво од Кубанске ракетне кризе, баш у тренутку када Кина настоји да ојача свој нуклеарни арсенал како би била у складу са својим статусом суперсиле у настајању.