Шифра Лазарус: Северна Кореја стоји иза глобалног сајбер вируса?!
Сајбер вирус "ВонаКрај" унет прошлог викенда у компјутерске системе широм света
Безбедносне компаније саопштиле су да постоје назнаке о могућој повезаности Северне Кореје са глобалним сајбер нападима који су направили хаос уневши протеклог викенда сајбер вирус "ВонаКрај" (WannaKry) у компјутерске мреже широм света.
КОРЕЈСКО ПОЛУОСТРВО НА ИВИЦИ РАТА ЗБОГ САД: Пјонгјанг је спреман на превентиван нуклеарни напад
КОРЕЈСКО БУРЕ БАРУТА: Колико фали Трампу да пошаље ракете и на Пјонгјанг?
У првим прелиминарним закључцима о пореклу масовних хакерских напада уз тражење откупа, "Гуглов" истраживач Ник Мехта објавио је компјутерски код који је показао сличности између вируса "ВонаКрај" и хакерске акције из 2014. године коју су многи приписали Пјонгјангу, преноси АФП.
Други експерти су одмах реаговали на ту објаву као на знак - мада не дефинитиван - да Северна Кореја можда стоји иза најновијег сајбер вируса.
Истраживачи у безбедносној компанији "Касперски", са седиштем у Русији, рекли су у понедељак да је то досад најважнији траг у вези с пореклом вируса, који би, сматрају, могао да буде "кључ за решавање мистерије".
- За сада је потребно додатно истраживање старијих верзија вируса - навели су истраживачи фирме "Касперски".
Они објашњавају да сличности у коду указују на хакерску групу која носи шифровано име Лазарус, а за коју се верује да стоји иза хаковања "Сони пикчерса" 2014. године за шта је оптуживана Северна Кореја.
Група Лазарус се сумњичи и за хаковање централе банке Бангладеша и других мета у глобалном финансијском систему.
- Обим операција Лазаруса је шокантан - кажу у фирми "Касперски".
Компанија "Интезер Лабс" са седиштем у Израелу сагласна је са претпоставком да је Северна Кореја повезана с вирусом "ВонаКрај" и то, како кажу, не само због Лазаруса, а стим у вези најављује нове информације.
Још једна безбедносна компанија, "Симантек", такође је уочила сличности између вируса "ВонаКрај" и метода које користи група Лазарус, али напомиње да те сличносит "за сада само представљају слабе везе".
Могуће је и то да је код који је коришћен у програму "ВонаКрај" само прекопиран из штетног програма групе Лазаруса, а да нема никакву директну везу с том групом, наводи АП.
У сваком случају, истраживања се настављају.