СКУПШТИНА ТУРСКЕ МЕЊА ЗАКОН: Ердоган остаје на власти све до 2024?!
Скупштини Турске предложен је контроверзан закон о повећању овлашћења председника државе
Скупштина Турске у понедељак почиње расправу о промени Устава којом би се повећала овлашћења шефа државе, што жели садашњи председник Реџеп Тајип Ердоган.
Предлог амандмана који је уочи Нове године одобрио надлежни одбор Скупштине, предвиђа преношење извршне власти с премијера на председника, што би Ердогану који је на челу државе од 2014. године после три мандата премијера (2003-2014), најпре омогућило да остане на власти све до 2024. године.
ЈЕМЕН И ДАЉЕ КРВАРИ: У сукобима 17 мртвих! (ФОТО)
Уређење Турске је засновано на Уставу, донетом после војног удара 1980, али сада извори блиски Ердогану тврде да је погоднији председнички систем који у различлитим варијантама имају Француска, САД и друге земље.
Ако буде ревизија Устава буде одобрена, председник ће постављати и смењивати министре, имаће једног или више потпредседника и издаваће уредбе.
ЛЕПА МИШЕЛ ОДРЖАЛА ПОСЛЕДЊИ ГОВОР: Највећа ми је част што сам била ваша прва дама
Тиме би се такође омогућило да шеф државе не мора да се по избору на ту дужност повуче из своје странке.
Расправа у пленуму Скупштине Турске би у две фазе требало да траје око две недеље. Да би предлог био прихваћен потребно је да га изгласа бар 330 од укупно 550 посланика, а потом следи и референдум који би могао да буде крајем марта или почетком априла.
Таква мера би могла да изазове политичке поремећаје и да утиче на турску привреду која је већ ослабљена због безбедносне и политичке нестабилности и све већих тензија у друштву, оценили су стручњаци.
Турски политичари сматрају да би уставна реформа гарантовала стабилност земље, док Ердоганови противници сматрају да он спроводи ауторитарне склоности, посебно после покушаја војног удара 15. јула 2016.
Такву забринутост имају и западне земље, посебно Европска унија, чији су се односи с Турском погоршали последњих месеци.