ШОКАНТНО: Сателитски снимци забележили ужас у Северној Кореји! Иза "цветног брда" крије се гнусна прича (ФОТО)
Званично су кампови познати као "центри за преваспитавање".
Гладни грађани ухваћени у покушају бекства из Северне Кореје бивају осуђени на тежак рад, често до смрти, како би нахранили диктатора Ким Џонг Уна и његове гладне послушнике, открива нови узнемирујући извештај.
НЕВЕРОВАТНО: Откривено како су први људи преживели сурову зиму! Нико није могао да верује да је то могуће
ЏОНСОН ПРЕД ОГРОМНИМ МУКАМА: Британија се једва искобељала из ЕУ, а сада је чека стара невоља
ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ КОМШИЛУКА: Мере дале резултате, смањио се број оболелих
У њему се откривају шокантне тврдње о окрутним радним логорима у којима су затвореници попут робова, а поткрепљен је новим сателитским снимцима за које се наводи да показују масовне гробнице са њиховим остацима којима се ђубри тло за узгајање цвећа.
Извештај Комитета за људска права Северне Кореје (ХРНК) са седиштем у Вашингтону, разоткрио је тајни радни камп у којем су затворени људи који су покушали да побегну.
У кампу су присиљени да углавном узгајају свиње за Кима и његов ужи круг.
Он је део политичког затворског система Кван-Ли-Со - који су УН описали као "ужас логора који су тоталитарне државе успоставиле током двадесетог века".
Користећи сателитске снимке, извештај ХРНК показује притвор Чунгсан бр. 11 који се брзо шири, а који се налази 30 километара источно од главног града Пјонгјанга.
Вести о растућем гулагу долазе у време када и вести да се Ким све више обрачунава са људима који беже у Кину или Јужну Кореју због недостатака хране - од којих су већина мајке са децом, пише "Сан".
На основу сведочења затвореника који су пуштени или успели да побегну из земље, извештај описује гротескне услове најмање 2.000 политичких затвореника.
Многи страдају због застрашујућих услова или мучења. Затим бивају сахрањени у масовне гробнице.
Званично су кампови познати као "центри за преваспитавање".
Али у стварности, каже се у извештају, реч је о камповима присилног рада који подсећају на гулаге којима је управљао совјетски диктатор Јосиф Стаљин.
- Само присуство тајних гробља и крематоријума у камповима раштрканим широм земље указује на то да власти претпостављају и очекују високу стопу смртности у притвору… Седамдесет и две године након што је режим породице Ким преузео власт - и 67 година након Стаљинове смрти - њихова окрутност је у равни са најгором стаљинистичком казненом праксом - рекао је извршни директор ХРНК-а Грег Скарлатоју.
За већину свиња узгајаних у кампу речено је да се "искључиво користе за исхрану привилегованих класа у главном граду".
Затвореници такође раде у рибњацима и рудницима соли.
Старији аналитичар сателитских снимака ХРНК-а и главни аутор извештаја Џозеф С. Бермудез каже да је Чунгсан бр. 11 "јединствен међу злогласним затворима Северне Кореје не само по радном стажу, већ и по наводно високој стопи смртности због неухрањености и бруталности".
- Његови затвореници имају директан задатак да обезбеде месо, рибу и со елити која држи моћ у Пјонгјангу, управо онима који су их заточили – каже он.
Због изузетно тешких услова у логору, процењује се да сваке године умре или буде погубљено око 2.000 затвореника.
Извештај такође цитира једну жену која је била у кампу, која објашњава како велики број распадајућих тела ствара плодно тло за узгој цвећа.
Остали су без земље за сахрану тела, јер је толико људи умрло. Људи ову планину зову "цветно брдо" јер азалеје цветају сваког пролећа и покривају целу планину. Сахрањена тела делују као природно ђубриво и помажу цвећу да цвета - рекла је она.
Друга бивша затвореница је испричала да је њен посао био да носи тела на "цветно брдо" за које је рекла да је у њему сахрањено око 5.000 тела.
Овај камп датира најкасније из 1975. године, али је у протеклој деценији брзо проширен.
Извештај позива Северну Кореју да "одобри тренутан, слободан и несметан приступ међународним хуманитарним организацијама ради пружања помоћи најугроженијим групама, укључујући затворенике".
Кимов режим негира да овај и други радни логори постоје.