СЕЋАТЕ СЕ ОЗЛОГЛАШЕНОГ ЏЕФРИ НАЈСА: Хтео да уништи Милошевића у Хагу, сад се окомио на Сија и Кину, Запад смислио нову тактику!
Запад наставља са подмуклим ударима на Пекинг
"Кина је ујгурске муслимане подвргла геноциду кроз присилну стерилизацију и абортусе који су морали бити одобрени на највишим нивоима", саопштио је Трибунал у Лондону. Тај наводни геноцид су одобрили највиши званичници Пекинга, тврди лондонски трибунал.
ПОСАДА УКРАЈИНСКОГ РАТНОГ БРОДА ДОНЕЛА НОВУ ОДЛУКУ: Уопште не одговарају на позиве Руса!
У ЕВРОПИ СЕ ТРЕНУТНО ОДИГРАВА ГЕНОЦИД? Путин објавио језива упозорења, руски председник изузетно забринут
РАТ НА ВИДИКУ! Украјински брод јури према Керчком мореузу, Руси захтевају промену правца, Кијев не одговара!
- Стотине хиљада, ако не и милиони људи у Синђангу су затворени без икаквог оправдања - рекао је у четвртак председавајући Трибунала сер Џефри Најс.
- Овај огромни апарат државне репресије не би могао постојати да план није одобрен на највишим нивоима - рекао је он док је износио налазе Трибунала.
Веће које испитује наводна кршења људских права састављено од девет адвоката и експерата за људска права објавило је своје мишљење након што је саслушало наводе о мучењу, силовању и нехуманом поступању на две сесије доказивања ове године.
Веће је саопштило да се ван разумне сумње уверило да је "дошло до мучења хиљада Ујгура и потврдило тврдње о затварању, присилном премештању, присилним нестанцима, силовању и сексуалном насиљу, прогону и нехуманим делима." Додаје се да "кинески председник Си Ђинпинг и други високи званичници сносе примарну одговорност." Пекинг је одбацио налазе.
Трибунал је основан на захтев Светског конгреса Ујгура, највеће групе која представља "прогнане" Ујгуре, која лобира код међународне заједнице да делује против Кине због наводних злоупотреба. У извештају на 63 странице, Веће је навело да нема доказа о масовном убијању, што је традиционални тест геноцида према међународном праву.
Иако су неки Ујгури убијени у притвору, Најс је рекао да поређења са нацистичким холокаустом нису била од помоћи. На панелу је речено да је "ван сваке сумње чињеница да је Комунистичка партија Кине (КПК) намеравала да уништи значајан део муслиманске ујгурске мањине на западу земље и као таква починила геноцид".
КПК је успоставила "свеобухватан систем мера за оптимизацију становништва у Синђангу како би смањила стопу наталитета Ујгура, укључујући присилну стерилизацију, контролу рађања и абортус." Најс је рекао да је третман Кине према тој групи у складу са Женевским конвенцијама имао намеру да се наводно уништи цела група или део групе, физички или биолошки. Пресуда је, како је рекао, "углавном почивала на сузбијању рађања".
- Популација Ујгура у будућим генерацијама биће мања него што би била без ове политике. То ће резултирати делимичним уништењем Ујгура - наводи се у извештају.
- У складу са употребом речи "уништити" у Конвенцији о геноциду, ово задовољава забрањени чин потребан за доказ геноцида.
Најс је рекао да су "они које је Кина притворила углавном пуштени после индоктринације."
- Ово је био део плана централне владе, који су наредили највиши званичници, за реинтеграцију провинције Синђанг и разбијање ујгурске културе. Стотине хиљада Ујгура – према неким проценама милион људи власти Народне Републике Кине су притвориле без икаквог довољног разлога, и подвргнуте су делима несавесне окрутности, изопачености и нехуманости - каже се у извештају Трибунала.
- Понекад је било затворено и до 50 људи у ћелији од 22 квадратна метра.
Неки су, наводи се у извештају, били "изложени екстремном сексуалном насиљу - укључујући групна силовања и продор са електричним пендрецима и гвозденим шипкама. Такође се каже да су жене силовали мушкарци који су плаћали да им у ту сврху буду пуштене у логор."
Трибунал је пронашао доказе о наводним принудним абортусима, уклањању материце женама против њихове воље, убијању беба непосредно након њиховог рођења и масовној принудној стерилизацији употребом ИУД уређаја који се могу уклонити само операцијом. Још једна у низу лажи пласираних од стране Трибунала је и "да је стотине хиљада деце одузето из породица и смештено у интернате, џамије су уништене, верски обичаји забрањени, а гробља су срушена булдожерима."
Извештај такође каже да постоје докази да су неки "Ујгури били затворени у контејнерима до грла у хладној води, оковани металним ланцима и имобилисани месецима." Такође је известио о наметљивости кинеске државе, указујући на масовни принудни рад и интензиван надзор лица. Ово, каже се у извештају, значи да су делови Синђанга постали нека врста "затвора отвореног типа".
Најс је рекао да Трибунал не би био неопходан да су владе, које се плаше одмазде Пекинга, затражиле од међународног суда да спроведе истрагу. Додао је да постоји обавеза да се зна истина о "патњама ближњих и кршењу међународног људског права."
Пекинг - који није понудио никакву сарадњу Трибуналу - одбацио је с правом ове лажне налазе и саопштио да је Конгрес Ујгура платио лажове, купио гласине и дао лажно сведочење у покушају да смисли политичко оруђе за оцрњивање Кине.
- Овај такозвани трибунал нема никакве правне квалификације нити кредибилитет - саопштило је Министарство спољних послова, назвавши саслушања "политичком фарсом". Кина је увела санкције Најсу, који је пред Хашким трибуналом процесуирао бившег председника СР Југославије Слободана Милошевића за наводне ратне злочине. Он и остали чланови су признали да сведочење долази од људи који се противе Народној Републици Кини и КПК.
Они су такође испитали хиљаде страница документарних доказа независних истраживача и организација за људска права. "Веће је закључило да је стотине хиљада Ујгура, а вероватно и више од милион, приведено без разлога, и да је третирано окрутно и нехумано."
- Трибунал је задовољан што је НР Кина формулисала свеобухватан план за доношење вишеструких, али међусобно повезаних политика усмерених на Ујгуре - додаје се, рекавши да председник Си Ђинпинг и други високи званичници "сносе примарну одговорност". "Тешко стање Ујгура допринело је погоршању дипломатских односа између западних сила и Пекинга, који негира било какве злоупотребе."
Сједињене Државе су однос Кине према Ујгурима назвале "геноцидом" и са неколико других западних земаља припремају дипломатски бојкот предстојећих Зимских олимпијских игара у Пекингу.
Премијер Велике Британије Борис Џонсон рекао је у среду да ће се Британија придружити бојкоту, у потезу који ће вероватно додатно покварити односе после узастопних критика Лондона на рачун онога што види као "растући кинески ауторитаризам" у Хонг Конгу. Британска влада се, међутим, одупирала позивима да прогласи кинеско "поступање" према Ујгурима геноцидом, инсистирајући да би то требало да буде ствар суда.
Ујгурски трибунал нема овлашћења за санкционисање или извршење и каже да је на државама и другим органима да размотре његове закључке и одлуче да ли да поступе по њима. Налази долазе након што је Кина упозорила Велику Британију, САД, Канаду и Аустралију да ће "платити цену" за дипломатски бојкот Зимских олимпијских игара у Пекингу 2022.године.
Вашингтон је раније ове недеље најавио бојкот, рекавши да је то подстакнуто "широко распрострањеним кршењем права од стране Кине и оним што види као 'геноцид' над муслиманском мањином Ујгура у Синђангу". Велика Британија, Аустралија и Канада следиле су их у налету дипломатског окупљања у среду. Бојкот је ипак разбеснео Пекинг, који је у четвртак наговестио одмазду.
- Коришћење олимпијске платформе од стране САД, Аустралије, Британије и Канаде за политичку манипулацију је непопуларно и самоизолирајуће, и они ће неизбежно платити цену за своја недела - рекао је новинарима портпарол Министарства спољних послова Ванг Венбин.
Прикривена претња стигла је када је Француска рекла да неће бојкотовати фебруарске игре јер је "спорт свет за себе, који мора бити заштићен од политичког мешања", пише Daily Mail. Кремљ је, међутим, критиковао потез САД, рекавши да би игре 2022. требало да буду "ослобођене политике". Руски председник Владимир Путин је већ прихватио позив кинеског лидера Си Ђинпинга да присуствује.
У међувремену, председник Међународног олимпијског комитета Томас Бах рекао је у среду да остаје политички неутралан по том питању, док је инсистирао да је важна тачка "учешће спортиста на Олимпијским играма".