(ВИДЕО) НАЈВЕЋА ЕКСПЛОЗИЈА ИКАДА СНИМЉЕНА ТЕЛЕФОНОМ: 173 особе погинуле - од милионског града остале само рушевине и отровне хемикалије
Експлозија која је потресла Кину.
Највећа икад снимљена експлозија се десила у кинеском лучком граду Тијанђину 2015. године када су погинуле 173 особе, а повређено преко 700 људи.
Спасиоци су чудом пронашли једног преживелог, који је извучен из изгорелог складишта, три дана након експлозија.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398697/2profimedia-0511024291.jpg?itok=jNaWphj6)
КИНА ПОНОВО У ПРОБЛЕМУ: У овом граду на снази ЛОКДАУН, појавило се ново ЖАРИШТЕ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/09/18/profimedia-0377216245.jpg?itok=91cxho1d)
МУДРА ОДЛУКА ПЕКИНГА: Кина нагомилала више од половине светских залиха житарица, а повећала увоз, зашто?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/05/sibajden_foto_profimedia.jpg?itok=qCt4EmGz)
КОНТРАМЕРА ПЕКИНГА! Санкције за Американце, Кина забранила улазак овим особама
Међу 173 погинула је и најмање 103 ватрогасац, што ту несрећу чини најфаталнијом за кинеске ватрогасце у протеклих шест деценија. Неколико ватрогасаца никад није нађено. У несрећи је повређено 798 особа, саопштиле су кинеске власти.
Због страха од контаминације, било је евакуисано становништо око места разорних експлозија у зони од три километра, а евакуацију су изводили наоружани полицајци, након што је на месту несреће пронађена опасна материја содијум цијанид која је запаљива у додиру с водом.
Званичници никада нису успели да тачно утврде које су се опасне хемикалије налазиле на месту несреће у тренутку експлозија.
Концентрација штетних материја, које су пронађене у два канализациона одвода крај места експлозије, осам пута је већа од уобичајеног нивоа.
Веома брзо у Тијанђин било је послато 200 војника обучених за хватање у коштац са посљедицама нуклеарних, биолошких и хемијских катастрофа.
Установљене су 22 станице за праћење еколошке ситуације, а пет станица контролише квалитет воде.
Прилази месту експлозија обезбедила је полиција и војска који су имали контролне пунктове и хеликоптери који су кружили изнад места експлозија.
Складиште које је експлодирало припадало је компанији "Руихаи Логистицс", која се бави прерадом отровних хемикалија.