"Схватиће да је њихова земља изолована и екстремно сиромашна" Севернокорејски војници би могли да покрену велику револуцију, након повратка из рата биће помно праћени
Судећи према медијским извештајима, Северна Кореја шаље неколико хиљада својих војника како би "помогли" Русији у рату против Украјине.
То ће бити њихов први контакт са спољним светом. Са каквим последицама би се могли суочити?
Одлука о слању борбених трупа, односно укључивање у руску агресију на Украјину, сигурно ће ојачати партнерство Пјонгјанга с Москвом.
С друге стране, то ће за хиљаде севернокорејских војника бити први сусрет са спољним светом, у којем ће бити конфронтирани с другачијим начином живота и другачијим идејама.
Тешко је потврдити колико тачно војника Северна Кореја шаље у руски рат против Украјине, али западне обавештајне службе тврде да је у регију Курск већ послато више од 10.000 севернокорејских бораца.
Тамо би требало да помогну Русима у борби против украјинског продора на руску територију.
Иако се ради о експедицији у ратну зону, војници с Далеког истока ће током свог боравка у тим крајевима, односно дугог путовања са руске источне границе у Азији до западне границе према Европи вероватно имати прилику да виде и релативно благостање у руским градовима.
Вероватно ће да конзумирају и бољу храну него код куће, односно добити боље плате него оне које могу очекивати након повратка у њихову домовину.
- Многи од тих војника су једноставно момци с фарми из провинције, или млади војници који ће сада први пут у свом животу да виде како изгледа свет изван граница Северне Кореје. То ће им сигурно помоћи да схвате да је њихова земља изолована и екстремно сиромашна - каже за Андреј Ланков, професор историје и међународних односа на Универзитету Коокмин у јужнокорејском Сеулу. Ланков је иначе рођен у Русији:
- И они ће се сигурно запитати зашто и њихова земља није тако богата као Русија.
А сви они који успеју да преживе, вратиће се кући у Северну Кореју и с неким идејама које су у контрадикцији с оним што тврди режимска пропаганда. А она упорно инсистира на верзији према којој је Северна Кореја једна од најсрећнијих и најнапреднијих нација света.
Аналитичари ипак упозоравају на то да војници након повратка својим кућама неће бити спремни отворено да износе критичка размишљања, па чак ни у кругу своје породице или пријатеља.
Севернокорејска тајна полиција је на лошем гласу, позната је по томе да нема милости према било каквој врсти критике режима или друштва - такве ствари се аутоматски третирају као издаја, што за собом повлачи и изрицање озбиљних казни.
- Ти људи су одрасли свесни чињенице шта не смеју да причају и сигурно им неће пасти на памет да глуме суицидалне хероје и да причају о својим искуствима. Они ће сигурно профитирати од те ауре јунака нације, а Ким Џонг Ун ће их издашно за то и наградити. Оно што ће они видети или чинити у Русији ће сигурно утицати на те војнике, али не можемо очекивати да ће то имати било какав политички значај, барем не у идућих неколико деценија - додаје Ланков.
Севернокорејске власти већ деценијама раде на томе да се домаће становништво изолује од страних идеја и спољашњих утицаја.
Та је кампања последњих година појачана и све је бруталнија: власти ригорозно и вишегодишњим казнама затвора санкционишу све оне људе које ухвате да слушају страну музику, гледају стране филмове, односно грађане који покуша(ва)ју да побегну у Кину.
Повод за хапшење у овој изолованој азијској земљи понекад може бити и чињеница да неко носи одређену врсту одеће или има неку специфичну фризуру, под условом да државни службеници процене да се ту ради о резултату утицаја, односно инспирацији из иностранства.
У Русији они који се брину око севернокорејских војника, неће моћи у потпуности да заштите придошлице с Далеког истока од спољашњих утицаја, сматра Дан Пинкстон, професор међународних односа на Универзитету Трој у Сеулу.
- Било је и неких извештаја о томе да су севернокорејске трупе авионима из тренинг-кампова на крајњем истоку Русије биле пребачене на бојиште, могуће је да су одлучили да их превозе авионом како једноставно не би били у прилици из воза док се возе по земљи, да виде како изгледају руски градови - каже овај професор и додаје да је врло лако могуће да су многи од тих војника по први пут у свом животу летјели авионом.
С обзиром на ранију праксу режима у Северној Кореји у односу према људима који су били у иностранству, на пример на привременом раду у Русији или у Кини, могуће је и да ће војници након повратка кући бити подвргнути програму својеврсног прилагођавања, пре него што им се дозволи да се поново укључе у севернокорејско друштво.
Ланков се слаже са проценом да ће ти војници након повратка у Северну Кореју бити помно посматрани.
- Они који се врате биће свесни чињенице да би за њих могло да буде опасно ако би одлучили да причају о ономе што су видели у Русији.
Ипак, уверен је у то да ће повратнике трајно пратити искуство живота изван Северне Кореје, односно "очигледно благостање" у другим земљама:
- Не очекујем наравно да ће одмах покренути револуцију, али капетани који служе у Украјини за пар година ће постати генерали, а и даље ће их пратити одређене дилеме. А с временом би те њихове дилеме по питању севернокорејског система могле да постану значајне -
Србија Данас/Deutsche Welle