СРБИЈА ПРЕД ИЗАЗОВОМ: Шта нам следује ако из Авганистана крене НОВИ ТАЛАС миграната?
Ако нови талас избеглица крене из Авганистана ка Србији, наша земља ће их спремно дочекати.
Ипак, процењује се да до масовних миграција неће доћи, али чак и да се догоде, Србија ће наставити да буде само - транзитна земља.
ТОП патике на снижењу због којих једва чекамо повратак у школу!
СРБИ УСПЕШНО ЕВАКУИСАНИ ИЗ КАБУЛА: Двојица наших држављана авионом напустили Авганистан
КРУНА БОРБЕ ПРОТИВ КРИМИНАЛА РАЗБИЈАЊЕ БЕЛИВУКОВОГ КЛАНА! Вулин: МУП мора да јача своје капацитете
Избеглице из Авганистана стижу на Балкан. На то указују извештаји и изјаве званичника из региона. У Бугарској је приведено неколико десетина њих, премијери Северне Македоније и Албаније Зоран Заев и Еди Рама очекују их раширених руку, а Мађарска заузима оштрији, али не и потпуно одбојан став, говорећи да им неће дозволити неограничен приступ.
Србија пред новим изазовом?
А да ли је Србија спремна за још један талас миграната? Комесар Комесаријата за избеглице Владимир Цуцић у понедељак је рекао да Србија, у овом моменту, нема разлога да брине због повећаног доласка људи из Средње Азије, пре свега Авганистана, али и да се ради о брзом и динамичном процесу, због чега би било незахвално предвиђати како ће се одвијати.
Транзит за мигранте
Он указује на то да сви параметри показују да сценарио мигрантске кризе из 2015. године не би требало да се понови. Међутим, балканска рута ће сасвим сигурно бити атрактивна и за будуће избеглице из Авганистана, а Попов оцењује да ће Србија наставити да буде транзитна земља за скоро све мигранте који буду пролазили кроз њу.
- Готово нико од њих или занемарљиво мали број тих људи жели да остане да живи овде. Нема сумње да ће се то односити и на евентуалне мигранте који буду дошли и у наредном периоду. На почетку 2021. у Србији их је било неколико хиљада. Евидентно је да они долазе и одлазе, да је њихова дестинација у највећем броју случајева у ЕУ, земљама западне Европе - предочава Попов.
Наравно, нису сви отишли даље. Неки су желели да остану да живе у Србији, па су поднели захтев за азил. Њих је мало - од 2008. године до данас азил је одобрен за мање од 200 избеглица.
Према подацима Комесаријата за избеглице, кроз Србију је током 2020. године прошло нешто више од 63.000 миграната, док је од 2015. кроз нашу земљу прошло више од милион и по избеглица. Већ око пет година Авганистанци су најбројнија етничка група миграната у нашој земљи. У Србији је тренутно до 5.000 избеглица.