Сматран је ОТПАДНИКОМ од кога су сви ПРЕЗАЛИ: Сада његов имиџ У СВЕТУ не представља тако МОЋНУ СИЛУ!
За кратко време променила се ситуација и имиџ Кима у свету, пише "Форин полиси".
Током првих пет година на власти, кинески председник Си Ђинпинг срео се са севернокорејским лидером Ким Џонг Уном тачно нула пута. Његова администрација често је осуђивала нуклеарне пробе Северне Кореје и гласала је за строже санкције Савета безбедности Уједињених нација у сарадњи са Сједињеним Државама.
Одбојност је била узајамна. Севернокорејска државна новинска агенција КЦНА осврнула се на "апсурдне и безобзирне примедбе" Кине у вези са њеним нуклеарним програмом и претила "тешким последицама" уколико се везе погоршају даље.
Кимов режим изабрао је кинеску новогодишњу ноћ 2016. године, да лансира сателит, месец дана након спровођења нуклеарног тестирања. У 2017. години, Северна Кореја је детонирала други уређај само неколико сати пре него што је Си Ђинпинг требало да се обрати великом међународном самиту у јужној Кини. Наравно, Кина је и даље била далеко најзначајнији трговински партнер Северне Кореје, али однос им није био најбољи. Си није желео да Ким буде збачен, али и није желео ни да буде виђен са њим.
Трамп сутра креће са депортацијом милион миграната широм САД!
ОВО ЈЕ НАЈКОНТРОВЕРЗНИЈИ ПУТИНОВ САРАДНИК! Спеман је на СВЕ, а ово је ЊЕГОВ ПОСАО... (ФОТО)
ВЕЛИКА СРАМОТА НАТО ВОЈСКЕ: Промашили руту па ЗАЛУТАЛИ У ЊИВЕ и УНИШТИЛИ СВЕ! (ВИДЕО)
А онда, у марту 2018. године, председник САД Доналд Трамп је објавио да ће се састати са лидером Северне Кореје. Истог месеца Ким се укрцао на свој оклопни воз да би отпутовао у Пекинг на састанак са Сијем. То је био први пут да је напустио земљу од када је постао лидер, и то је био почетак заједничке дипломатске кампање. У наредних 15 месеци, Си и Ким су се срели још три пута у Кини, сваки сусрет је детаљно документован и промовисан од стране њихових пропагандних тимова. Сада се Си креће у супротном правцу, постајући први кинески лидер који путује у Северну Кореју након више од једне деценије. Си је допутовао у дводневну државну посету - још једном - додељујући даљи легитимитет Кимовом режиму, пише "Форин полиси".
Ким више није изгнаник. Он је и даље немилосрдни диктатор са нуклеарним, хемијским и биолошким оружјем - и не либи се да нареди егзекуцију чланова сопствене породице. Али ових дана, он такође воли да га виде као државника. Двапут се састао са председником Сједињених Држава; њих двојица су седели у Ханоју и Сингапуру као равноправни, као што је породица Ким већ дуго говорила да ће се то десити, када севернокорејски народ постане нуклеарна држава.
Када је врховни лидер Северне Кореје путовао у Русију у априлу, дочекали су га почасна стража и раскошан банкет, чији је домаћин био његов колега, председник Владимир Путин. Лидери великих светских сила све више желе да покажу како имају утицај на Кима или макар узајамни однос, док су га раније избегавали.
Пристајући да се састане са лидером Северне Кореје, Трамп је такође помогао да се Ким "нормализује", сигнализирајући да је млади деспот неко са ким се треба суочавати, желели ви то или не.
Међутим, како се Ким све више ствара везе са светом, кинески лидер Си Ђинпинг све више покушава да демонстрира да сви путеви до Северне Кореје и даље иду преко Кине и да се интереси Пекинга не могу игнорисати ни у каквим будућим преговорима.
Ти интереси укључују Северну Кореју без нуклеарног оружја, али не по сваку цену, а поготово не под условима Трампове администрације. Главни приоритет Кине за Корејски полуострво остаје стабилност - избегавање сукоба и колапс режима. И докле год постоји назнака напретка која може да спречи претњу америчке војне акције, заиста нема подстицаја да Пекинг инсистира на нечему додатном.
Ова кинеска политика је таква због другог великог геополитичког помака - оног у односу између Кине и Сједињених Држава. Док је 2017. године Трамп и даље претио Северној Кореји америчким "ватром и бесом" због нуклеарних тестирања, кинеског председника је неколико пута похвалио и рекао да је он "веома посебан човек" и да су претходни председници САД, а не Кина, били криви за трговински дефицит између две земље.
Сада се Си суочава са интензивирајућим трговинским ратом са САД као и са предстојећим осетљивим датумима годишњица немилих догађаја у Кини и масовним протестима у Хонг Конгу.
Како наде о трговинском споразуму са Вашингтоном бледе, Кинеска комунистичка партија (КПК) почела је да припрема земљу за период дуготрајног економског бола. Ту на сцену ступа однос Сија и Кима.
У извештајима о трговинском спору, новине и телевизијски канали контролисани од стране КПК почели су све више да подсећају на Корејски рат - или на рат како би се "одупрло америчкој агресији и помогло Кореји", како је у Кини познат сукоб.
Отишли су тако далеко да су емитовали филмове из ере Мао Цедунга о Корејском рату у ударним терминима, који приказују храбре кинеске наводно добровољне снаге које се боре против "америчких империјалистичких агресора".
АМЕРИЧКИ НАПАД У ТОКУ?! Главна мета ЕЛИТНА ГРУПА Револуционарне гарде, САЈБЕР-КОМАНДА ради ПУНОМ ПАРОМ
Грузија донела одлуку о летовима за Русију: Од јула ДРАСТИЧНЕ ПРОМЕНЕ за две земље
Објашњавајући изненадне промене у распореду, CCTV-6, главни државни филмски канал, рекао је да "користећи уметнички облик филма" показују одјек садашњости.
Истовремено новине и сајтови пишу о америчком "насилничком понашању" и подсећају на то како су се кинески војници у Корејском рату борили против америчких и храбро бранили свог суседа.
У овом наративу је Кини Северна Кореја постала политички веома корисна. Због тога Сија више није срамота да стане раме уз раме са Кимом. сам амерички председник је то већ два пута учинио. А обнављањем савеза Кине и Северне Кореје, Си се успоставља као кључни глобални играч када треба да се решава проблем са Пјонгјангом. То је добра вест за Кима који жели да га сви виде као поштованог шефа државе. Али то ниједобра вест за Трампа или било кога ко очекује да се Ким ускоро одрекне нуклеарног оружја.
БОНУС ВИДЕО: Они су ГЕНИЈИ који су променили свет, али су страдали од сопствених изума