Самит Г20 је почео, а ово су жеље лидера: Ево зашто се Трампу није ни долазило у Хамбург (ФОТО)
Сматра се да би овај самит могао бити најнапетији још од оснивања тог форума 2008.
Лидери земаља Г20 у данас и сутра окупљају се у Хамбургу. На тај годишњи самит сви доносе своја очекивања, жеље и проблеме. "Дојче веле" је на једном месту сабрао најважније из угла различитих учесница сусрета.
Политичка елита код домаћина Меркелове: У Хамбургу почиње самит лидера Г20 (ФОТО)
На улицама Хамбурга је прави ХАОС! Током протеста против Г20, повређено 76 полицајаца! (ФОТО/ВИДЕО)
САД
Администрација Доналда Трампа не очекује превише, штавише, може се замислити да Трампу у овом моменту баш и није до дводневног боравка у немачком лучком граду. Због изласка из Париског споразума о клими Трамп је изолован као мало који амерички председник пре њега па му вероватно одговара што се овакви помпезни самити обично заврше уз тек необавезни комунике. Јавност код куће више занима први сусрет с руским колегом Владимиром Путином. После почетних симпатија које је изразио за Путина, председник Трамп је убрзо упао у жрвањ оптужби да шурује са Русима, истиче "DW".
Русија
И у Москви се најпре занимају за сусрет Путина и Трампа. Ретко су када у Кремљу имали таква очекивања од неког новог председника САД. Штавише, надали су се да ће до сусрета доћи и много раније. „Ради се пре свега о нормализацији дијалога“, рекао је руски шеф дипломатије Сергеј Лавров. Односи су практично залеђени након руске анексије Крима и санкција које је затим иницирала Бела кућа под вођством Барака Обаме.
Руски познаваоци прилика не очекују велики преокрет у Хамбургу на том пољу већ озбиљне разговоре о заједничкој борби против Исламске државе и контроли нуклеарних арсенала. Ескалација на Корејском полуострву би такође могла да зближи две светске силе.
Немачка
Домаћине сусрета у Хамбургу овај самит затиче усред предизборне кампање – канцеларки Ангели Меркел таква позорница дође као поручена у трци за њен четврти мандат на челу Владе. Згодне фотографије и сусрети са светским лидерима помоћи ће јој да у заборав падну неспретни маневри из претходних седмица – попут нејасног држања око „брака за све“.
Меркелова је најавила тешке разговоре као и да ће тврдо заступати европску позицију према САД и у климатској политици. Ка њој су усмерена велика очекивања јер је немали број људи сматра „последњом бранитељком слободног света“, како ју је назвао "Њујорк тајмс".
Кина
Г20 је важно градилиште кинеских геополитичких амбиција. Пекинг жели да заузме још значајнију улогу у међународној заједници, али пре свега да подсети партнере на то како кинеско руководство замишља слободну трговину у свету. Кина живи од извоза, али јој због делимично затвореног тржишта западне земље још одбијају статус тржишне привреде.
Неугодно би могло да буде када се дође до питања Северне Кореје – Кина се јесте прикључила санкцијама, али их не спроводи сасвим. С друге стране, повлачењем САД из климатског споразума, најмногољуднија земља света добија на значају јер је огромни загађивач који тврди да ће се држати договореног у Паризу.
Индија
Индијском премијеру Нарендри Модију такође добро дође самит у Хамбургу. Покушаће да добро прода економске реформе које спроводи његова влада. Једним оком ће Моди гледати ка домаћој јавности где очекује политичке поене.
Ту је кључан сусрет са председником Кине Сијем Ђинпингом – две земље имају хроничну свађу око границе, али желе да пошаљу позитиван сигнал када су у питању економски односи.
Турска
За турског председника Реџепа Ердогана је апсолутни приоритет борба против тероризма – то јест против оног што он назива тероризмом. Тражиће од других чланица НАТО да обуставе испоруке оружја курдским јединицама на северу Сирије, док ће од Трампа тражити изручење проповедника Фетулаха Гулена чију мрежу криви за подривање турске државе и неуспели покушај пуча прошле године.
Ердоган је хтео да говори пред сународницима у Хамбургу, али му то није дозвољено због чега је поново осуо дрвље и камење по Немачкој.
Саудијска Арабија
Саудијски краљ Салман је закупио цео хотел „Четири годишња доба“ у којем су предузете чак и грађевинске измене – а онда је отказао долазак. Разлог је актуелни конфликт са Катаром. Не долази ни његов син, престолонаследник Мохамед бин Салман. Делегацију у Хамбургу зато предводи један министар. Изгледа да Ријад има паметнија посла од самита Г20.
Бразил
Мишел Темер, бразилски председник, најпре је отказао долазак без икаквог образложења. Али ће ипак доћи. То добро илуструје политички хаос који тренутно влада у Бразилу. У Хамбургу ће зато председнику бити најважније да демонстративно стави до знања да је све тобоже у реду.
Прошле седмице је Темер због сумње на корупцију постао први председник у историји земље против којег је подигнута оптужница током трајања мандата. Добро о њему мисли још само између пет и седам одсто Бразилаца. Једино чему у тој ситуацији може да се нада јесте привлачење нових страних инвеститора.
Јужноафричка Република
Једина афричка чланица Г20 налази се у дубокој кризи. Председник Јакоб Зума бори се са највећом стопом незапослености од свих земаља овог клуба, домаћа валута је под јаким притиском.
Повољно је што би Африка требало да буде важна тема самита. Наде се полажу у иницијативу "Цомпацт with Африца" која треба да буде покренута као додатни механизам, уз постојећу развојну помоћ. Циљ је привлачење инвестиција на овај континент. Биће речи и о Агенди 2030 Уједињених нација чији су циљеви одрживи развој и решење глобалне избегличке кризе.