Саудијска Арабија окренула леђа талибанима: Ствара се савез који нико није очекивао!
Талибани имају новог савезника - Иран
Када су талибани владали Авганистаном између 1996. и 2001. године, Саудијска Арабија је била једна од само три државе које су признале њихову владу. Осим ње то су учинили још само Пакистан и Уједињени Арапски Емирати. Међутим - ствари су се промениле.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/02/pjimage_5.jpg?itok=aJyBJ3BX)
НЕСТАЛА СТУДЕНТКИЊА (21) После прославе рођендана није виђена, полиција УПУТИЛА АПЕЛ!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/17/sputnjik_fajzer_i_sinofarm_vakcine_foto_profimedia_sd_ilustracija.jpg?itok=rujvQtgy)
ЗАШТО СПУТЊИК В И СИНОФАРМ ЈОШ УВЕК НИСУ ОДОБРЕНИ У ЕУ: Шта је то "текућа ревизија" којом се ЕМА правда?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/14/profimedia-0517345997.jpg?itok=XMyTntjz)
ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС У ГРЧКОЈ: Ево у којим деловима земље су ПООШТРЕНЕ МЕРЕ против корона вируса
Саудијска Арабија је тада годинама одржавала интензивне односе с талибанима. Она је у Пакистану финансирала верске школе, такозване медресе, из којих су регрутоване безбројне присталице талибанског покрета, како у Пакистану тако и у Авганистану. Додуше, учење из медреса о сунитском исламу разликује се деломично од државне саудијске религије вехабизма. Али заједничко им је ултраконзервативно тумачење исламских писаних извора.
У 80-им годинама прошлог века – када су у Авганистан умарширале совјетске јединце – Саудијска Арабија је подржавала борбу верски мотивисаних авганистанских ратника муџахедина против Совјетског Савеза. Ту је Саудијска Арабија сарађивала са Сједињеним Америчким Државама и Пакистаном. Док су САД желеле да сузбију ширење комунизма у Авганистану, Саудијци су желели да бране ислам. Процењује се да су обе земље на тај рат потрошиле по четири милијарде долара.
Након повлачења совјетске војске и за време грађанског рата који је потом избио 90-их година, Саудијска Арабија је, првенствено у финансијском смислу, постала једна од најважнијих савезница талибана који су настали из муџахедина. Осим тога, УН је оптужио Саудијску Арабију за испоруку оружја талибанима упркос међународном ембаргу.
Али та подршка је нагло окончана након напада од 11. септембра 2001. Тога су дана припадници терористичке организације Ал-Каиде напали више циљева у САД-у. У самоубилачким нападима убијено је више од 3.000 људи. Притисак из Вашингтона је навео владу у Ријаду да прекине везе с талибанима, будући да су они давали уточиште Ал-Каиди. Али на нижим нивоима је и даље постојала повезаност између државних, верских и приватних фактора.
Данас се Саудијска Арабија дистанцира од својих бивших партнера. Чак је одустала од посредничке улоге у преговорима између талибана и смењене авганистанске владе. Ту је улогу у међувремену преузео Катар.
Након што су талибани средином августа освојили Кабул, саудијско Министарство спољних послова је објавило: "Краљевство стоји иза одлука које доноси авганистански народ." То другим речима значи да се Саудијска Арабија више не жели као пре мешати у унутарњу авганистанску политику. Али и да више неће утицати на талибане по жељи западних партнера.
И стварно, мало тога говори у прилог оживљавању некадашњег саудијског утицаја на талибане. Ријад је наиме савезник САД-а, према којем талибани имају врло дистанцирани однос. Осим тога, ту су и мере модернизације које у задње време спроводи престолонаследник Мохамед бин Салман. Његова идеја о барем деломично либералној и отвореној Саудијској Арабији није у складу с подржавањем исламистичких екстремиста у другим земљама.
Талибани су данас знатно блискији с једном другом државом: с Ираном. И то без обзира на верске разлике: Иран се сматра шијитском државом док су талибани сунитски покрет. Још прошле године је политолог Винај Каура из труста мозгова The Middle Еаст из Вашингтона упозорио: - Тај нови развој је у јаком контрасту према ери бившег талибанског режима који је подршавала Саудијска Арабија, заклети противник Ирана.