Како је славни Волт Дизни постао доушник ФБИ-а: Какве су се тајне акције одвијале иза прављења цртаћа?
Дизни је врбован од ФБИ 1940. и "служио им" је све до своје смрти, али је у једном од својих последњих филмова пружио симболичан отпор неумољивом Едгару Хуверу
Деценијама име Волта Дизнија представља синоним за амерички анимирани филм, али и пуно више од тога. Волт Дизни је креатор неких од најпопуларнијих ликова у цртаним филмовима (Мики Маус...), створио је револуцију цртаног филма, а посебни престиж представљају његови дугометражни цртани филмови, најчешће адаптације класичних бајки.
Наравно, ту је и познати Дизниленд забавни парк о којем су деценијма маштала деца света као о месту где њихови јунаци "постоје".
КОЈИ ЈЕ НАЈБРЖИ НАЧИН ДА ИЗБАЦИТЕ АЛКОХОЛ? Ово су НОВЕ МЕТОДЕ научника из САД-а
"БИЛА НАША, САД СУ ОПЕТ" Азери после много година ушли у своја давно напуштена села у Карабаху (ВИДЕО)
"ЊИХОВ ИЗБОРНИ СИСТЕМ ЈЕ АРХАИЧАН" Лавров јавно КРИТИКОВАО америчку демократију!
То су све главни детаљи који падају на памет готово свима када се спомене Волт Дизни, но постоје и друге приче које се вежу уз славног аниматора који је створио велико пословно царство. Његови политички ставови су познати и није тајна да је најчешће "нагињао" према десници, а неки његови мање познати радови (данас с разлогом) могу се сматрати расистичким (они који су га познавали тврде да су те оптужбе потпуно погрешне, но дебата и даље траје).
Но, и то су детаљи који су многима данас познати - и свакако нису нешто што иде у прилог данашњој корпорацији "The Walt Disney Company" (основана 1923. од стране Волта и његовог брата Роја) која је прошле године приходовала око 70 милијарди америчких долара. Детаљ који је пак многима можда нешто мање познат је чињеница да је Волт Дизни био тајни доушник ФБИ-а и то од 1940. (тачније од 10. новембра 1940.) па све до његове смрти 1966. године.
Иако звучи као "урбани мит", што је можда у једном периоду и био, након 1993. више није. Наиме, тада је на темељу америчког Закона о слободи информација из архиве ФБИ-а извучена документација на више од 500 страница која се тиче управо односа с Волтом Дизнијем. Како пише "The New York Тимес", многи подаци у том спису и даље су недоступни, односно кључна имена и други детаљи на 570 страница су прецртани. О каквим се подацима ради? Очигледно о именима које је Дизни дојављивао ФБИ-у.
Зашто је ФБИ уопште регрутовао Волта Дизнија? Из неколико разлога - као прво, Дизни је био утицајан актер у Холивуду, а као друго, знало се да је лојалан и да је, што је тада било од апсолутно највеће важности - анти-комуниста (као и многи Американци тог времена).
Апсолутну власт у ФБИ-у тада је имао главни директор Бироа, моћни Џ. Едгар Хувер. На челу ФБИ-а Хувер је био готово пола века (!), од 10. децембра 1923. па све до смрти 2. маја 1972. године. Многи се слажу да је због те чињенице Хувер био кудикамо моћнији можда и од већине америчких председника из тог времена.
Све у свему, Дизни је ценио Хувера и ФБИ, поприлично. Однос се базирао на томе да би Дизни Хуверу дојављивао важне "информације", понајвише о томе ко је можда комунистички симпатизер у Холивуду.
Подсетимо, то време био је период велике америчке параноје и страха од комунизма, тзв. "Црвене пошасти". Бројне особе из јавног живота - глумци, редитељи, новинари, аутори - постале су жртве тог прогона, неки због стварних левичарских уверења, други пак лажно оптужени.
Заузврат Хувер је Дизнију давао одређене бенефиције, рецимо право да сними филм у седишту ФБИ-а у Вашингтону.
Надаље, како се истиче у обелодањеним документима, Хувер је од Дизнија очекивао да му достави сваки сценарио за филм, било играни или анимирани, пре него што започне са радом на истом, очигледно како би већ ионако пригодна Дизнијева визија прошла кроз додатни ФБИ-ев "филтер".
Мало је рећи да се у то доба екстремно пазило на то шта се и с каквом поруком производи у Холивуду. Под окриљем забаве Холивуд се све време користио као есенцијалан пропагандни канал - циљ Холивуда био је да пропагира и пројектује "амерички начин живота" (крајње улепшану верзију) према остатку света. У ретроспективи, мора се рећи, била је то изузетно успешна операција (која заправо траје и дан данас).
Дизни је чак снимио и неколико епизода за дечју емисију "The Mickey Моусе Цлуб" у којој се глорификује ФБИ, како би децу од малих ногу научили да је то патриотска организација према којој треба, односно морају имати поверења.
Нема индиција да је ФБИ уводио било какве промене у Дизнијеве и данас врло популарне дугометражне анимиране филмове, но то није био случај с играним филмовима, а посебно се истичу два.
Када је Хувер 1961. видео сценарио за Дизнијеву комедију "Моон Пилот" поручио је како се у истом ФБИ агенти приказују на један "увредљив начин". Наредио је шефу ФБИ-а у Лос Анђелесу да лично поручи Волту Дизнију како ће се ФБИ "врло оштро" бунити против таквог приказа. Дизни је одговорио како нипошто не жели да вређа ФБИ и директорат те је сценарио промењен на начин да је главни глумац, Едмунд О'Брајен, глумио недефинисаног владиног безбедносног званичника (односно "ФБИ" се не спомиње).
Дакле, Волт је попустио, али зашто је уопште иницијално саставио такав сценарио? Неки сматрају како је његов занос и одушевљење ФБИ-ем већ поприлично спласнуо до 60-их година. У прилог тој теорији иде чињеница да је 1965. Дизни одлучио да сними још једну играну комедију под називом "That Дарн Цат". У истом главни лик је мачак који је заправо тајни ФБИ агент (иницијали су му Д.Ц. - "Дарн Цат"). Прочитавши сценарио Хувер се поприлично узнемирио - поручио је како је недопустиво да се ФБИ приказује на такав начин. - Тај мачак весело копа по смећу сваке ноћи. Чини се како се тиме изругава ФБИ - коментарисао је. У Хуверовом меморандуму даље се наводи: - Помно ћемо пратити производњу овог филма како бисмо осигурали да су интереси Бироа заштићени.
ФБИ је тражио од Дизнија измене, као и раније, али овог пута Дизни није попуштао. Филм је објављен без промена, мачак који "весело копа по смећу" остао је тајни ФБИ агент, а сам филм био је врло успешан, како код публике тако и код критике.
Био је то претпоследњи филм који је Волт Дизни продуцирао пред смрт 15. децембра 1966. Могло би се рећи како је филм "That Дарн Цат" из 1965. његов симболичан чин отпора према цензури којој се без поговора и сам подвргнуо ранијих година, али касније му је, очигледно, почела сметати.
Прича о Волту Дизнију као тајном доушнику ФБИ-а део је приче о времену Хладног рата, о времену када су у САД-у глумци, продуценти и режисери губили послове, били шиканирани, па и затварани, у појединим случајевима чак не због својих јавних ставова већ можда тек приватних - јер и они су се дознали захваљујући мрежи ФБИ-а доушника чији је тек један члан, али Хуверовој деспотској власти нарочито вредан, био и славни Волт Дизни.