СИЋУ бацала деци оболелој од рака, а себи куповала ДРАГУЉЕ: БОЛЕСНИ детаљи о бившој првој дами
Апсурдни живот бивше прве даме описан је до најболеснијих детаља, а за њеним лудостима нису заостајали ни остали чланови породице.
Гладна сиротиња на улицама препуним смећа, то је данас стварност Филипина који се нису ни данас опоравили од владавине породице Маркос. Стога је најновији документарац "The Кингмакер" Лорен Гринфилд, који се већ окитио бројним фестивалским наградама широм света, о бившој првој дами, злогласној Имелди Маркос, још једно сведочанство - из прве руке - о томе каква је заправо била ова диктаторова супруга.
Цела породица Маркос протерана је са Филипина 1986. године, а најбизарнији податак обишао је свет. У њеној гардероби пронађено је 3.000 пари ципела. Али и данас је ова 90-годишњакиња задржала дворске манире и уверена је да и даље сви морају извршавати њене наредбе.
Да је којим случајем играни филм, била би реч о комедији, но будући да је документарни филм са стварном особом, редитељка је добила у главној улози гротескну особу која уопште не разуме ко је и шта је, нити ју је брига за гладну и мусаву филипинску децу којој кроз прозор отменог аутомобила дарује новчанице.
Да ли је могуће? Зацврчао СВИЊСКИ БУТ у колима! Оставио месо на пар сати и затекао га испечено (ФОТО/ВИДЕО)
НИКАДА НЕЋЕ ДОБИТИ КРАЈ КОЈИ ЗАСЛУЖУЈУ: Тела двоје страдалих у ерупцији вулкана можда никада неће бити пронађена!
ДЕЧАК ЈЕ НА ЖЕЛЕЗНИЧКОЈ СТАНИЦИ МОЛИО ЗА ХРАНУ: Кад је дошла полиција, открили су СУРОВУ ИСТИНУ (ВИДЕО)
Све док их народ није протерао из њиховог утврђења пре тридесетак година, Имелдин супруг Фердинанд фигурирао је као председник Филипина којег је неколико узастопних америчких председника издашно награђивало гомилама новца зато јер је сузбијао комунисте и газио грађанска права, те допуштао америчкој морнарици да Филипини буду њихова удаљена војна база преко које су контролисали тај део света и снабдевали своје трупе у Вијетнамском рату.
Наравно, од милијарди долара које су на Филипине долазиле из Америке, породица Маркос је живела попут краљева. Велики део новца, уместо у осиромашену земљу, Имелда и Фердинанд пребацивали су на властите банковне рачуне у иностранству, и куповали некретнине по САД-у, међу којима је стан на Менхетну тек мањи део непокретне имовине.
Та крађа на крају их је и коштала протеривања 1986. али није то било класично изгнанство. Спасили су их Американци и сместили на Хаваје. Имелда Маркос сада, у својој 90-ој години живота, покушава да обнови династију и мисли да би њен син Фердинанд Јр. (надимак "Бонгбонг") или њена кћерка Ши могли постати нове државне вође.
Ипак, они су сви минорни политичари, а Имелди су ипак у позним годинама допустили да се врати на Филипине и да оснује странку која једва да је имала неколико десетина чланова. У документарцу, редитељка Грин приказује и оставштину породице Маркос као и квазифашистичког филипинског председника Родрига Дуартеа, који у филму с презиром каже да толерише Имелду Маркос и њену породицу јер су утабали пут за његов долазак на власт.
У почетку се чини да ће то бити једноставно црно-хуморни портрет али је филм "The Кингмакер" пуно више од тога. То је трагична слика тираније и корупције на Филипинима.
У овом портрету постоје изузетно грозни тренуци кад Имелда Маркос, док води камеру у свој беспрекорни дом у Манили и краљевски узвишено говори о свом начину живота и плановима за будућност открива колико је бескрупулозна и грозна. Или можда то добро зна али јој је сасвим свеједно. Изазива мучнину сцена у којој из аутомобила дели новчанице сиромашној дечици на улици, а након што је воде на онколошко дечије одељење Имелда бесно говори помоћнику: "Дајте ми мало новца да им дам".
Филм приказује и историју породице, она је бивша краљица лепоте која ужива у романтичном браку с Фердинандом, амбициозним младим политичарем. Једном кад коначно дође на власт, Фердинанд више не жели да напусти земљу због државничких путовања јер живи у сталном страху да би га могли свргнути.
Стога путује Имелда, која је његова изасланица од поверења на свим путовањима око света, док он може да остане на Филипинима и вара је. Ни она њему изгледа није остала дужна, а врло је симптоматичан кадар у којем Имелди руку љуби бивши кинески диктатор Мао Зе Донг. Кад Имелда открива да је супруг вара, постаје хладна особа - још гора него што је икад била.
Ипак, брачни пар је на врхунцу моћи заједно крао новац намењен изградњи путева, железница, школа... И претворили га у драгуље, вредне уметничке слике, елитне некретнине, док су брутално газили грађанска права и затварали, мучили и изгладњивали властити народ.
Њихов супарник, Бенињо Аквино затворен је, прогнан и на крају убијен, а његова удовица Кори требало је касније сама да преузме место председнице Филипина. У филму се нижу емотивни интервјуи с људима који су у време Маркосовог режима били зверски мучени и затварани, а приказује се и бизарни резерват дивљих животиња које је Имелда дала да се направи на острву Калуит, пројект који је укључивао премештање стотина животњских примерака с копна на острво који је данас тотално запуштен, а преживеле животиње живе у грозним условима.
ОПАСНОСТ: Нова избегличка криза на помолу, али и СУКОБ ДВЕ НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ!
ЗАБОРАВЉЕНИ ТИРАНИН: Овај човек је гори од Хитлера, убио је десет милиона људи! (ВИДЕО)
ДА ЈЕ ХИТЛЕР УБИЈЕН 1944. НИШТА НЕ БИ БИЛО ИСТО: Ево како би изгледао СВЕТ и шта би било са ЈУГОСЛАВИЈОМ (ВИДЕО)
ОПТУЖИЛИ СУ ЈЕ ДА ЈЕ РУСКИ ШПИЈУН, БИЛА ЈЕ У АМЕРИЧКОМ ЗАТВОРУ, А САД ИМА НОВИ ПОСАО: Марија Бутина постаје водитељка!
СНИМЉЕН МИСТЕРИОЗНИ ОБЈЕКАТ ИЗ ДРУГОГ СИСТЕМА! Због једне ствари добио необично ИМЕ! (ФОТО)