СИТУАЦИЈА У КИНИ СВЕ ДРАМАТИЧНИЈА: Полиција пресреће људе и тражи им телефоне, у току масовна хапшења (ВИДЕО)
Кинеска полиција интервенисала је у Пекингу и Шангају како би спречила нове протесте против ковид ограничења, које су пореметиле животе милиона људи и негативно утичу на економију, тврди Ројтерс.
Најмање једна особа у граду Хангџоу ухапшена је касно синоћ, према видео снимцима на друштвеним мрежама, након извештаја да је полиција привела пун аутобус демонстраната током протеста у недељу увече у Шангају, наводи британска агенција.
"СИ ЋЕ УРАДИТИ СВЕ ДА УСПОСТАВИ РЕД НА УЛИЦАМА" Кинески стручњак открива да ли ће се поновити Тјенанмен (ВИДЕО)
"СЛОБОДНИ СВЕТЕ, БУДИ СА НАМА" Ухапшена нећака иранског ајатолаха, позвала на свргавање режима (ВИДЕО)
КИНЕЗИ БЕСНИ! Почело због ковид мера, а прерасло у побуну против власти: У Шангају одјекује - "ОСТАВКА, СИ ЂИНПИНГ!"
BBC преноси да је велико присуство полиције пријављено у неколико градова, а неки скупови су угушени или се нису реализовали.
Највећи талас протеста у Кини откако је Си Ђинпинг преузео власт пре деценију, са којих се чује позив за његову оставку, долази у тренутку када дневни број нових случајева Ковид-19 достиже рекордне вредности, а у великим деловима појединих градова уводе се нове строге мере карантина, преноси Ројтерс.
У Хангџоуу, главном граду источне провинције Џеђијанг, видео снимци на друштвеним мрежама које Ројтерс није могао независно да провери, приказују стотине полицајаца који на великом градском тргу у понедељак увече, спречавају људе да се окупљају.
У понедељак, планирани протести у Пекингу нису се десили након што су официри опколили место окупљања. У Шангају су подигнуте велике баријере дуж главне протестне руте, а полиција је неколико пута хапсила људе, преноси BBC.
У Шангају и Пекингу приметно је да полиција јутрос појачано патролира у појединим деловима града, у којима су неке групе на друштвеној мрежи Телеграм предлагале нова протестна окупљања, наводи Ројтерс.
Неки сведоци су рекли британској агенцији да је полиција тражила од људи који пролазе кроз те области да им покажу мобилне телефоне како би проверили да ли имају виртуелне приватне мреже (ВПН) и апликацију Телеграм, коју су током викенда користили демонстранти.
Протести о којима западне агенције извештавају базирајући се на видео снимцима и коментарима с друштвених мрежа, почели су у више градова после пожара у једној згради у Урумћију, на северозападу Кине, у којем је погинуло 10 људи, а што је доведено у везу са затварањем становништва у домовима у склопу државне политике нулте толеранције на ковид.