НЕМИРНА ПРОШЛОСТ, КРХКА САДАШЊОСТ, НЕИЗВЕСНА БУДУЋНОСТ: Век постојања Северне Ирске обојен сукобима и крвљу
Северна Ирска створена је 3. маја 1921. кад је ирско острво подељено на два дела
Северна Ирска данас слави стоту годишњицу постојања, а неуспешни напори организовања обележавања показатељ су пукотине у срцу британске покрајине.
ИНДИЈИ СПАС У ЗАДЊИ ЧАС: Борис Џонсон шаље респираторе!
ТРУДНУ ЖЕНУ БАЦИО С МОСТА И ПУЦАО У ЊУ: Језив злочин познатог боксера, све је признао - прети му СМРТНА КАЗНА?
ЗБОГ СЛАТКИША СА КАНАБИСОМ ДЕЦА ЗАВРШИЛА У БОЛНИЦИ: Малишани повраћали и падали у несвест, укључена и полиција
Откако је Ирска ослобођена британске владавине 1921. године, постојање Северне Ирске је контроверзно и у средишту често крвавог сукоба зараћених фракција.
Око немирне прошлости покрајине, крхке садашњости и неизвесне будућности бескрајно се споре пробритански унионист и републиканац који фаворизују унију са Ирском.
Ипак, такмичење без победника поново се захуктава, делимично због Брегзита.
- Стогодишњица Северне Ирске по својој природи изазива поделу и не може да чини ништа друго него да изазове поделу - рекао је Џонатан Евершед, истраживач са универзитета у Корку.
- Једноставно не постоји начин обележавања (годишњице) Северне Ирске на помирљив или укључив начин - рекао је за АФП.
100 година сукоба
Северна Ирска створена је 3. маја 1921. кад је ирско острво подељено на два дела након ирског рата за независност.
Северна Ирска имала је моћну протестантску пробританску већину, али и велику демографску скупину проирских католика који су желели заједничку судбину у новој слободној ирској држави која је на крају постала пуноправна република.
До данас републиканци често зову Северну Ирску "севером Ирске" и стварање покрајине "поделом" - подржавајући укорењено уверење о незаконито наметнутој граници.
Са кућа северноирских републиканаца, односно националиста, вијоре се тробојне ирске заставе - сигнал да се идентификују као грађани Ирске које је окупирала страна сила.
С друге стране унионисти у својим енклавама вијоре заставе Унион Џека, мурала са приказима британске краљевске породице и британских оружаних снага, ознака веза са матичном Британијом.
Ово је дубоки расцеп у срцу Северне Ирске - рат око тога треба ли она уопште легитимно да постоји и постоји ли, који је покренуо 30 година горког секташког сукоба познатог као "Невоље".
Погинуло је око 3.500 људи пре мировног споразума 1998. године, а иако је насиље јењавало, поделе су остале у напорима да се покрајина приближи Ирској или матичној Британији.
У том контексту добитак сваке стране је губитак друге стране, чиме се одржава горки круг политичког непријатељства и оптуживања.
- Подела и легитимитет Северне Ирске оно су што представља сукоб у Северној Ирској, а ставови о томе непомирљиво су опречни - рекао је Евершед.
Контроверзе
Британска канцеларија за Северну Ирску обећала је да ће прослава стоте годишњице "истаћи снагу и лепоту различитих перспектива и идентитета" у покрајини и остатку Велике Британије.
Догађаји се, пак, нужно заснивају на премиси да је Северна Ирска део Уједињеног Краљевства са краљицом Елизабетом II на челу.
Међу планираним догађајима је да се "стогодишња ружа представи Њеном Величанству краљици за њен врт", што вероватно неће развеселити горљиве републиканце.
Програм укључује догађаје са маслиновим гранчицама чија је сврха да обухвате националистичку заједницу, укључујући заједничку мису и оснивање укључивог "заједничког фонда историје".
Две највеће републиканске странке у Северној Ирској - Шин Фејн и СДЛП, бојкотовале су одбор за планирање догађаја.
- Неће бити прославе поделе која је изневерила становнике овог острва - рекла је прошле године Мишел О'Нил, челница Шин Фејна.
Супротно томе, неки унионисти, чини се, незадовољни неутралном реториком британске владе основали су одбор за прославу са "мапом пута према наредних 100 година Северне Ирске".
- Унионисти и националисти различито схватају прошлост, обележавају различите ствари и чине то различито, а зато што имају опречне визије политичке будућности - рекао је Евершед.
Будућност на коцки
Стогодишњица се обележава у време када је будућност Северне Ирске још неизвеснија и све жешће оспоравана.
Унионисти су изгубили историјску контролу над регионалном и националном парламентарном моћи, док је излазак Британије из Европске уније радикално изменио међународни статус Северне Ирске.
Када се у јануару завршило прелазно раздобље након Брегзита, нови "протокол" за покрајину је ступио на снагу, с проверама у северноирским лукама где се спроводе царинска правила ЕУ-а.
Почетком априла избили су нереди који су произашли из унионистичке заједнице и међу великим верницима који сматрају да протокол угрожава њихов идентитет.
Прва министарка Арлин Фостер најавила је прошле недеље оставку.
- Мислим да је стогодишњица Северне Ирске поприлично несрећна - рекао је Евершед.
- Унионизам дочекује стоту годишњицу државе изграђене по његовој сопственој идеји, али у којој се више не осећа (...) сигурном, док су републиканци присиљени суочити се с тиме да граница којој су се супротстављали 100 година још увек постоји - додао је.