СЦЕНАРИО АВГАНИСТАНА ПРЕТИ САХЕЛУ: Макрон донео одлуку која ће централну Африку трансформисати у нови КАЛИФАТ?
Преостало француско присуство неће бити засновано на "сталном оквиру"
Француска је распоредила хиљаде војника у области Сахела у кампањи против исламистичких милитаната у стилу рата против тероризма. У кампањи која је започета 2013. године распоређени су француски, естонски, шведски и чешки војници у државама Буркина Фасо, Чад, Мали, Мауританија и Нигер.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/10/kikinda_volonteri.jpg?itok=f6JsHg9R)
ДРУШТВЕНО ОДГОВОРНО ПОСЛОВАЊЕ: Инвестиције у заједницу су залог за бољу будућност
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/357172/profimedia-0068769680.jpg?itok=W2AsVVv0)
РУСКИ РАТНИ ВЕТЕРАНИ ПОКРЕЋУ ВЕЛИКУ АКЦИЈУ У СРБИЈИ: Ово ће обрадовати све српске родољубе!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/09/emanuel_makron_foto_reuters.jpg?itok=Ei8o-3mw)
ОСУЂЕН ФРАНЦУЗ КОЈИ ЈЕ ОШАМАРИО МАКРОНА: Нација у шоку, погледајте какву казну је добио (ФОТО/ВИДЕО)
Француски председник Емануел Макрон најавио је крај операције "Баркхане", амбициозне вишегодишње противтерористичке кампање у западној и централној Африци коју предводи Париз.
Обраћајући се новинарима у четвртак, Макрон је рекао да ће мисија бити одложена у оквиру "дубоке трансформације" француског војног присуства у региону која ће подразумевати делимично повлачење трупа и додао да ће операција бити замењена међународним снагама у којим би учествовала Француска.
- Дошло је време, наставак наше посвећености у Сахелу неће бити на исти начин - рекао је, сугеришући да Париз не може да настави да ради са владама у региону које одлуче да преговарају са исламистичким милитантима. Ми смо ту као подршка земљама, а не као њихова замена - додао је председник.
Макронови коментари прате недавно погоршање веза између Париза и нових власти у Малију, који је прошлог месеца доживео војни пуч. Француска је најавила обуставу заједничких војних операција са малијским снагама 3. јуна, наводно из предострожности због безбедносне ситуације у земљи.
- Мораћемо да водимо дијалог са нашим афричким и европским партнерима. Задржаћемо противтерористички став са специјалним снагама уз неколико стотина војника и постојаће други приступ у којем ћемо појачати сарадњу - обећао је Макрон у изјави.
Такође је нагласио да преостало француско присуство неће бити засновано на "сталном оквиру".
Париз је формално започео операцију "Баркхане" 2014. године, иако се прво размештање трупа догодило годину дана раније, у јануару 2013. године, када је Француска извела војну операцију на северу Малија како би помогла локалним снагама против исламистичких група које су преузеле контролу над тим подручјем.
Та мисија је касније преобликована у ширу операцију у Сахалу у којој је учествовало пет афричких држава. Француско размештање 4.500 војника порасло је на 5.100 војника у фебруару 2020. године након самита са афричким савезницима, али Париз је последњих месеци више пута наговестио да његово присуство неће трајати у недоглед.
Макрон је то изјавио уочи самита Г7 и НАТО. Иначе, у својим коментарима, председник је сугерисао да је западна алијанса "у ситуацији која захтева хитно разјашњење", рекавши да треба да ради на везама са Русијом и да узме у обзир конфигурацију Европе.
Додао је да из његове перспективе Кину не треба третирати као "главну тему" НАТО-а.
- Морамо да знамо ко су нам непријатељи и где су - рекао је.
Макрон је такође рекао да НАТО треба да ради на побољшању односа између савезника и с тим у вези рекао да планира да одржи састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом.
Француска и Турска претрпеле су велики пад односа прошле године усред грчко-кипарско-турских препирки због бушења гаса у Средоземном мору, током којих је Француска стала на грчку и кипарску страну, пише Спутник Интернатионал.
У децембру је Ердоган изразио наду да ће се Француска ускоро "решити" Макрона. Свађа је ескалирала почетком ове године усред Макронових напора да сузбије исламски фундаментализам у својој земљи, што је Ердоган окарактерисао као израз "исламофобије".
Подсетимо, бивши амерички председник Доналд Трамп донео је одлуку о повлачењу америчких трупа из Авганистана, што је како се сада може видети отворило врата поновном успону радикалног исламистичког покрета Талибан у тој азијској држави, што је аналогно ономе што се сада дешава у појасу Сахела у Африци, муслиманским државама са јаким присуством исламистичких покрета који настоје да се домогну власти.
У Авганистану увелико траје блицкриг Талибана који из дана у дан освајају све већу територију и прете да врате Авганистан у време пре америчке интервенције на ту земљу.