ШКОТСКИ ГРАД ЈЕ ЧЕТВРТ ВЕКА ЕВРОПСКА ПРЕСТОНИЦА СМРТИ: Наркоманији никако да стану на пут, ХЕРОИН највећи проблем
Још увек немају решење за велики проблем који изједа овај део Велике Британије
"Изабери живот" каже Јуан МекГрегор у филмској адаптацији "Трејнспотинга" Ирвина Велша, суровом роману о групи зависника који живе у Единбургу. "Али, зашто бих желео то да урадим?", наставља МекГрегоров лик Марк Рентон. "Изабрао сам да не изаберем живот. Изабрао сам нешто друго. А разлози? Нема разлога. Коме су потребни разлози када имате хероин?" Мрачна комедија са заразним бритпопом била је међународни хит који је бацио светло на шкотску нарко сцену, пише CNN.
ВАТРА СПРЖИЛА ГРЧКУ: Потресни призори са Евије - бебе и немоћне спашавају бродовима (ФОТО)
АМЕРИ СПРЕМАЈУ СНАЖНЕ УДАРЕ НА АВГАНИСТАН: Чекају да се Британци извуку из градова, па шаљу бомбардере Б-52
АЗЕРИ ГРАНАТИРАЛИ ПОЛОЖАЈЕ ЈЕРМЕНА КОД СЈУНИКА: Отворена жестока ватра близу Црног језера, Руси журе да спрече крвопролиће
"Ирвин Велш нам је учинио услугу", каже Рој Робертсон, професор зависничке медицине на Универзитету Единбург који је више од 40 година радио као лекар у овом граду.
Књига, која је објављена 1993. године, била је "прекретница", каже Робертсон. "За нас који смо радили и живели у том сектору у то време, то је био врло тачан портрет проблема. Те врло младе, динамичне, агресивне промоције веома чистог хероина - и свих последица које су произилазиле из тога", додао је он.
Али, 25 година после филма, шкотски проблем са дрогом је гори него икада. Стопа смрти од коршћења дроге највиша је у Европи, наводи се у извештају националне статистичке агенције. Стопа смрти далеко је виша него у околним земљама - Шведској и Норвешкој и више од 3,5 пута виша него у целом Уједињеном Краљевству, наводи се у извештају.
Многе жртве су стари уживаоци наркотика који су били тинејџери или у раним 20им када се "Трејнспотинг" појавио. После целог живота дрогирања, њихово здравље је нестало. Али, стручњаци кажу да је позадина шкотског проблема много компликованија и резултат генерација ускраћивања, недовољног финансирања и проблематичних ланаца снабдевања.
Прошле године у Шкотској је регистровано 1339 смрти повезаних са наркотицима, наводи се у годишњем извештају. То је у просеку три смрти дневно у земљи са 5,4 милиона становника. У извештају се наводи и да је стопа смрти повезаних са дрогом на највишем нивоу од када је почела да се прати 1996. године.
У међувремену, Словачка која има сличан број становника као и Шкотска, забележила је 34 предозирања 2019. године иако Робертсон каже да "европске земље у великој мери потцењују број умрлих од дроге" и статистички подаци им нису тако добри као у Шкотској.
Шкотска има највишу стопу умрлих од дроге по главни становника у Европи. Стопа смрти је 2019. године износила 318 на милион становника старости од 15 до 64 године. Друге "топ" земље су Шведска и Норвешка које су обе имале по 77 смрти на милион становника, наводи се у извештају агенције за статистику.
У протекле две деценије, старост Шкота умрлих од дроге се повећавало са 32 на 43 године. У извештају се наводи да су две трећина свих смрти од дроге људи стари између 34 и 54 године. Оно што не улази у извештај су смрти повезане са дрогом попут насиља, самоубиства, ХИВ-а, хепатитиса Ц и рака плућа. Да су укључене, број мртвих би био око 1000, каже Робертсон.
А ту су и они зависници који одлазе на лечење и извуку се, каже Остин Смит, портпарол Шкотског форума дрога. "То што су преживели је признање њиховој отпорности али и здравственим службама", рекао је он.
"Трејнспотинг" се одвија у Единбургу 1980их и заснован је на Велшовом искуству из прве руке о нарко сцени у његовом родном граду. Била су то, пише CNN, бурна времена у шкотској и европској нарко култури.
Почетком 1980их, талас хероина из Авганистана и Ирана је стигао у западну Европу. Тај хероин је, каже Робертсон, био чист по свачијим стандардима. Чак и данас, старији корисници дрога "радо се присећају колико је био добар, тај хероин који је био 50 посто чист и није морао да се меша", рекао је он.
Ових дана, зависници мешају две дроге у покушају да достигну "еуфорични ефекат", каже Робертсон. У прошлонедељном извештају се наводи да је код 93 процента свих умрлих од дроге регистровано више наркотика у систему. Опијати попут хероина и метадона и бензодиазапена - врсте седатива, су најчешће коришћене дроге.
Употреба више наркотика је изузетно опасна, каже Смит. "Ујутру користе хероин, поподне бензодиазапен, а комбинација ефеката ових наркотика убија", рекао је он.
Током протекле две деценије, илегално снабдевање наркотицима је постало све веће и компликованије. Раније, људи су крали или, како то Смит зове, "позајмљивали" бензодиазапине од оних којима су били преписани.
Сада у Шкотској постоји "масовни увоз пластичних туба пуних фармацеутски чистог бензодиазапина... и те тубе завршавају у рукама локалних криминалних банди", додао је он. Смит каже да је заједнички фактор свим људима који имају проблем са коришћењем дрога - сиромаштво.
"Одгајани су у сиромаштву. Они нису сиромашни јер су сав новац спискали на дрогу, они никада нису имали новца", рекао је он. Трауме попут насиља у породици, злостављања, запостављања, преносе се генерацијама, каже Смит. Као потврду тога, Робертсон каже да ових дана лечи пацијенте који имају исте проблеме са наркотицима као и њихови родитељи. Такви људи немају добар пролаз код здравствених служби и дешава се да они који имају поремећај спавања или су анксиозни завршавају тако што се сами лече седативима.
"Постоји стереотип, који је донекле тачан, да Шкоти много пију", каже Смит. "У шкотској култури постоји апетит за антидепресивима", објаснио је он.
Шкотска је чак и прозвана "болесником Европе" због високе стопе смртности у поређењу са другим западноевропским земљама. Робертсон каже да није тајна да је Шкотска "сиромашна земља где много људи користи дрогу и алкохол" а то, каже он, доводи до више смрти.
Међутим, прошлонедељни подаци су додатни ударац за премијерску Николу Стурџен. Лидерка Шкотске националне партије била је и министарка здравља од 2007. до 2012. године.
"Број живота изгубљених због дроге је неприхватљив, сваки је људска трагедија", навела је она. Шкотска влада ће преузети одговорност и одлучни смо да спроведемо промене које ће спасити животе, додала је она.
Шкотска влада је прошле године поставила министра за нарко политику, Анђелу Констанс у покушају да се изборе са проблемом, а почетком ове године издвојено је 348 милиона долара за решавање здравствене кризе коју изазива употреба наркотика.
Критичари, пак, кажу да шкотска влада у прошлости није много улагала у здравствене службе које би помагале зависницима. Други упиру прстом у британску владу и противљење Вестминстера да се отворе простори где би конзумирање дрога било безбедно.
Једини начин је, каже Смит, да се побољша доступност и квалитет лечења. Шкотска има око 60.000 корисника и 40 посто њих су у неком тренутку на лечењу, наводе и Шкотског форума за дрогу.
Последње две деценије, ипак, је дошло до позитивне промене, каже Смит. А та промена је начин на који политичари причају о уживаоцима дрога. Раније, "политичари су били опрезни када је требало да се заузму за маргинализовану, стигматизовану групу људи. Сада је њихов тон другачији: 'Ово је наш проблем и на неки начин, наша орговорност".