ШПАНСКИ НАУЧНИЦИ РАЗРЕШИЛИ ДИЛЕМУ: Ево шта је извор корона вируса
Шишмиши могу да живе и до 30 година, што је и више него довољно да разне инфекције пренесу у околину
Слепи мишеви сигурно би могли да буду носиоци новог коронавируса, иако се и даље детаљно проучава да ли је корона вирус евентуално потекао од панголина или других животиња на кинеском тржишту, потврдило је Министарство здравља Шпаније.
Ови људи заслужују велико "браво", а оно што раде да би помогли Србији и региону ће се дуго памтити
ЦРНА СТАТИСТИКА: Италија са ДУПЛО ВИШЕ смртних случајева сада, него у истом периоду прошле године
ПРИВАТНИ ЛЕКАР БИЛА ГЕЈТСА: Ниједно од троје деце није вакцинисао, а ово је разлог због којег не жели
Верује се да су шишмиши заразили живе пилиће и друге животиње које су се продавале на тржницама у Вухану. Шишмиши се иначе повезују и са другим заразама као што су ебола, ХИВ и беснило.
Сматра се да је извор коронавируса такозвано мокро тржиште у Вухану где су се продавале и мртве и живе животиње, укључујући рибе и птице. Таква тржишта представљају посебан ризик за прелазак вируса са животиња на људе јер не задовољавају хигијенске стандарде. На таквим пијацама животиње се држе и одгајају, а обично су и густо набијене, што погодује ширењу болести с врсте на врсту.
Сисар панголин једна је од животиња која се продавала на дивљим тржиштима у Вухану, а њихово месо сматра се у Кини правим деликатесом.
Њихове љуске су сачињене од креатина, као нокти код човека, због чега многи верују да имају терапеутска својства, што је довело до скорог истребљења ове врсте. Љуске панголина се користе у традиционалној кинеској медицини и верује се да лече многе болести.
Одељење на челу са шпанским министром здравља Салвадором Illom недавно је истраживао коронавирусе изоловане у смрзнутом ткиву из 30 панголина. Корона вируси откривени у овим ткивима показали су генетску сличност у проценту између 85 посто и 92 посто с новим корона вирусом. С тим у вези, шпански научници подржавају могућност повезивања коронавируса с панголинима.
Није познат начин на који је нови коронавирус нашао пут до првог човека, мада све упућује на директан контакт са зараженим животињама или њиховим респираторним секретима те материјалима из пробавног система.
У том смислу, Министарство здравља Шпаније подсећа да научноистраживачки резултати показују да се вирус може пренети с човека на мачку, али да постоји и могућност преноса вируса с једне мачке на другу мачку. Међутим, у овом тренутку нема доказа о преношењу вируса са животиња на људе.
Кинески научници раније су упоредили генетски код новог коронавируса и установили 96-постотно подударање с коронавирусом пронађеним у шишмишима на југозападу Кине. Стога, и шпански научници верују како је седми откривени коронавирус највероватније скочио са шишмиша на панголине који су се продавали на мокрим тржницама у Вухану.
Када је реч о слепим мишевима, они живе у великим колонијама где се вируси блиским контактом лако преносе с једне животиње на другу. Шишмиши могу да живе и до 30 година, што је и више него довољно да разне инфекције пренесу у околину путем урина, измета и слине. Тако је вирусна инфекција Нипах у Бангладешу повезана са соком урми које су убране с дрвећа на којем су боравили шишмиши.
Аустријанац је ПРВИ ПАЦИЈЕНТ излечен КРВНОМ ПЛАЗМОМ: Четири недеље раније било је питање да ли ће преживети
Девојчица (5) умрла од корона вируса после две недеље на респиратору: Све је почело са главобољом
Какав је њихов сценарио: Да ли је шведска стратегија против короне успела?
НОВА НАУЧНА ИСТРАЖИВАЊА О КОРОНА ВИРУСУ: Напада чак и МОЗАК и нервни систем, симптоми подељени у ТРИ групе
СЗО И УНИЦЕФ УПОЗОРАВАЈУ СВЕТ: Рутинске вакцинације важне током пандемије корона вируса