САМО ФАЛИ МОЈСИЈЕ! БИБЛИЈСКЕ СЦЕНЕ СТАРОГ ЗАВЕТА У АВГАНИСТАНУ: Егзодус какав није виђен, сви иду у једном правцу! (ВИДЕО)
Плач деце одјекује планинама!
Егзодус у библијском стилу дешава се у Авганистану ових дана, док хиљаде Авганистанаца бежи стотинама километара преко пустиње од Талибана, како би се домогли других држава.
ВЕШАЊЕ СА ХЕЛИКОПТЕРА ИЛИ НЕШТО САСВИМ ДРУГО? Откривена права истина о снимку који је потресао Америку (ВИДЕО)
СЕБАСТИЈАН КУРЦ НЕЋЕ НИ ДА ЧУЈЕ: Категорички је оштро реаговао, Аустрија исту грешку више никада неће поновити
"АЛАХОВ ДАР" ПОСТАЈЕ ПРЕМИЈЕР АВГАНИСТАНА: За Талибане је командант правоверних, остао је упамћен по једној ствари
Запањујући снимци открили су заиста епске размере масовне миграције бескрајне реке људи која се отегла до граница Пакистана и Ирана како би људи побегли из ратом разорене земље. Очекује се да ће многи мигранти покушати опасно путовање ка Европи преласком хиљада километара преко Ирана до Турске.
Путовање за престрављене Авганистанце започело је у Нимрузу - најређе насељеној провинцији у земљи, углавном покривеној пустињама и планинама. На упечатљивим снимцима, траг људи иде уназад колико год поглед сеже и чује се све мање гласова.
Мигрант који је недавно кренуо на исто путовање рекао је да Авганистанци ходају по четири сата по неравном терену, преноси The Сун. Он је рекао да ће неки мигранти сада наставити пут са иранским кријумчарима.
- Ово су најсиромашнији људи, јер постоје и други начини који укључују мање ходања, али те руте коштају више - рекао је он.
Описујући своје путовање, мигрант је рекао: "Након више од четири сата хода, стигли смо у долину и сачекали мрак."
- Око 22 сата дошли су Иранци и од свих су тражили шифру или кључну реч. Након што је свако пронашао свог кријумчара, поделили смо се у групе, свака група са својим кријумчаром. Затим смо се кретали према Ирану, група за групом. Прошао сам овај пут неколико пута у прошлости. Раније је било можда око 200 људи, али овај пут је био хаос. Хиљаде их је било тамо. Видео сам жене које су биле у поодмаклој трудноћи, бебе, старце. Сећам се плача уплаканих беба који ођекују планинама.
Али Пакистан, који има најдужу границу са Авганистаном, саопштио је да неће прихватити избеглице. Амерички амбасадор у Пакистану рекао је за BBC: "Већ смо преоптерећени избеглицама, и то је изван наших капацитета да угостимо још избеглица."
У Торкхаму, великом граничном прелазу са Пакистаном источно од превоја Хајбер, пакистански званичник је изјавио: "Велики број људи чека на страни Авганистана на отварање капије."
Узбекистан, који се граничи са Авганистаном на северу, такође је саопштио да ће његов главни прелаз остати затворен ради "осигурања безбедности". Било је и извештаја о хиљадама Авганистанаца који покушавају да пређу границу са Ираном - али није јасно колико је њих успело.
Филипо Гранди, високи комесар УН за избеглице, позвао је суседе Авганистана да отворе своје границе, процењујући да би до 500.000 Авганистанаца могло да напусти земљу.
- Око 3,5 милиона људи већ је расељено због насиља у земљи - више од пола милиона од почетка ове године - рекао је он у понедељак.
- Напори око евакуације несумњиво су спасили десетине хиљада живота, ти напори су за сваку похвалу. Али кад се ваздушни транспорт и медијска помама заврше, огромна већина Авганистанаца, око 39 милиона, остаће у Авганистану. Потребни смо ми - владе, хуманитарци, обични грађани - да останемо уз њих и останемо на том путу. Неки Авганистанци ће неизбежно морати да траже безбедност преко граница земље. Морају бити у могућности да остваре своје право да траже међународну заштиту, а границе им се морају држати отвореним у ту сврху - рекао је Гранди.
Последњи авион из Кабула слетео је у недељу у Велику Британију, чиме је окончана највећа војна евакуација за 80 година, од када се врши. До сада је извучено око 15.000 Авганистанаца и британских држављана - али постоји бојазан да би до 9.000 људи могло бити у опасности.
У резолуцији је Савет безбедности УН позвао талибане да дозволе безбедан пролаз онима који желе да оду - али није поменуо стварање безбедне зоне.
Више информација о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.