Шест најгорих последица које је изазвала епидемија изједначена са тероризмом
Ово је шест најгорих последица које се могу наслутити већ сада, а евентуално проглашење пандемије само ће их погоршати.
Два месеца после првих упозорења да је у Кини детектован нови тип вируса опасног по живот људи званичног назива COVID-19, свет се учи да живи са опасношћу коју је Светска здравствена организација као претњу изједначила са тероризмом. Ово је шест најгорих последица које се могу наслутити већ сада, а евентуално проглашење пандемије само ће их погоршати.
НЕМА ВИШЕ БЕСПЛАТНОГ ИНТЕРНЕТА: Гугл донео одлуку, ево шта је разлог
У КОФЕРИМА ДОНОСИЛИ АУТО-ДЕЛОВЕ Британски гигант нашао решење како да настави производњу упркос епидемији
Фолксваген поново одложио одлуку: Турска остаје без важне инвестиције? Да ли је то шанса за Балкан?
Лоша година за туризам
Десет одсто светских туриста долази из Кине, око 125 милиона годишње. Они на путовањима потроше више од 250 милијарди долара (више од 2.000 долара сваки), а због мера које су увеле Кина и друге земље, тај промет ће изостати. Велике су шансе да и многи други одустану од путовања или се ограниче на сопствену земљу или регион, што би могло драматично да угрози земље које живе од страних туриста. О крузерима да и не говоримо.
Смањење броја путника у авио-саобраћају
Авиони, посебно интерконтинентални летови, увек су ризични за ширење сваког хуманог вируса па и коронавируса. Умањење туризма и пословних путовања, пре свега у и ка Азији, учиниће многе линије нерентабилним и питање је колико ће компаније бити спремне да те губитке покривају. Више од 70 авио-компанија већ је отказало све линије ка Кини. У првом кварталу на глобалном нивоу очекује се губитак између четири и пет милијарди долара, односно најмање 20 милиона путника мање од плана.
Успоравање светске економије
Немачка економија већ је пријавила губитке због превентивног заустављања кинеских фабрика, а најгоре је у ауто-индустрији. Успоравање кинеске привреде са очекиваног раста од шест на четири и по одсто, које је већ извесно, оштетиће цео свет јер је Кина велики извозник, али и увозник. За сада, осим упозорења, нема процена како би криза изгледала и колико би трајала.
Олимпијске игре у Токију
Међународни и Олимпијски комитет Јапана већ су објавили да неће бити отказивања нити одлагања Олимпијских игара које почињу 24. јула у Токију. Али страх од вируса могао би да доведе до отказа неких спортиста (на пример НБА кошаркаша, који и због мањих ризика одустају), можда чак и целих националних тимова. Мере санитарне безбедности свакако ће представљати огроман непланирани трошак за организаторе.
Несташица мобилних телефона и телевизора
У олимпијској години расте продаја нових телевизора, али ако изостане кинеска производња, биће их недовољно, што обично значи и више цене. Такође, 5Г технологија највише се ослања на кинеске компаније и њено увођење могло би значајно да касни. Неке компаније, попут Епла, затвориле су своје продавнице у Кини и објавиле потенцијалну несташицу телефона на тржишту због смањења производње. Развој технологије би могао да успори, а апарати да поскупе уколико криза са вирусом потраје.
Расизам
Туристе из Кине (посебно оне из Вухана) који су се затекли по свету у јануару када су кренуле вести о коронавирусу пратили су медији и подозрење. Многи Кинези, чак и они који никада у животу нису крочили у Кину или тамо нису ишли већ месецима, сведоче о непријатним ситуацијама у којима су се нашли. Многи признају да се осећају нелагодно у блиском контакту са Кинезима због страха од вируса чак и када су свесни да је страх неоснован.
Последице епидемије вируса: Светска компанија у моменту ИЗГУБИЛА 34 МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА!
ШТА СЕ ТАЧНО дешава са робом која је враћена интернет продавцима? БАЦАЈУ се МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА!
АМЕРИКА ЖЕЛИ ДА ИЗБАЦИ ХУАВЕЈ СА ТРЖИШТА: Разматрамо могућност куповине ових компанија!
СПОРАЗУМ ДВЕ ГИГАНТСКЕ СИЛЕ ПРЕТИ ДА РАЗОРИ НЕМАЧКУ: Црне слутње Ангеле Меркел се обистињују?
ЕВРОПСКЕ КОМПАНИЈЕ ЈАЧЕ НА РЕЧИМА НЕГО НА ДЕЛУ! Штури извештаји о активностима у вези са климатским променама