СРБИЈА У ВРХУ BBC ЛИСТЕ: Уз Словенију смо најбрже одреаговали на епидемију корона вируса!
Корона вирус не посустаје. Према последњим подацима преко 1.365.000 људи заражено је смртносним вирусом, док је више од 76.000 људи преминуло.
Премда у неким земљама вирус као да полако попушта, као што су Италија и Шпанија, стручњаци и даље упозоравају на опрез.
Такође, кинески стручњаци објавили су да је забележен први дан у коме нису имали жртву корона вируса и то први пут још од јануара. Према њиховим подацима, у последњих 24 сата имају 32 новоинфицираних, што је за седам особа мање него прошлог дана.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: У Србији укупно оболело 2447 људи од корона вируса
КАДА СЕ УВОДИ ПОТПУНА ЗАБРАНА КРЕТАЊА? Став стручњака је ПОТПУНО ЈАСАН, наредни дани су КРИТИЧНИ
"Истог тренутка се пали ротација" Још једно ВЕЛИКО БРАВО за наше полицајце (ВИДЕО)
Смртоносни вирус ухватио је многе државе неспремне, посебно Италију, Шпанију, Француску а од недавно и Сједињене Америчке Државе, које бележе велики број жртава, али и број новозаражених.
Познати британски сервис BBC направио је репортажу и открио која земља је најбрже одреаговала на почетак пандемије.
Упркос томе што се према официјелним подацима да претпоставити да је Кина већ победила вирус, није се нашла на првом месту BBC-ija, већ је то заправо Словенија, док је друго место заузела наша земља.
Мере Србије
Наиме, Србија је предузела мере контроле и превенције већ после четвтог случаја, чиме је престигла богатије и развијеније земље са много већим бројем медицинских кадрова.
Неке земље чекале су и пратиле развој ситуације, те су се онда одлучиле на блокаду земље, односно увођење рестрикривних мера. Тако је Италија чекала око месец и по дана од првог случаја, Франуска више од два месеца, Немачка месец и по, а Шпанија 21 дан.
Како би се спречило ширење корона вируса, наша земља је затворила границе, аеродроме, а такође је увела и полицијски час и прописала социјално дистанцирање.
Међу додатним мерама је прављење одвојених болница које третирају само пацијенте са корона вирусом, а једна од одлука је да се пацијенти код којих је потврђен Covid-19 не могу више лечити у кућној изолацији.
Према новим инструкцијама које су од државе добиле локалне самоуправе, оболели од ове заразне болести, требало би из кућне изолације да се пребаце у импровизоване болнице у Београду, Новом Саду и Нишу, одакле после тријаже могу бити упућени и у ковид-болнице.
Иза нас је најдужи полицијски час који је трајао 40 сати, а како наводи начелник Јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље у Београду и члан Владиног Кризног штаба за борбу против COVID-a 19 Предраг Кон, ефекти ће бити видљиви у недељи која је пред нама.
Према последњим подацима, у Србији је 2.200 особа заражено корона вирусом, док је смртоносни вирус однео 58 живота у нашој земљи.
Подаци у Словенији нису тачни?
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић, члан Владиног кризног штаба за борбу против COVID-a 19 коментарисао је и зашто код Словенаца и Хрвата није кренуо узлазном линијом раст броја оболелих.
- Свако носи свој крст за податке које објављује. Ова крива нема логике. Ево зашто, Словенија и Хрватска имају блиске контакте са Италијом. Није тачна илустрација - казао је он.
- Ми смо били међу последњим земљама да смо добили заразу. Словенија је касно затворила границу. Швајцарска је далеко развијенија од нас, али смо ту по броју становника. Како се повећавао број, код њих је отишао број случајева на 8.000, док смо ми имали око 1.000 заражених. Тестирање је важна ствар, али није најважнија. Важно је радити рано откривање болесних. Сви знамо од децембра месеца, посебно у јануару, који су били подложни томе - додао је Тиодоровић.
За две до три недеље укидање неких рестрикција у Словенији
У Словенији је 20. марта ступила на снагу владина уредба о забрани кретања и окупљања на јавним местима и површинама како би се у највећој могућој мери смањили социјални контакти и могућност ширења епидемије корона вируса. Дозвољено је кретање и боравак само особама које имају неодложне послове, као што су одлазак на посао, у најближу продавницу, апотеку или здравствену установу.
Прекршај ће се кажњавати са 400 евра, а изласци и окупљања у мањим групама до пет особа биће у случају потребе дозвољени само члановима породице и службеним лицима, као што су припадници здравствене службе, цивилне заштите...
Словеначки премијер Јанез Јанша оценио је да би кроз две до три недеље његова влада моглада почне да укида неке рестрикције уведене због епидемије корона вируса, а друге крајем маја ако се грађани буду придржавали правила социјалног дистанцирања.
Он је упозорио да је потребан опрез.
- Интензивно пратимо и оно што се догађало у другим државама, где су мислили да су укротили епидемију па се она поновно разбуктала - казао је Јанша приликом посете љубљанском Универзитетском клиницком центру (УКВ) и разговора с вођством и лекарима болнице у којој је највише оболелих од корона вируса.
У Словенији јее према последњим подацима оболело 1.021 пацијент, а 30 особа је преминуло.
"Наредне недеље ПОСЕБНО ОПАСНЕ за жене" Драматичан пораст ПОРОДИЧНОГ НАСИЉА током кризе
КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА ЗА КОРОНА ВИРУС: У Србији заражено 2.447 особа, 108 на респиратору
СИТУАЦИЈА ПОД КОНТРОЛОМ НАКОН ИНЦИДЕНТА: Јаке снаге ВОЈСКЕ И ПОЛИЦИЈЕ мотре на мигранте у Обреновцу
"ВИШЕ НЕМА ИГРЕ, ДОСЕГЛИ СМО МАКСИМУМ": Кон открива колико ће трајати НАЈЈАЧИ УДАР КОРОНЕ
РАСТЕ БРОЈ ЖРТАВА КОРОНЕ У СРБИЈИ: За 24 сата умрле још 3 особе, укупно 61 преминулих