Зашто Запад инсистира на Преспанском споразуму у Грчкој? Без подршке народа, а крајњи циљ се тиче СРБИЈЕ И РУСИЈЕ!
Минуле недеље у Грчкој је званично ступио на снагу Преспански споразум о новом уставном називу Македоније. Последње анкете су показале да већина Грка, њих чак 62 одсто имају негативан став у вези са тим споразумом. Раније је 80 одсто Грка сматрало да назив Македонија припада искључиво њима.
Према мишљењу експерата, Грчка неће профитирати од потписаног споразума, чија је стварна сврха да се изолује наводна руска претња на Балкану.
Шеф партије "Народно јединство" Панајотис Лафазанис сматра да Преспански споразум пре свега одговара интересима НАТО-а.
- Тај споразум води ка затварању евроатлантске "рупе" која постоји на Западном Балкану. Остаје само још да угурају Србију у НАТО и онда ће се све државе наћи "под чизмом". Све указује да је следећи корак и циљ америчко-НАТО-немачких кругова да интегришу Србију у Северноатлантску алијансу.
ОТКРИВЕН ТАЈНИ ДОКУМЕНТ ЦИА И БНД: Ово је план за распад Југославије НАПРАВЉЕН 1977. ГОДИНЕ! (ФОТО)
Лафазанис тврди да се Запад налази у фази - декаденције и регресије - и оно што сад видимо јесте - велика битка за утицај и очување позиција у јеку новог Хладног рата.
- Империјалистички Запад, који не може да се консолидује након пораза у Сирији, одлучио је да се позабави одлучујућом битком на Балкану, као и у Венецуели и у Латинској Америци, а све зарад очувања сопствених позиција - наглашава Лафазанис.
Преспански споразум ствара све услове за настанак дестабилизације у региону, додаје саговорник. Грчки политичар подсећа да су, осим свега наведеног, сами народи обе државе негативно расположени према том споразуму.
- Преспански споразум предаје "македонизам" (језик и етничку припадност) суседној држави. Он има своју "Ахилову пету", односно чињеницу да га оба народа не подржавају. Управо зато има основа рећи да Преспански споразум неће успети, а поред тога, то је већ политички мртав документ - сматра Лафазанис.
Грчки политичар истиче да је Грчкој прекопотребна - другачија спољна политика - и то она која би ојачала односе са Русијом.
ЗАКОН ОБЈАВЉЕН БЕЗ ПОТПИСА ПРЕДСЕДНИКА! Седнице у Собрању од данас и на албанском!
- Атина би требало да води спољну политику која је далеко више од садашње усмерена на пријатељство и сарадњу на Балкану. Грчкој нису потребни потпиривање страсти и експанзионистички пориви. Требало би развијати односе у различитим смеровима, а то се посебно тиче јачања сарадње са Русијом. Са Москвом би Атина требало да иде руку под руку путем стратешке модернизације политичке и економске сарадње. То је оно што одговара националним интересима Грчке и интересима њене безбедности, очувању сарадње, пријатељства, стабилности у нашем региону у целини - категоричан је Лафазанис.
Лидер десне ванпарламентарне странке "Грчко решење" Кирјакос Велопулос слаже се са речима Лафазаниса. Он тврди да се иза Преспанског споразума заправо крије - изолација Русије на Балкану -
- Заједно са том причом о Преспанском споразуму, започиње и процес промена граница на Балкану. Свако мора разумети да се све то дешава под диригентском палицом Немаца и Американаца. То је пројекат чији је циљ изолација "руског фактора" на Балкану, а западни политичари га користе као алиби - објашњава Велопулос.
Грчки политичар истиче да у овом тренутку Немце и Американце интересује како да обезбеде пут за течни гас од луке у Солуну до Дунава, а затим и до Берлина.
- Све ће нас то одвести у тешке проблеме, када на Балкану крене да тиња, а можда букне и прави конфликт. Мислим да овде све мирише на прави рат, јер има исувише сличности са ситуацијама какве су биле пред почетак Првог и Другог светског рата. И тада је све почело на Балкану. Желим да верујем да грешим, али плашим се да балканске државе нису схватиле да игра Американаца и Немаца иде на рачун уништавања православља. Ако нас не уједини православље, ускоро ћемо почети међусобно да се боримо, а победу ће однети Турци и Албанци - упозорава грчки политичар.
Саговорник наглашава да се - никакав Заев и никакав министар у Скопљу не би сложили са свим тиме што се дешава - да их у то не гурају Американци и Немци.
Завршен састанак властодржаца ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ и америчког амбасадора
- Не може се ово питање озбиљно и трајно решити ако се не питају сами народи који живе на Балкану. Када се одлука наметне, обично потом букне пожар као резултат присиле. Скопље игра како Америка свира - закључује Велопулос.