СИМПТОМАТОЛОГИЈА ВИРУСА ИЗ ДАНА У ДАН: Овако симптоми напредују, ОСМИ ДАН ЈЕ НАЈКРИТИЧНИЈИ - ево и због чега!
Корона вирус напада наше тело и важно је да знамо како изгледа симптоматологија и то из дана у дан.
Први симптоми су обично температура, грозница, суво грло, осећај умора, зачепљен нос, болови у грудима и отежано дисање, умор, гастроинтестинална инфекција, као и губитак мириса и укуса и бола у мишићима који напредују из дана у дан. Према недавном истраживању које су спровели истраживачи из болнице Џонгнан са Универзитета Вухан, ево временског следа који показује како се симптоми развијају код већине пацијената.
НЕМИРИ НА УЛИЦАМА КОЛУМБИЈЕ УСРЕД ПАНДЕМИЈЕ! Демонстрирају против председника, ово су њихови захтеви (ВИДЕО)
ВАКЦИНИСАЊЕ ПОЧИЊЕ ВЕЋ У ДЕЦЕМБРУ: ЕУ најавила скорашњи крај короне (ВИДЕО)
ВАКЦИНА ЈЕ НА ДОХВАТ РУКЕ: Званичници ЕУ послали поруку наде, али упозоравају, епидемија и даље траје
Научници су утврдили да је повишена температура просечно траје код заражених 12 дана, али да се кашаљ и респираторне сметње могу задржати и знатно дуже. Симптом кратког даха нестајао у просеку око 13 дана од тренутка заразе код оних који су се опорављали. Просечно време од наступања првих симптома болести и пријема у болницу, па до опоравка у Кини је било 22 дана, док је период од заразе до смрти износио 18,5 дана.
Тимови су такође закључили да вирус напредује од благих симптома до тешке респираторне инсуфицијенције у року од осам дана. Први симптоми везани за отежано дисање појављивали су се у просеку петог дана.
Први дан
Грозница, болови у мишићима, умор, суво грло. Мали број пацијената осећа и мучнине.
Пети дан
Старији пацијенти и пацијенти који болују од неке хроничне болести почињу да осећају прве тегобе са дисањем. Мали проценат, око 10 одсто има упорну дијареју.
Седми дан
Овог дана пацијенти са тежим респираторним проблемима обично буду хоспитализовани због ризика од колапса плућа. Код друге групе пацијената коју чини око 85 процената свих оболелих, опет, ово је период када знаци болести почињу да се повлаче и клиничка слика се драстично поправља.
Осми дан
Код пацијената код којих су се респираторне сметње погоршавале долази до акутног респираторног синдрома, када плућа више нису у стању да телу и виталним органима обезбеде довољно кисеоника, па је ово дан када се тежи случајеви прикључују на респиратор.
Дванаести дан
У овом периоду, према студији из Вухана, температура полако почиње да јењава код оних са лакшом или средње тешком клиничком сликом.
Тринаести дан Код пацијената који су развили блаже или средње тешке респираторне сметње, овај симптом почиње да јењава (око 85 одсто), док код 15 одсто симптоми стагнирају или се драстично погоршавају.