ДА ЛИ ЋЕМО КРАЈЕМ АПРИЛА ДОСТИЋИ КОЛЕКТИВНИ ИМУНИТЕТ: Израел почео вакцинацију месец дана пре нас, где смо данас?
Израел је почео вакцинацију месец дана пре нас, до сад је вакцинисао пола становништва и почео велико "отварање"
Има ли неко ко не би волео да нам се врати живот какав смо водили пре короне, да журке не буду "корона журке", да не размишљамо о мерама, самодистанцирању и о томе да ли смо понели маску са собом по изласку из куће? Е, па, једној земљи је то пошло за руком - Израелу.
СВЕ О ЛЕКУ ПРОТИВ КОРОНЕ КОЈИ ЈЕ СТИГАО У СРБИЈУ: Бамланивимаб не смеју да приме сви, некима нужан!
ПРОЛЕЋЕ СЕ ВРАЋА СА СУНЦЕМ: Припремите сунчане наочаре, познато какво нас време чека наредних дана!
БЕБИСИТЕРКА ИЗ БЕОГРАДА ДАВАЛА БЕБИ БЕНСЕДИН: Стигли резултати вештачења о њеној урачунљивости
Да ли ће и Србија, која је само месец дана након њих започела масовну имунизацију, за следећих 30 дана, тамо негде крајем априла, моћи да се похвали истим успехом?
За разлику од наше земље где свакодневно имамо више од 5.000 новооболелих, Израел је за два месеца имунизације успео да вакцинише скоро половину становништва, чиме је после строгих мера омогућено отварање ресторана, школа и аеродрома.
Иако смо, за разлику од ове државе која је вакцинацију започела у децембру, ми то учинили у јануару, изгледи да се стање код нас стабилизовају, као што је случај са Израелом, бар за сада се не назиру. Сасвим супротно, бележимо велики број новозаражених, ученици су поново прешли на online наставу, а од угоститељских објеката дозвољене су углавном прехрамбене радње, болнице и апотеке.
И поред тога што нисмо много каснили са процесом стварања колективног имунитета, можда је проблем у томе што смо са њим кренули у најтежем пандемијском тренутку у Србији, и у самом пику са више од 4.000 позитивних дневно, док је у Израелу већ почетком новембра ситуација била увелико стабилизована када су након шестонедељних рестрикција и поновног увођења изолације 18. септембра, отворене школе, као и многе друге установе, па је тренутак за имунизацију у децембру био, чини се, идеалан.
Према подацима статистике која је објављења, на листи земаља са највише вакцинисаних на 100 становника у свету Израел је убедљиво на првом месту са 67.4 одсто, док је Србија осма са остварених 8 одсто, тако да нас, очегледно, у достизању ове земље чека још пуно посла и још много вакцинисаних и ревакцинисаних грађана.
Вирусолог и микробиолог Миланко Шеклер каже да је успех у томе што су Израелци вакцинисали близу половине свог становништва.
- Ако имаш половину становника који су примили другу дозу вакцине, онда је вероватноћа да заразите друге људе, поприлично смањена. Када она пређе 60 и 70 одсто вакцинисаних, то значи да ћеш од десет људи којих сретнеш, моћи да налетиш само на троје невакцинисаних - рекао је Шеклер.
Иако је у Србији, за разлику од осталих европских земаља, процес вакцинације кренуо добро, проблем је тај што један део популације и даље није спреман да се вакцинише, па би то, поред непоштовања мера, неношења маски и недистанцирања, као и великог броја пријављених "корона журки", било уље на ватру на већ поражавајуће околности са којима се сусрећемо, те се чини да су за сада пуни кафићи и живот без маски за Србију само прошлост.
Што се конкретних података тиче, у нашој земљи је до сада прву дозу вакцине примило нешто више од 2,1 милиона становника, док је потпуно вакцинисаних са примљеном и другом дозом за сада 826.851 грађана, према најновијим подацима Владе.
У Израелу је до сада вакцинисано више од половине од укупно 9.3 милиона становника, око 5 милиона људи, док је готово 40 одсто примило и другу дозу вакцине, што је више него у било којој земљи у свету. Иако неколико милиона људи не може да прими вакцину, а међу њима је највише деце млађе од 16 година, шеф израелског кризног штаба Боаз Лев рекао је да је више стотина деце између 12 и 16 година ипак примило Фајзерову вакцину, услед чега нису регистроване веће нуспојаве, што су јако охрабрујуће вести.
Посматрајући ситуацију у Србији, Шеклер додаје да ћемо морати да пређемо број од три милиона ревакцинисаних, да би могли да очекујемо да број заражених почне да опада, при чему бисмо могли да се надамо ситуацији какву имају у Израелу.
- У Србији је сада тек око десет одсто примило другу дозу вакцине. Ми смо се опустили, јер су људи почели да се вакцинишу, а мере би баш у процесу имунизације требале да се пооштре. Ако уђеш са великим бројем заражених у вакцинацију, улазиш у проблем, јер вакцинишеш и оне који су у процесу инкубације коронавируса - објашњава Миланко Шеклер.
Тако је, такође, у фебруару говорио и епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон, који је тада изјавио да би за Србију било идеално када би се потпуно вакцинисало 3 милиона грађана са којим бисмо имали тек појединачне случајеве вируса, док би цифра од 1.5 милиона обезбедила нешто бољу ситуацију, а са овим се сложио и други члан Кризног штава Бранислав Тиодоровић.
Израел је прошлог месеца покренуо и програм "зелених пропусница" омогућавајући контролисаном броју људи са доказом о потпуној вакцинацији да уђу у теретане, на базене или друге јавне објекте, а коју издаје Министарство здравља.
Овакав сличан начин рада предложио је о заменик градоначелника Београда Горан Весић који сматра да би требало да се омогући људима који су ревакцинисани повратак нормалном животу након истека две недеље од давања друге дозе, наводећи да нема разлога да се некоме ко се показао одговорним не укаже могућност за то.
- Требало би да тај модел буде прилагођен нашим условима и важно је да размишљамо на тај начин. Наши репери су Велика Британија и Израел, па не би требало да "преписујемо" мере од земаља које су мање успешне од нас - сматра Весић.
Поред Израела, и у малој британској територији Гибралтар живот се вратио у нормалу, пошто су вакцинисали све одрасле становнике против корона вируса, а где живи 30.000 људи, уз две велике предности - малу величину и редовне испоруке вакцина из Британије, како је објаснио британски министар здравља Мет Хенкок.
Још једна новина коју је усвојио израелски парламент јесте и закон који налаже ношење електронске наруквице за све који улазе у Израел, а у карантину су због корона вируса. Према поменутом закону, особе које су послате у карантин код куће морају носити наруквице за праћење, како би било осигурано поштовање прописа, а ако особа то одбије мораће у карантин у државни хотел.
Захваљујући стварању колективног имунитета у тој земљи, многи аспекти свакодневног живота вратили су се у нормалу. Школе и кафићи поново раде, а могуће је и играње утакмица уз публику.
Како преноси "Вашингтон пост" Гибралтар није једина земља која је завршила програм вакцинације одраслих, јер та титула припада још и Ватикану.
Чини се да је једини начин да се и у Србији поново врати живот у нормалу потпуна вакцинација и стварање колективног имунитета.