Србија треба да буде ПРИМЕР ДРУГИМ ЗЕМЉАМА: Погледајте шта пише у извештају СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТА
Многе европске државе још нису испуниле обавезе
- Србија је у фебруару 2016. постала прва држава која је у складу са Декларацијом из Терезина усвојила закон чији је циљ враћање имовине Јевреја одузете у Холокаусту и /или национализоване у доба комунизма, а на коју нико не полаже право и где нема наследника - наводи се извештају "Правда данас за жртве које нису добиле надокнаду" (Јустице фор Унцомпенсатед Сурвиворс Today, ЈУСТ), који је у среду објавило амерички Стејт департмент.
ГРАЂАНЕ ЛОС АНЂЕЛЕСА ПРОБУДИО УЖАС: Све се тресло, након земљостреса утврђује се штета и број повређених
НЕВЕРОВАТНО! Док у Србији владају тропске врућине, у овом граду је данас ПАО СНЕГ (ВИДЕО)
ПЕНТАГОН НА ОВО ПИТАЊЕ НЕМА ОДГОВОР: Шта се крије по ходницима ове установе, зашто ћуте о ЈЕДИНИЦИ ЗА НЛО (ВИДЕО)
Извештај указује на значај који америчка влада придаје изналажењу решења за задовољење правде жртава холокауста, преживелих и њихових наследника и скреће пажњу на најбоље примере из праксе који могу да нађу примену како би државе испуниле обавезу коју су САД и још 46 држава преузеле усвајањем Терезинске декларације 2009. године, а која потврђује значај реституције имовине из доба холокауста.
Нажалост, извештај показује да ни седамдесет пет година након Холокауста многе европске државе још нису испуниле обавезе, па се многе жртве и њихове породице и данас суочавају са тешкоћама у настојању да им се имовина врати или плати одштета за имовину коју су им запленили нацисти и њихови савезници.
Извештај наводи Србију као земљу која треба да послужи за пример.
- Већина заинтересованих из јеврејске заједнице углавном је задовољна владином реакцијом и олакшаном процедуром у складу са законом.
Што се тиче имовине општине, законом из 2006. регулисано је враћање имовине цркава и других верских заједница заплењене после марта 1945, при чему је изузета имовина одузета у Другом светском рату. Закон усвојен из 2011. омогућио је враћање приватне имовине, са роком за подношење захтева од две године, наводи се у извештају ЈУСТ.
Једина примедба Светске организације за реституцију јеврејске имовине (WJRO) била је да је поменути рок од две године био прекратак зато што није узео у обзир да је старијим жртвама холокауста или њиховим наследницима у Србији иностранству било теже да сазнају да имају право да поднесу захтев и прикупе сва документа потребна за то.
Реагујући на извештај ЈУСТ Ацт, Леа Еврон, осамдесетпетогодишња Јеврејка из Пољске, која је преживела холокауст, описала је значај резултата извештаја.
- Моја породица је имала фабрику и стамбену зграду коју су нам одузели нацисти и колаборационисти. Та имовина је моја једина веза са детињством и прошлошћу моје породице. Сада овај извештај показује да Пољска није испунила обећање које је дала мени и другим преживелима, надам се да ће после овога Пољска најзад учинити праву ствар.
Светска јеврејска организација за реституцију поздравила је овај извештај и позвала земље да испуне своја обећања да ће се суочити са материјалним грешкама холокауста док су преостали преживели још увек живи.
БАХАТОСТ БЕЗ ГРАНИЦА Тражио је помоћ од државе због короне, добио је огроман новац, а због онога што је урадио ЧЕКА ГА РОБИЈА
ДА ЛИ ЈЕ ПОСТОЈАО ДАЛЕКО ЈЕЗИВИЈИ МОТИВ? Три сестре убиле оца због наводног злостављања, породица тврди да лажу
КОЊСКИ СЕРУМ ЗА ЛЕЧЕЊЕ КОРОНЕ? Аргентина започела испитивања АНТИТЕЛА КОЊА!
ОВО ЈЕ ЗА РУБРИКУ "ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ": На питање где живи, деда је све ЗАПРЕПАСТИО одговором (ВИДЕО)
ОСВЕТА ЗБОГ АЈА СОФИЈЕ: Грци укинули емитовање турских серија