СКАНДАЛ ПОТРЕСА ЕУ! Обалска стража напушта МИГРАНТЕ, а ево која држава може бити КАЖЊЕНА
Еропска комисија захтева да Грчка започне истрагу поводом снимка на којем се види како обалска стража земље напушта мигранте на Егејском мору прошлог месеца.
Европска комисија званично је затражила од Грчке да започне истрагу извештаја “Њујорк тајмса” заснован на ексклузивном снимку на којем се види како обалска стража земље напушта мигранте на Егејском мору прошлог месеца.
- Моје службе су послале званични захтев грчким властима да се овај инцидент потпуно и независно истражи - рекла је на “Твитеру” Илва Јоахнсон, додајући да је ЕК спремна да предузме званичне кораке, према потреби.
Открића “Тајмса”, објавељна у петак, указују на низ кршења грчког, међуанародног и права ЕУ, али су грчке власти до сада одбијале да коментаришу снимљени инцидент. Пловило обалске страже приказано на снимку плаћено је углавном из фондова ЕУ, што би такође могло да отвори земљу за истраге од стране ЕУ власти.
“Тајмс” је верификовао видео, снимљен на грчком острву Лезбос 11. априла уз помоћ низ алатки, укључујући анализу метаподатака и геолокацију. Новинари листа ушли су у траг мигрантима повезаним са инцидентом и интервјуисали их у притвору на обали Турске прошлог месеца.
Грчки премијер Киријакос Мицотакис недавно је бранио своју миграциону политику као “строгу али правичну”. Он је рекао “Тајмсу” прошле недеље, тек уочи парламентарних избора, да је његов приступ донео влади “разумну добру вољу” са ЕУ.
Заиста, блок, опрезан у примању још више азиланата, ослања се на Грчку и неколико других обалских анција да строго чувају спољне границе, указује “Њујорк тајмс”. Председница ЕК Урсула фон дер Лајен је 2002. назвала јачање граница “штитом” Европе.
Такође делује да се грчки бирачи нису потресли због наводних кршења међународног права. Мицотакисова Нова демократија је освојила недавне парламентарне изборе, иако је он одбио мандат, наводећи да не жели да формира коалицију, већ хоће нове изборе. За формирање владе биће потребан други круг избора, наводи “Тајмс”.
Представници ЕК рекли су у понедељак у Бриселу да ће се извршно тело ЕУ ослањати на грчке власти да истраже и верификује налазе “Тајмса” пре него што предузму акцију.
-То је на грчким институцијама да истраже – рекла је Анита Хипер, портпаролка комисије за миграциону политику.
“Тајмс” наводи да ЕК има овлашћење да покрене такозвани “поступак за повреду права” против Грчке, формални процес у оквиру којег ЕУ кажњава чланице који крше њена правила. Комисија отвара такве поступке против држава чланица по низу питања, укључујући миграцију, и има моћ да замрзне ЕУ фондове ако се држава чланица не придржава правила.