САРКОЗИ У КУЋНОМ ПРИТВОРУ? Осуђен на годину дана затвора - он пориче било какву кривицу
Бивши француски председник Никола Саркози проглашен је данас кривим за незаконито финансирање изборне кампање 2012. године.
Осуђен је на годину дана затвора, али вероватно неће отићи у затвор. Очекује се да ће се жалити на казну, потез којим ће је заправо суспендовати, а судија је рекао да би Саркози казну могао одслужити код куће са електронском наногицом.
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ШТА СЕ ОВО ДЕШАВА У БРИТАНИЈИ? Масовне туче због горива, потежу се ножеви, ангажована војска
СВИ ЋЕ ПОЧЕТИ ДА ГА ИМИТИРАЈУ: Ефекат победе Олафа Шолца би могла лоше да се одрази на Европу, ево и због чега!
САДА ТРАМПА КРИВЕ ЗА СВЕ? Амерички генерал открио који је споразум био ПОГУБАН за Авганистан!
Његови саучесници осуђени су на две и три и по године затвора.
Саркози (66), који је порицао било какво дело, није био на суду у тренутку изрицања пресуде.
То је ове године друга осуђујућа пресуда Саркозију, који је био на челу Француске од 2007. до 2012. и задржао утицај међу конзервативцима упркос томе што је пао у немилост због својих правних тешкоћа.
За шта је оптужен?
Оптужен је да је потрошио око 22.5 милиона евра - готово двоструко више од максималног законског износа - за своју кампању за поновни избор 2012. године. Потом је изгубио од социјалисте Франсоаза Холанда.
Тужиоци верују да је Саркози неколико недеља пре гласања знао да се његови трошкови - који су строго ограничени француским законом - приближавају законском максимуму. Оптужили су га да је занемарио две белешке својих рачуновођа које упозоравају на проблем са новцем.
Саркози је проглашен кривим на одвојеном суђењу у марту за покушај подмићивања судије и трговање утицајем како би дошао до поверљивих информације о судској истрази. Такође је порицао било какве преступе у том случају.
Бивши председник је на том суђењу осуђен на три године затвора - од којих две условно - али заправо још није провео време у затвору, док је у току његова жалба.
Осим Саркозију, судило се још 13 особа, укључујући чланове његове конзервативне републиканске странке, рачуновође и шефове комуникацијске групе задужене за организацију скупова, Бигмалион. Остали су оптужени за кривотворење, кршење поверења, превару и саучесништво у незаконитом финансирању кампање.
Неки су признали прекршаје и детаљно описали како су варали са циљем прикривања прекомерне потрошње.