ШПАНИЈА ДРУГА ЗЕМЉА ПО БРОЈУ УМРЛИХ: Податак резултат великог броја грешака (ВИДЕО)
Јуче је, ваља подсетити, Шпанија престигла Кину и постала друга на свету по броју мртвих од коронавируса
У суботу 7. марта, 24 сата пре него што ће се стотине хиљада људи широм Шпаније окупити како би обележили Међународни дан жена, а 9000 верних присталица Voxa стићи у Мадрид на скуп екстремне деснице, власти у северној регији Ла Риоји доносиле су неке тешке одлуке.
Шпански лекари забринути: Тестови који су стигли из Кине нису добри, компанија која их је продала НЕМА ЛИЦЕНЦУ
Број оболелих у Италији ПОНОВО НАГЛО СКОЧИО: За један дан у Ломбардији 2.500 ЗАРАЖЕНИХ
Млади оболели од корона вируса шаљу ВАЖНУ ПОРУКУ: За све оне који мисле да су безбедни
Тог викенда пре ни три недеље, Шпанија је имала 430 потврђених случајева коронавируса.
Након што је њих 60 повезано с једном саханом суседној Баскији, регионална влада Ла Риоје наредила је карантин за читаве четврти у малом граду Хару. Осамнаест дана касније, Шпанија има 47.610 случајева, а број умрлих (3434) већи је него у Кини, пише британски дневни лист The Гуардиан.
Јуче је, ваља подсетити, Шпанија престигла Кину и постала друга на свету по броју мртвих од коронавируса.
Здравствени радници, који чине 14 посто свих жртава коронавируса у Шпанији, жале се на недостатак основне заштитне опреме, мадридско клизалиште претворено је у импровизирану мртвачницу, а главни конгресни центар уместо климатске конференције Цоп25 угостио је болеснике, јер је претворен у огромну пољску болницу.
Неки су у то време живели као да коронавируса нема, одржавале су се манифестације, три шпанска министра и супруга премијера су заражени.
Некима је у тих 18 дана живот текао нормално, столови и столице поновно су се појавили на плочницима испред барова и кафића, а како је зими био крај, у парковима су се почели приређивати пикници.
И док су те суботе поподне делови Хара били у карантину, Фернандо Симон, управник шпанског центра за хитна стања у здравству, говорио је да људи сами морају одлучити о ризику од коронавируса ако се придруже прослави Међународног дана жена.
- Кад би ме мој син питао треба ли ићи, рекао бих му да ради шта жели - рекао је Симон на конференцији за новинаре.
И тако су кренуле манифестације, пише Гуардиан, баш као и Voxovo окупљање и бројни спортски догађаји. Три шпанска министра која су те недеље учествовала у поворкама, заражена су вирусом, исто као и Бегоñа Гóмез, супруга премијера. Вођа и главни секретар Voxa такођер су били позитивни на тесту.
Забринутост је погодила Мадрид 11. марта, кад је регионална влада, након 1646 потврђених случајева, наредила свим вртићима, школама и факултетима да прекину с радом. Исто је важило и за музеје, међу осталим и светски познати Прадо. Сличне мере убрзо су уследиле и другде, а вече 12. марта, каталонска је влада наредила да 70.000 људи у четири опћине у Барселони остане у својим кућама најмање две недеље након наглог пораста броја случајева у том подручју, пише Гуардиан.
Растао је притисак на владу премијера Педра Санчеза, људи су почели гомилати тоалетни папир, пунили су се замрзивачи, а улице Мадрида празниле. Затим, недељу дана након карантина у Хару, коначно се догодило неизбежно – Санчез је наредио двонедељни карантин.
За многе у Шпанији, живе и мртве, ова је одлука дошла прекасно. Ове недеље која из дана у дан постаје све тмурнија, почела је објавом министра обране да су војници који су сузбијању пандемије придоносили дезинфекцијом стамбених зграда пронашли одређени број старији особа, напуштених и мртвих у њиховим креветима.
У земљи која се дичи породичним везама, дружељубивошћу и својим националних здравственим системом, ово су суморни дани отрежњења, истиче Гуардиан. Али ако се током дугих сати кућног школовања, телефонских разговора с пријатељима, гледања телевизије и фиксације на рецепте, људи буду питали шта се и зашто догодило, шпански лекари неће бити међу њима.
Пандемија није пала из ведра неба, кажу они. Погледајте Кину, Јужну Кореју или много ближу Италију. Потом поновно погледајте Шпанију и запамтите, наставља Гуардианов новинар, да ова земља и даље трпи последице економске кризе 2008. године и резова у здравству.