Села Рохиња муслимана и даље су у пламену: Будистички националисти решили да их ОЧИСТЕ заувек
Цео свет се нада да ће нобеловка Аунг Сан Су Ћи нешто учинити да се такво стање промени
Војне снаге Мјанмара, заједно са будистичким екстремистима и даље активно прогањају мањину Рохиња у држави Ракхине, наводи се у извештају Амнести Интернешенела. Извештај је у директној супротности са тврдњама лидера Мјанмара Аунг Сан Су Ћи да су војне операције завршене у покрајини.
Насиље у Мјанмару не престаје: Исламски екстремисти нападају, војска сурово узвраћа!
У петак је Амнести објавио своје налазе на основу сателита и видео снимака из Мјанмара. Према подацима организације, докази показују да се дим шири из села Рохиња. Спаљивање села, од којих су многа већ била раније напуштена, учињено је очигледним покушајем војске да осигура да избеглице Рохиње немају дом за повратак.
- Овај доказ из свемира је изнад изјаве Аунг Сан Су Ћи свету да је оно што је она називала војним операцијама чишћења у држави Ракхине окончано 5. септембра - рекла је Тирана Хасан, директор кризног одзива у Амнести Интернешенелу.
Рат у Сирији се БЛИЖИ КРАЈУ, а ОВО је последњи ПОДЛИ МАНЕВАР Амера против Асада и Русије
Најновија војна репресија над Рохињама, етничком мањином која се углавном састоји од муслимана, у Мјанмару почела је 25. августа, када су власти користиле низ напада на полицијске и војне базе као изговор за бруталну и немилосрдну кампању против целе мањине у држави Ракхине у Мјанмару. Скоро 430.000 Рохиња је, наводно, напустило земљу јер је већина њих у Бангладешу.
Аунг Сан Су Ћи, државни саветник Мјанмара (позиција која је слична оној са премијером), првобитно није хтела дати никакву изјаву о томе шта се дешава у Рахине. Под међународним притиском, она је коначно прекинула тишину у уторак, само да би издала оправдање за акцију војске, на разочарење многих.
Добитник Нобелове награде за мир и бивши лидер опозиције Су Ћи изјавила је да не зна зашто су муслимани Рахине бежали из земље и одбили да чак именују или признају злочине које је починила њихова терористичка организација. Да би ствари биле још контроверзније, она је одбила да користи израз "Рохиње" у свом говору.
Закон о држављанству из 1982. године, који је и данас на снази, предвиђа да Рохиње не сматрају грађанима Мјанмара и као такви немају грађанска права у држави. Према одлуци, изгледа да то Су Ћи прихвата, Рохиње се сматрају Бенгалијама и илегалцима у Мјанмару.
Тамна страна мјанмарског будизма: Терор над муслиманским Рохињама се наставља! (ФОТО)
Речи Су Ћи изазвале су талас протеста и критика широм света, посебно из исламских држава. Уједињене нације су означиле анти-Рохиња кампању као случај етничког чишћења, а турски председник Ердоган га је чак назвао кампањом потпуног геноцида.
Нације попут Ирана већ су почеле да шаљу тоне хуманитарне помоћи Бангладешу за подршку избеглицама, а врховни лидер Али Хаменеи позива све исламске земље да врше политички притисак на режим у Мјанмару.
Немири у Мјанмару: Наоружани муслимански побуњеници напали војну базу, најмање 5 мртвих
Упркос Су Ћиовој тврдњи да је војна репресија већ завршена 5. септембра, недавни налази Амнестија кажу другачије. Што је још горе, Међународна кампања за забрану копнених мина (ИЦБЛ) тврди да војска размешта минска поља како би убила Рохиње који покушавају да побегну из земље.
- Према налазима очевидаца, фотографским доказима и вишеструким извештајима, противпешадијске мине су постављене између два прелазна прелазна места Мијанма са Бангладешом, што је резултирало губицима међу избеглицама Рохињама који су избегли владине нападе на своје домове - рекао је ИЦБЛ у саопштењу у петак.
У мору у Мјанмару нађене ЖРТВЕ удеса војног авиона!
Чак и по доласку у Бангладеш, ситуација Рохиња остала је изузетно несигурна.
- Ситуација у логорима је тако лоша, нарочито у погледу склоништа, хране, воде и санитарија, да би један мали догађај могао довести до избијања хаоса који би могао да буде преокрет између кризе и катастрофе. Стотине хиљаде избеглица живи у изузетно несигурној ситуацији, а сви предуслови за избијање катастрофе по јавно здравље постоје - изјавио је у саопштењу координатор медицинске агенције " Доктори без граница" - Роберт Онус.