САМИТ НАТО "НАГАЗНА МИНА" ЗА БАЈДЕНА! Оно што га чека није ЛАКО, а НИ ПРИЈАТНО!
Изборни штаб америчког председника Џоа Бајдена већ је најавио да ће он у петак бити у кампањи у Мичигену, савезној држави која је једна од кључних на новембарским изборима, али шеф Беле куће пре тога има много важнији тест од којег зависи то да ли ће уопште остати кандидат Демократске партије.
CNN наводи да би митинзи у Мичигену требало да буду одржани одмах након окончања самита НАТО који сутра почиње у америчкој престоници Вашингтону и траје до четвртка.
Наводи се да ће угошћавање светских лидера на скупу којим се прославља 75. годишњица постојања Алијансе омогућити Бајден да покаже да има државнички кредибилитет, као и да нагласи да је он као председник САД оснажио Северноатлантски савез и омогућио пријем две нове земље чланице, челичећи западне савезнике Америке како би одговорили на претњу коју је донела руска инвазија на Украјину.
Међутим, ту постоји и једно "ако", имајући у виду сумње у способност Бајдена да без гафова оконча овај самит, поготово након критика и све већег притиска појединих утицајних демократа на председника да се повуче из изборне трке након забрињавајућег наступа у ТВ дуелу са републиканским кандидатом Доналдом Трампом.
CNN наводи да ако Бајден успешно "изнесе" до краја самит без нових контроверзи, пажња јавности би могла да се склони са његових уочених слабости и окрене се Трампу, који би требало да открије име свог потпредседничког кандидата уочи или током Републиканске националне конвенције која се наредне седмице одржава у Милвокију.
Док се фокус поново буде пребацио на Бајдена остати још мање времена до почетка Демократске нациомалне конвенције у августу и још суженији маневарски простор за оне који критикују председника да му пронађу страначку алтернативу.
Америчка телевизија оцењује да је политичка дебата која се развила због Бајденовог "укопавања" и одбијања да одустане од кандидатуре постала скоро надреална.
Уколико демократе одлуче да одустану од Бајдена као председничког кандидата, то био понижавајући крај његове политичке каријере која се протеже последњих пола века, а председник ће се вероватно осетити као жртва издаје.
По оцени CNN, таква одлука би створила сценарио виског ризика какав није виђен у модерној историји.
Демократе ће морати да одлуче да ли ће онда сви окупити око Бајденове потпредседнице Камале Харис, што је процес који је већ делимично и отпочео или ће муњевито организовати избор новог председничког кандадата којем ће припасти страначка номинација.
Нема гаранција да би та особа била боља опција од Бајдена, који је већ једном успео да порази Трампа на изборима.
Подсећа се да је један од утицајних демократа који је покренуо питање одрживости Бајденове кандидатуре и конгресмен Адам Шиф.
Он је у гостовању на НБЦ њузу поручио да је наступ демократског кандидата у ТВ дебати са Трампом изазвао забринутост међу гласачима у вези са тим да ли је Бајден да победи у "једној егзистенцијалној трци", мислећи на новембарске изборе.
Упитан о анкетама које указују да би Харис победила Трампа уколико би заменила Бајдена као кандидаткиња демократа, Шиф је казао да она "има искуство, расуђивање, лидерске способности да буде изванредна председница".
- Он (Бајден) мора или да убедљиво победи или да преда бакљу некоме ко може то да уради - рекао је Шиф и додао да би Харис "врло могуће победила убедљиво".
Кључне теме самита НАТО - Украјина, али и продубљивање војне сарадње индо-пацифичком региону
НАТО би на самиту требало да разматра конкретне начине за убрзање чланства Украјине у Алијанси, а такође очекује се да ће у фокусу бити безбедносни ризици руске агресије на суседну земљу и изазови у индо-пацифичком региону.
- Аустралија, Нови Зеланд, Република Кореја и Јапан веома су заинтересовани за продубљивање сарадње са НАТО. То не мора нужно бити војна сарадња, него области у којима већ постоји неки вид кооперације - казао је Стивен Фленаган из корпорације Ранд за Глас Америке.
Србија Данас/Курир