СОДОМА И ГОМОРА АМЕРИКЕ: Прича о најгрешнијем гусарском граду ког је прогутало море! (ВИДЕО)
Да се данас нађете тамо, можда не бисте приметили ништа посебно, али некада је све врвело од живота - алкохол, злато, коцка, корупција, проституција, робови, пирати…
Смештен на источној половини острва Јамајка, у непосредној близини Кингстона, налази се градић Порт Ројал. Да се данас нађете тамо, можда не бисте приметили ништа посебно.
НИСИ САМА: Компанија Меридиан овим видеом послала НАЈВАЖНИЈУ ПОРУКУ! (ВИДЕО)
"РУСИЈА ТРЕБА ДА СНОСИ ТРАЈНЕ ПОСЛЕДИЦЕ" Бајденова администрација спрема страховит ударац на Москву
НАЈАВА НОВОГ РАТА У ИСТОЧНОЈ ЕВРОПИ: Доњецк спрема потез који ће Украјинце подићи на оружје
Помало пуста тврђава која надгледа океан, с покојим кафићем и видиковцем делује питомо и тихо. Но историја места пуно је другачија и скривена под морем.
Некада је овде све врвело од живота - алкохол, злато, коцка, корупција, проституција, робови, пирати. Све то кумовало је надимку који је Порт Ројал носио деценијама: најопакији и најгрешнији град на свету, пише Пун куфер.
Земља пирата са Кариба
Није прошло пуно времена од када је Колумба очарала Јамајка крајем 15. века до њеног потпадања под енглеску власт у 17. веку. Тада почиње нагли успон. Порт Ројал био је природна лука у коју је могло да стане 500 бродова.
Постао је највећи град на Карибима пун могућности - за припаднике различитих слојеве друштва. Богати Енглези су се богатили од продаје робља у луци, а ту су били и пирати који су непрестано нападали и пљачкали шпанске бродове на суседним острвима.
Своју неславну репутацију стекао је не само због гусара већ и због енормних количина алкохола, гомилања злата, кичастог показивања богатства и дама "лаког морала".
Четвртину града чинили су кафићи и бордели, а говорило се како пирати у једном дану потроше на пиће и жене више него што сељак заради током читаве године. Међутим, то их је брзо доводило до просјачког штапа.
Каква је анархија владала, сведочи податак да је 1675. године гусар Хенри Морган постао лучки поручник гувернер. Изгледало је као да је ништа није немогуће и да је град на врху света.
Међутим, једног јутра 7. јула 1692. године Јамајку је задесио снажан земљотрес магнитуде 7,5 по Рихтеру. Како је лука великим делом била изграђена на трусном подручју и песку, зграде су готово у потпуности пропале у земљу, поклопљене цунамијем који је пратио потрес. Око 2000 људи изгубило је животе, а локално гробље отклизало је у море.
Едмунд Хит био је један од преживелих који је у то време био на броду и све видео са удаљености. Записао је ово: "Земља се отворила и прогутала људе пред мојим очима. Море се издигнуло над зидинама и схватио сам - бег је немогућ."
Они који су преживели сматрали су да је реч о Божјој казни.
Без обзира на трагедију, пирати су наредних 50 година наставили с пљачкама и отмицама шпанских бродова. Међутим, и природа је наставила по свом: заређали су се пожари, земљотреси и урагани. Енглези су коначно одустали од луке, спаковали се и отишли кући.
Шта је данас остало од свега? Већина града из 17. века данас се налази на дну мора. Како није пропао на велику дубину, почетком 20. века посетиоци су још извештавали о видљивим крововима и деловима града који сабласно вире из воде, а рониоци су обилазили његове улице - под водом.
Због страшног начина на који се све одиграло неки историчари и археолози упоређивали су пропаст Порт Ројала с пропашћу Помпеје.