СПРЕМА СЕ НЕШТО ВЕЛИКО Турска купује борбене авионе од САД, Бајден открио детаље разговора са Ердоганом
Бајден звао Ердогана након победе. Ево о чему су разговарали.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган изразио је спремност да од САД-а купи борбене авионе Ф-16, рекао је амерички председник Џо Бајден који је разговарао с њим, додавши потом да би Вашингтон волео да види да Анкара одустане од свог противљења шведском приступу НАТО савезу.
Бајден је назвао Ердогана како би му честитао на победи на недељним председничким изборима.
УНИШТИЋЕМО СВЕ, УКЉУЧУЈУЋИ И АМЕРИКУ: МУП Турске загрмео "Свет чека ослобођење!"
БРИКС СПРЕМА СЕ ДА УНИШТИ АМЕРИКУ? Нови пројекат БРИКС разара Запад - чак 26 земаља прави савез са Кином, Русијом и Индијом
"ТУРСКА ВИШЕ НИЈЕ ДЕО НАТО-А": Какве ДРАМАТИЧНЕ ПРОМЕНЕ чекају Турску након Ердоганове нове победе?
- Разговарао сам с Ердоганом. Честитао сам Ердогану. И даље жели некакав договор о Ф-16. Рекао сам му да желимо договор са Шведском, па идемо то најпре да завршимо. Тако да ћемо се поново чути - рекао је Бајден новинарима пре него што је из Беле куће отишао у Делавер.
- Разговараћемо више о томе следеће недеље - додао је.
Саопштење турског председника о позиву било је кратко и мање јасно. Писало је да су се два челника договорила о продубљењу сарадње по питању свих аспеката својих билатералних веза, чија је важност нарасла још више у време регионалних и глобалних изазова.
Турска је изразила жељу да од САД-а купи авионе Ф-16 у вредности од 20 милијарди долара, али продаја је успорила због приговора америчког Конгреса, иако је Бајденова администрација изнова тврдила да подржава продају.
Шведска и Финска поднеле су прошле године захтев за чланством у НАТО савезу, одбацивши дуготрајне политике војне несврстаности након руског сукоба са Украјином, али потребно им је одобрење свих земаља НАТО чланица. Турска је ратификовала фински приступ НАТО-у крајем марта али наставља да се противи шведском приступу, уз тврдњу да Стокхолм даје уточиште члановима милитантних група које Турска сматра терористима. Мађарска такође није одобрила шведски приступ.
За Вашингтон је приоритет да Шведска приступи НАТО савезу до средине јула кад би се челници савеза требали да нађу на самиту у Литванији.