ШОК ЗА ВЛАСТИ У ЛОНДОНУ: Енглезима пуца "брак" Уједињеног Краљевства, Шкотска жели потпуни развод!
Заједница народа на Британском острву разилази се по многим питањима
Кад је британски премијер Борис Џонсон слетео у четвртак у Оркни, архипелаг код северне обале Шкотске, смело је објавио да је ова посета доказала његову посвећеност уједињеној нацији.
ЕРДОГАН СЕ ОСИЛИО: Неко још увек не схвата да је Цариград у рукама муслимана!
ЛЕК ЗА КОРОНУ СВЕ БЛИЖЕ: Американци започели масовно тестирање вакцине на 30.000 добровољаца
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ФСБ СПРЕЧИО ВЕЛИКУ ТРАГЕДИЈУ У МОСКВИ: Ликвидиран члан терористичке групе
- Унија је фантастично снажна институција – помогла је нашој земљи и "кроз дрвље и камење"… Мислим да је оно што људи заиста желе да виде нашу целу земљу како се поново снажно уједињује и то је оно што ћемо ми урадити - навео је Џонсон.
Можда, али како пише CNN то ће се одвијати без лидерке Шкотске.
Џонсон је за своје прво путовање у Шкотску ове године изабрао ретко насељену групу острва стотинама километара од седишта шкотске политичке власти у Единбургу, а није се срео са премијерком Николом Стерџон, можда из доброг разлога.
Иако је Шкотска тешко погођена пандемијом корона вируса – у овом делу Уједињеног краљевства према подацима Универзитета Џоунс Хопкинс има 18.520 заражених и скоро 2.500 мртвих док у читавој земљи има 299.500 оболелих и преко 45.700 умрлих – популарност премијерке Стерџон је порасла, увелике захваљујући њеном опрезнијем приступу пандемији, за разлику од свог енглеског партнера.
Такође је, порасла и подршка крајњем политичком циљу Стерџенове – шкотској независности од Енглеске, док је Џонсонов рејтинг, у међувремену, услед конфузије око мера заштите трпи ударце. Многе енглеске школе, на пример, неће се отворити до септембра, али ученици од 4. јула могу у ресторане, фризерске салоне и чак пабове – уколико су пунолетни – и то знатно раније.
Џонсонова посета Шкотској био је покушај да поврати нешто политичког капитала северно од Хадријановог зида.
Оно што је примећено током пандемије у Великој Британији свакако је велика разлика у управљању током кризе између двоје лидера. Џонсон, иако је образован у најелитнијим установама Британије, направио је каријеру играјући "човека за све", иако уз неславну титулу кловна. Пре него што се крајем марта заразио корона вирусом, Џонсон је групи новинара уз осмех рекао да је посетио болницу и да се "руковао са свима".
- Биће вам драго да знате - додао је он.
Посебно су га исмевали због конфузног савета о поновном отварању земље. Британцима је тако 10. маја поручио да ако не могу да раде од куће, треба да се "активно подстичу да иду на посао", али такође треба да "буду опрезни".
А прекопута у Шкотској, Стерџон није била импресионирана.
- Не знам шта то значи "будите опрезни" - рекла је она тада, додајући да је замолила британску владу да не шири тај слоган Шкотском.
Кад је Џонсонова влада представила нова правила која омогућавају становницима да посете одређене земље без карантина у повратку, Стерџонова је ту одлуку назвала “хаотичном”. За разлику од Даунинг стрита, она није дозволила неограничена путовања из Шпаније.
Још једно место разиласка било је питање ношења маски. Стерџон је увела обавезу њиховог ношења у продавницама пуне две недеље пре него што је то урадио Даунинг стрит за Енглеску. Њена маска од тартана постала је свуда препознатљива.
Џонсон се, са друге стране, није опирао масци као амерички председник Доналд Трамп (који је у међувремену коначно почео да је носи), али се чешће виђао без ње него са. Његова посета Оркнију није прошла без протеста – иако омањег – а један човек је повикао: "Где ти је маска Борисе?".
За многе аутсајдере – а да будемо искрени и многе Британце – подела моћи у Британији може бити конфузна. Џонсон је премијер Уједињеног краљевства и Северне Ирске, али од краја деведесетих година власт се углавном пребацила на конститутивне британске нације, у процесу познатом као деволуција. То значи да се многе политичке одлуке које се тичу здравља, образовања и транспорта за Шкотску, Велс и Северну Ирску не доносе у Лондону већ у Единбургу, Кардифу и Белфасту.
Није стога неуобичајено видети неку велику објаву из Даунинг стрита, али уз додатак да се то правило примењује само на Енглеску.
- Ово је заиста најзначајније време у којем је деволуција постала најочигледнија обичним грађанима - рекао је за CNN шкотски активиста Марк Дифли.
- Постоје значајне разлике у приступу (две нације) и такође у јавном поимању тог приступа – указује професорка јавног здравља Универзитета Единбург Линда Болд.
- Лондон је претерано ускомешан, стално мења мишљење, не могу да се одлуче шта хоће - каже Карен Мјел из Единбурга.
Ендру Мекдоналд из Линлитгова истиче да му је порасло мишљење о Стерџоновој током пандемије.
- Мислим да је Никола урадила праву ствар у покушају да одстрани политику, а крене са науком кроз читаву причу - рекао је он.
Те разлике отвориле су кључно питање – да ли ће се популарност Стерџонове због њеног одговора на пандемију трансформисати у политичку подршку шкотској независности, што је главни циљ њене Шкотске националне партије (СНП).
Шкоти су последњи пут званично одлучивали о независности 2014, кад је на референдум изгласано "не" за нешто изнад 10 процентних поена. Од тада се, међутим, много тога променила. Општи избори у Британији 2015. кад је СНП са шест порасла за 56 места у Дому комуна у Вестминстеру, шкотско гласање против Брегзита 2016…
Угледни анкетар Џон Кертис са Универзитета Стретклајд рекао је у четвртак за BBC да подршка независности расте око годину дана и да је сада захватила чак и оне Шкоте који су гласали за Брегзит.
- Последње анкете указују да је подршка за независност већа него што је била дуго, дуго времена - рекао је он.
А то је проблем за Џонсона, који се посетом Шкотској надао да ће истаћи користи које ова има од 300 година дуге уније са Енглеском. Указао је, на пример, како је лондонско Министарство финансија спасило хиљаде шкотских послова. Али, конзервативни премијери су историјски уживали мало шкотске подршке, а Стерџенова се на "Твитеру" нашалила како јој Џонсонова посета "није наштетила".
Њена партија је обећала нови референдум о независности пре парламентарних избора следеће године. То је сада на чекању због пандемије, која је многим Шкотима открила стварне разлике између две нације.
- Свесни су тога на начин као никад до сада. И можда су отворени за могућност тога што би Шкотска могла да уради кад би имала политичку моћ за то - рекао је Томи Шепард, члан парламента из редова СНП, додајући да они који желе да виде независну Шкотску желе што више Џонсонових посета "јер се подршка независности повећава сваки пут кад он дође у посету".
ЛИЦЕМЕРЈЕ АМЕРИКЕ ЈЕ НЕПОДНОШЉИВО: Кадиров поручио САД да заслужује Нобелову награду, а не санкције
Баварска УВОДИ СТАНИЦЕ ЗА ТЕСТИРАЊЕ: Посебна правила за све путнике!
КРВАВЕ СЦЕНЕ У ТЕКСАСУ! Аутомобилом улетео у демонстранте и отворио ватру, једна особа убијена (ВИДЕО)
"РУСИЈА ПОТРЕБНА ЗА КЉУЧНО РАЗРЕШАВАЊЕ СУКОБА" Решење окршаја у Сирији, Либији и Украјини неће доћи само
ХИЉАДЕ ЗАРАЖЕНИХ, ДЕСЕТИНЕ ПРЕМИНУЛИХ: Тешка борба Русије са короном, последњих ШЕСТ дана улива наду