СЕКРЕТАР САД НИКАДА ОШТРИЈИ! Америка ЖЕСТОКО ЗАПРЕТИЛА КИНИ: Хитно престаните са тим или НАСТАЈЕ ХАОС
Амерички секретар је током говора истакао да је његова жеља да са савезницима у региону заштити право свих земаља да изаберу сопствени пут.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен жестоко је оплео по Кини и њеном председнику Си Ђинпингу, пославши поруку званичном Пекингу да Запад предвођен САД неће дозволити да Пекинг "кроји капу свима на Далеком истоку".
ЈЕДНО ХЛАДНОКРВНО "НЕ"! Немачки медији откривају: Меркелова блокирала ИСПОРУКУ ОРУЖЈА Украјини
КОРОНА ЊИХОВО ТКИВО КОРИСТИ КАО РЕЗЕРВОАР! Најновије откриће: Код ОВЕ ГРУПЕ ЉУДИ постковид компликације су ВЕЋЕ
АПОКАЛИПТИЧНО СТАЊЕ У ИНДОНЕЗИЈИ: Снажан земљотрес погодио земљу, издато упозорење на цунами (ФОТО)
Амерички државни секретар Ентони Блинкен поново је запретио Кини и њеном председнику Си Ђинпингу да се суздржи од агресивних и провокативних акција у Индо-пацифичкој регији, будући да би, како је нагласио, такви опасни маневри могли да доведу до озбиљних немира, па и сукоба.
- Одлучни смо да гарантујемо слободу пловидбе у Јужном кинеском мору, где агресивни поступци Пекинга угрожавају трговину вредну више од 3.000 милијарде долара сваке године - поручио је Блинкен на Универзитету Индонезије у Џакарти у склопу своје прве турнеје по југоисточној Азији, нагласивши да Америка не може скрштених руку да посматра таква дестабилишућа дешавања.
Такође је потврдио приврженост Вашингтона "миру и стабилности у Тајванском мореузу", пролазу који је више него икад у средишту екстремних напетости између Вашингтона и Пекинга.
Његова позиција је таква, подсетимо, да представља главни транспортни пут за робу с Далеког истока, а Кина заузима такав став да има апсолутну доминацију над тим пловидбеним простором. Како би Ђинпингу показала да то није тако, Америка је недавно послала свој ратни брод који је прошао кроз мореуз, провоцирајући реакцију Кине и истовремено показујући зубе најмногољуднијој земљи света.
Амерички секретар је затим током говора истакао да је његова жеља да са савезницима у региону заштити право свих земаља да изаберу сопствени пут, без икаквих притисака или застрашивања.
Иако није експлицитно споменуо Тајван, многи медији су истакли како је највероватније мислио на ту острвску земљу која годинама покушава да прогласи независност од Пекинг, иако су САД много пута истакле да је политика једне Кине за њих једина опција.
- Постоји велика забринутост, од североисточне Азије до југоисточне Азије, и од реке Меконг до пацифичких острва, због агресивних дела Пекинга. Кина једноставно полаже право на отворено море као на своју сопствену територију, што је недопустиво, и нарушава отворена тржишта кроз субвенције својим државним предузећима. Такође, она одбија извоз или укида споразуме са земљама које оспорава. Земље ове регије желе да се то понашање промени, а и ми - истакао је Блинкен.
Подсетимо, на Далеком истоку тренутно влада велика напетост, посебно у области Јужног кинеског мора јер Пекинг полаже право на готово цело то подручје, а са њим у трку улазе и Брунеј, Малезија, Филипини, Тајван и Вијетнам.