НА ДАНАШЊИ ДАН ЈЕ ПРЕМИНУО СТАЉИН: И даље је активна теорија како је велики "Коба" убијен (ФОТО/ВИДЕО)
Сматра се да је током тродеценијске владавине Совјетским Савезом Стаљин имао већу политичку моћ од било које друге историјске личности
Прошло је 68 година од смрти Јосифа Висарионовича Џугашвилија Стаљина, совјетског диктатора, који је у исто време био и обожаван и омражен и који је одговоран за смрт више од 20 милиона људи.
СВЕ ПОДСЕЋА НА ЈЕЗИВО ПРОЛЕЋЕ: Италији се спрема катастрофа, све већи број заражених и преминулих (ВИДЕО)
У МЈАНМАРУ СВЕ ГОРА СИТУАЦИЈА: Војска користи познату друштвену мрежу за стравичне претње демонстрантима (ФОТО)
ВЕЛЕОБРТ: Европа се окреће руским и кинеским вакцинама, земље добиле "зелено светло"
За време његове владавине, Совјетски Савез се развио из назадне пољопривредне земље у светску силу, а вест о његовој смрти 5. марта те 1953. пресрео је млади радио-везиста Џони Кеш.
У питању је славни кантри музичар који ће у годинама које долазе продати 90 милиона примерака плоча широм света. Џони Кеш је тада био везиста мобилне бригаде у бази у Западној Немачкој.
Кеш је био први Американац који је сазнао да је Стаљин преминуо.
- Чуо сам први вест да је да је Стаљин преминуо. Лоцирао сам сигнал када је први совјетски млазни бомбардер извршио први лет од Москве до Смоленска; сви смо знали шта треба слушати, али ја сам био тај који је чуо - навео је Кеш у својој аутобиографији.
5. март 1953. године
Тог дана су народи СССР остали у шоку. Петог марта 1953. године објављено је да је умро Јосиф Висарионович Стаљин.
Следећа три дана милиони грађана су одавали почаст свом покојном лидеру. Али, убрзо након сахране, почеле су да се шире гласине да је Стаљин заправо убијен, односно, да је природна смрт била испровоцирана.
Стаљин је преминуо у својој резиденцији на селу у Кунцеву. Била је то добро чувана кућа и 28. фебруара Стаљин је прво с друштвом погледао филм, за којим је уследила гозба, а потом и теревенка.
Те ноћи Стаљин је отишао у кревет око четири ујутро. Иако је имао пуну кућу телохранитеља, била је добро позната ствар да нису смели да га ометају у кући у свакодневном животу, и то им је било најстроже забрањено. Иронијом судбине испало је да је то био један од два главна потеза параноичног и својеглавог диктатора који су му на крају дошли главе. Дошло је јутро, а Стаљин није излазио из собе, сматрали су да се још није пробудио. Могуће је да су прво мислили да је дуже остао у кревету због пијанке од претходне ноћи. Међутим, пролазио је дан, а Стаљин и даље није излазио из собе. И даље никоме није падало на памет да изазива и уђе. Око 18.30 у соби се напокон упалило светло. Али, осим тога, од Стаљина и даље није било никаквог другог знака активности.
Тек у 22 сата, 1. марта државни врх је наредио чуварима да уђу, да би га пронашли како лежи на тепиху између стола и кауча. Званична верзија каже да је Стаљин доживео снажан мождани удар а у том тренутку никога није било у његовој близини да му помогне. Ни тада није био крај његовим мукама. Наводно су прошли сати пре него што су преломили атмосферу страха и недодирљивости око тела Стаљина дрзнули се да га подигну на кауч, на ком је у бунилу провео преостале дане свог живота, и пре него што су коначно позвали лекаре.
Све у страху да "Коба" не би одједном дошао себи и обрушио се гневом човека који је милионе послао у Сибир или пред зид на онога кога би затекао да га дира. Суштински проблем био је у томе што је Стаљин своје диктаторско управљање СССР-ом довео до таквих крајности да је чак и његов најужи круг сарадника био сасвим изгубљен у тренутку кад он више није био у стању да све води, све надзире, макар и дозлабога параноично.
Она друга околност која је додатно убрзала Стаљинов одлазак с лица света били су проблеми са тражењем најбољих лекара. Вођа је претходних година имао епизоду параноје повезану са "јеврејском лекарском завером". Па је зато многе од совјетских врхунских медицинара уништио на све оне начине на које је то до тада чинио с политичким непослушним масама. Историчар Сергеј Девјатов каже да су у кући ипак организовали импровизовани, али ипак добар медицински центар за пружање прве помоћи. Али, оштећења мозга код Стаљина била су превелика. Неки су данас уверени, иако је Стаљин преживео излив крви у мозак и још је неко време био жив, да су га његови блиски сарадници издали, да намерно сатима нису звали лекаре, све како би убрзали толико очекивану прилику да га се елегантно реше.
У сваком случају, 2. марта Стаљину су довели његову ћерку и његовог сина, Светлану и Василија. Она је после причала да су оца затекли пијаног, чак и у тој ситуацији, и да је викао на лекаре. "Била је то тешка и ужасна смрт", присећала се.
Убрзано је пропадао упркос разним инјекцијама и лековима, чак су покушавали и са пијавицама, да су га при крају морали хранити кашиком. Данас поједини стручњаци сматрају да је врло могуће да је неко из Стаљиновог окружења тада отровао вођу, и то варфарином, данас леком против згрушавања крви, јер се користи у строгим дозама, али у оно време отровом, јер се примењивао у великим количинама. Притом, Никита Хрушчов је у својим мемоарима 70-их написао да је Лаурентиј Берија, Стаљинов озлоглашени шеф тајних служби, два месеца након Стаљинове смрти, када му је Хрушчов послао друштво да га ухвати и суди му због наводне издаје и шпијунаже, вапио, између осталог, да их је он "ослободио Стаљина", да их је он спасио и томе слично.
Леонид Млечин, такође историчар, рекао је: "Необично, али стварно постоје претпоставке да би његови блиски сарадници из Централног комитета и председништва били криминалци који би без проблема убили свог шефа. Занимљиво је, али данас око тога готово да нема сумњи", каже он.
Велика чистка
Сматра се да је током тродеценијске владавине Совјетским Савезом Стаљин имао већу политичку моћ од било које друге историјске личности. Помогао је поразу Хитлерове Немачке, индустријализовао совјетску привреду, присилно колективизовао пољопривреду, проширио совјетски утицај у Европи, Азији, али и целом свету, те, данас забрањеним методама, учврстио своју дугогодишњу позицију на челу СССР-а.
Упркос напредовању Совјетског Савеза, био је одговоран за смрт око 20 милиона људи. Био је кључни човек у пакту с Хитлером који се у једном тренутку окренуо против њега, али Стаљин је имао среће, па је Совјетски савез крај рата дочекао са територијалним проширењем у виду групе сателитских држава. Уследиле су године политичких чистки, тортуре, ослабљене пољопривреде и страховладе диктатора.