СПРЕМНИ ЗА НАЈГОРЕ Ово је најсигурнија просторија у држави: Под земљом направљен СЕФ са залихама КРВИ - Страхује се од сукоба са далеко МОЋНИЈИМ противником
Сеф пун залиха крви свих крвних група, налази се у Израелу, десетине метара испод земље.
Како је то најсигурнија просторија у читавој земљи, тачна локација није откривена, па чак ни мере предострожности које су преузете да овај простор буде заштићен .
Медији наводе да је "скровиште" отпорно на ракете, хемијске и сајбер нападе.
Под земљом се налазе климатизоване просторије у којима су скривене кутије са кесама крвих свих група. Прича се да је прикупљено на стотине литара крви, које ће послужити у случају великог броја жртава и најгорег могућег сценарија.
Рат између Израела и Хезболаха се назире, тако да се непрестано припремају за нови сукоб.
Недалеко од болнице, у истом подземном комплеску, направљена је команда за израелску националну хитну помоћ - Маген Давид Адом (МДА). У случају да дође до ескалације сукоба две стране, ово ће постати главно командно место за све хитне позиве.
Шеф МДА, Ури Шахам каже за SkyNews да је "хаб" у потпуности безбедан, добро конектован и моћи ће да прима позиве чак и током ракетног напада.
Најгори сценарио био би комплетан прекид комуникационе мреже. Хезболах има могућности да уради тако нешто, па хитне службе раде на томе да пронађу решење и за такав случај - односно систем који ће се ослањати на људе "гласнике".
- Од ИДФ-а ћу бити обавештен да је ракета погодила неку заједницу, па ћемо слати мотоциклисте да пруже прву помоћ, прикупе информације и обавесте нас у централи - каже Шахам.
У тренутку док су се новинарске екипе налазиле у болничком бункеру, огласиле су се сирене за ваздушну опасност на северу земље. Истовремено је "звонило" и у командном центру. Системи могу да предвиде које подручје би ракете могле да погоде и на ту локацију се одмах шаљу екипе хитне помоћи, чак и пре него што стигне позив упомоћ. На тај начин се не губи драгоцено време.
Екипа у централи верује да могу да одговоре на сваки позив у помоћ у року од пет минута.
Захваљујући бројним донацијама од напада 7. октобра, омогућиле су властима да купи на десетине возила који су распоређени у најугроженијим градовима и селима.
Такође, постоје залихе медицинске опреме довољне за три недеље дејстава, у случају да међународна помоћ не може да стигне у земљу.
Већина Израелаца каже да је пре питање када него да ли ће доћи до рата са Хезболахом. Израел је рекао да ће бити сукоба уколико дипломатија не уроди плодом, а до сада преговори нису дали резултате.
Сукоби у Гази се настављају, а држава се спрема за нови конфликт, са много моћнијим непријатељем, а исход је веома неизвестан.
Болница као утврђење
Хаифа се налази на око 45 километара од границе са Либаном, а главна болница у граду постаће центар за све рањенике и већ је "утврђена" као главна болница.
Наиме, подземни паркинг, тачније трећи спрат испод земље, претворен је у болничко одељење са 1.200 кревета и неопходним амбулантама.
Овај паркинг је изграђен 2006. године, након рата са Либаном, и још тада су израелске власти имале на уму да би нови сукоб могао да се догоди.
Још приликом изградње су направили доводе за кисеоник и утичнице са струјом. Такође, спроведене су и цеви, како би, у случају да то буде неопходно, могли одмах да се исталирају тушеви и wc шоље.
Чак је и под паркинга направљен од неклизајућег материјала. Постоји и безбедносна контролна соба са видео надзором, који надгледа болницу и град, а омогућена је и шифрована комуникација са војском и владом.
Такође, могуће је поставити на хиљаде кревета на спрату изнад, где би могли да буду смештени чланови породице болесника. Израел очигледно ништа не препушта случају.
"Већ смо уплашени"
Око 80.000 Израелаца већ је евакуисано из пограничних села, која су већ месецима на удару ракета и артиљерије.
Премијер Бењамин Нетанијаху је под притиском народа да покрене копнену инвазију и одгурне Хезболах, како би људи могли да се врате својим кућама. Исто тако, са друге стране границе, на територији Либана, исто толико људи је било приморано да се евакуише.
Ипак, у центру Хаифе, где живе јевреји и муслимани, готово нико не жели рат.
- Наравно да се бојимо - рекао је за SkyNews Салех Ал Сади, Палестинац који ради у једној фабрици.
Он каже да највише страхује за децу, али и војнике, који се већ дуго боре.
- То све утиче на наше животе -каже Ал Сади.
Рон, Израелац из Хаифе дели мишљење свог сународника.
- Када Хаифа буде уништена и Бејрут ће бити уништен и Израел ће бити уништен, али и Либан, а једини који ће патити јесу грађани - рекао је Рон.
Други становници Хаифе, са којима је Скај разговарао, кажу да већ планирају бекство, уколико дође до рата.
Свесни су да је Хезболах много већи, боље наоружан и ратоборнији од Хамаса.
Хезбола је рекао да не жели рат и да ће прекинути ватру чим се постигне примирје у Гази. Израел је рекао да ће се борбе са Хезболахом наставити, чак и да дође до примирја у Гази и да ће можда морати да изврши и инвазију, како би се осигурала граница Израела.
Оно што је сигурно јесте да, уколико до веће сукоба дође, биће погубан за обе стране и могао би да доведе до ескалације у читавом региону.
Извор: Србија Данас/Телеграф