Шок у Вашингтону! Главни амерички савезник потврдио "Набављамо руске ПВО системе" (ФОТО/ВИДЕО)
Очигледно је да Сједињеним Државама неће бити мило што им један од главних савезника набавља руско наоружање.
Руски медији објавили су 24.10.2024. да је Министарство одбране Саудијске Арабије потврдило куповину руских ПВО система Панцир-С1М у склопу јачања ПВО краљевине.
Тако ће руска средства, која су иначе и више него тестирана и опробана у реалним борбеним условима, бити интегрисана у сада потпуно јединствен систем ПВО ове арапске земље.
Како наводе руски извори вести, јасно је да је на избор Ријада утицала употреба ПВО система Панцир-С1 у украјинском сукобу, током којег је пресрео хиљаде ваздушних циљева, укључујући крстареће ракете Сторм шедоу/СЦАЛП-ЕГ.
С друге стране, краљевина треба да ојача сопствену противваздушну одбрану у позадини растуће претње ескалације сукоба на Блиском истоку.
Треба напоменути да ће руски Панцир постати једна од кључних компоненти слојевитог система ПВО ове краљевине. На листи нових набавки Министарства одбране Саудијске Арабије су и амерички THAAD па чак и француски ПВО системи Цротале НГ.
Повећање интересовања страних купаца за руске производе одбрамбене индустрије раније је наговестио шеф државне корпорације Ростец Сергеј Чемезов. Он је навео да је укупан портфељ наруџби за извоз оружја достигао 55 милијарди долара.
Према његовим изјавама, богате земље арапског света су међу највећим купцима система наоружања из Руске Федерације, што је потврђено и на ратишту.
-Предности руске школе наоружања јасно су видљиве данас током специјалне војне операције. То сви разумеју“, нагласио је Сергеј Чемезов.
Панцир-С се константно развија кроз Искуство на терену
Руси су своје системе ПВО кратког домета Панцир-С подвргли континуираном процесу модернизације, заснованом на поукама из савремених сукоба.
У почетку, руски ракетни и противваздушни артиљеријски систем се показао као лака мета за стране дронове, пре свега за Bayraktar ТБ2 турске производње. Током сукоба у Сирији, Либији поједини комплекси Панцир у опреми руске, сиријске и либијске војске уништени су током борби против дронова.
Међутим, касније у току руско-украјинског сукоба, Руси су потпуно прилагодили ПВО систем, који је достигао верзију Панцир-С1М и показао своју ефикасност на ратишту у Украјини.
Одбрамбени систем Панцир представља значајан елемент руског одбрамбеног арсенала. Верзија Панцира С1 је између осталог коришћена и за одбрану руског председника Владимира Путина и Москве.
Када је Кремљ био нападнут, медијски извештаји су указивали да су руски системи ПВО Панцир стратешки распоређени на крововима неколико кључних зграда у Москви, укључујући и кров седишта руског Министарства одбране.
Модернизација комплекса Панцир у ходу представља решење за брзо прилагођавање тренутној ситуацији. Руска наменска индустрија наставља да се ослања на ракетне и ПВО комплексе Панцир, који се промовишу и за извоз, иако су доказали своје границе током савремених сукоба у Сирији, Либији и Украјини.
У том контексту, велика је вероватноћа да ће извозна тражња за овим системом порасти у наредном периоду, чак и поред санкција и немогућности аквизиције руског наоружања од стране мањих држава које би тим чином трпеле директне последице од стране светског полицајца.
Треба напоменути да је продајна цена ПВО комплекса Панцир-С1 намењене извозу износи између 13 и 14 милиона долара.
До данас су, поред руске војске, Панцир-С1 купили: Србија, Алжир, Ирак, Уједињени Арапски Емирати, Сирија, Етиопија и Либија. Уговори су склопљени и са Бразилом и Екваторијалном Гвинејом.
Подсетимо, најновија верзија ПВО система Панцир-С1М надограђена мини-ракетама против дронова, приказана је по први пут у фебруару ове године током међународне изложбе World Дефенсе Show 2024 у Саудијској Арабији.
Руска државна корпорација Ростец је још у августу месецу 2023. године изјавила да нови комплекс може да открива ваздушне циљеве на удаљености до 80 километара и да се бори против хиперсоничних ракета.
Треба напоменути да су у руској војсци противваздушни артиљеријско-ракетни комплекси кратког домета Панцир-1М добили важну мисију, а то је заштита далекометних система С-400 Тријумф. Тако је сваки противваздушни ракетни дивизион С-400 био опремљен батеријом комплекса Панцир-С1.