ШОК! Италија изненадила своје банке порезом од 40%: Европске акције попадале, али трпе и САД
Деонице највеће банке у Италији, Интеса Санпаоло, пале су за 8%
Италија је одобрила једнократни порез од 40% на добит, коју банке убиру од виших каматних стопа, након укора зајмодавцима што нису наградили депозите.
ФИНАНСИЈСКА СТАБИЛНОСТ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ УПИТНА? Европска централна банка објавила лоше процене!
ЕВРОПСКА БАНКА ПОСТАВИЛА РЕКОРД: У Србију уложено рекордних 279 милиона евра
НОВЕ ВЕСТИ ИЗ ЕВРОПСКЕ ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ: "Наставићемо раст каматних стопа"
Овај потез је врло изненађујућ и довео је до пада банкарских акција широм Европе.
Значајно више званичне каматне стопе донеле су рекордне профите банкама, пошто зајмодавци повећавају цену зајмова док одлажу да плаћају више новца на депозите. Земље као што су Шпанија и Мађарска већ су увеле неочекиване порезе у сектору, а друге би сада могле да следе њихов пример.
Влада италијанске премијерке Ђорђе Мелони изнела је идеју о порезу на неочекиване приходе банкама раније ове године, али се чинило да је дошло до "хлађења" на том плану, пише Ројтерс.
Сјајни резултати банака у првој половини 2023. поново су отворили ово питање и подстакли владу да реагује, уочи летњег политичког затварања.
Један извор је рекао Ројтерсу да је изнет план био изненађење чак и за неке министре на састанку владе у понедељак увече.Индекс италијанских банкарских акција пао је за 7,4% до 09:15 данас, по гриничком средњем времену, при чему је највећа банка у Италији, Интеса Санпаоло, пала за 8%.
Конкурентски UniCredit је пао за 6,5%.
Заменик премијерке, Матео Салвини, рекао је касно у понедељак на конференцији за новинаре у Риму: "Ако је тачно да се терет који проистиче из цене новца удвостручио за домаћинства и предузећа, оно што примају власници текућих рачуна сигурно се није удвостручило".
Влада Италије жели да искористи приход да помогне онима који се боре са трошковима живота, као што су власници хипотека.
Аналитичари Ситија израчунали су да би овај порез могао да збрише скоро петину италијанских банака.
Сви главни италијански зајмодавци пријавили су много боље резултате од очекиваних за првих шест месеци и побољшали су изгледе за профит, захваљујући повећању виших стопа. За разлику од сличних банака у неким другим европским земљама, италијанске банке никада нису наплаћивале депозите када су званичне стопе пале испод нуле.
Откако су стопе порасле, смањили су трошкове текућег рачуна, али су одбили да награде готовину која се тамо држи, рекавши да се новац тамо држи за свакодневну употребу, а не као инвестиција.