СРБИМА ЈЕ ОВДЕ ЗАБРАЊЕН УЛАЗ: Добродошли на свети олтар фашизма и усташтва!
Поред свих недела и црних мрља у франковој владавини, треба напоменути да је подигао шпанску привреду на ноге, на којима стоји и дан данас.
Спомен-комплекс "Долину палих" саградио је Франсиско Франко да би помирио обе стране из грађанског рата, па је ту сахрањено око 40.000 мртвих.
Али, место је ходочашћа само екстремној десници. Према информацијама српском туристи није био дозвољен улаз само зато што је из Србије и сматра да је то због веза Франковог режима са усташама.
ДЕМОНСТРАЦИЈА СИЛЕ! Руска флота извела страховит ракетни напад у Баренцовом мору (ВИДЕО)
ДОБРО УПАМТИТЕ ЛИК ОВОГ ЧОВЕКА! Он би могао да буде прва особа која је УСПЕШНО ВАКЦИНИСАНА против короне
АЛАРМАНТНО ОТКРИЋЕ СВЕТСКИХ НАУЧНИКА: Ево како КОРОНА утиче на организам и пустоши тело
"Долина палих", на шпанском "Valle де лос Цаíдос", национални је меморијални комплекс који се налази у вароши Сан Лоренцо де Ел Ескоријал, у планинском венцу Сијера де Гвадарама, око педесетак километара далеко од престоног Мадрида.
Осмишљен је од стране шпанског диктатора генералисима Франсиска Франка, човека који је предводио десничарске снаге током Шпанског грађанског рата у периоду 1936-39, својеврсног европског пролога у Други светски рат. Саграђен је у неохереријанском архитектонском стилу.
Цео комплекс покрива огроман простор на скоро хиљаду метара надморске висине, а укључује крипту коју је папа Јован XXIII прогласио базиликом Светог Крста у Долини палих, затим истоимену бенедиктинску опатију у подножју, гостински конак и четири цилиндрична монолита из 16. века.
Најпрепознатљивији и најупечатљивији објекат целог спомен-комплекса је 150 метара високи гранитни крст на врху стене видљив са удаљености од 32 километара.
"Долина палих" је (наводно) требало да буде "национални акт помирења" у коме ће бити сахрањени мртви обе зараћене стране, и традиционалисти и републиканци. Тако посмртни остаци око 40.000 људи почивају у крипти-базилици, док је обичај да се у манастиру сахрањују шпански солдати погинули у мировним мисијама широм света.
1975. године је у базилици сахрањен и сам генералисимо Франко, иако је он желео да буде сахрањен баш у Мадриду. Он је једина особа која није погинула у Шпанском грађанском рату, а да је сахрањена у крипти "Долине палих".
Иначе, градња је почела годину дана након што је рат завршен, дакле 1940. године, а трајала је више од 18 година; свечано је отворен тек 1. априла 1959. године, на дан шале, иако не постоји ништа шаљиво ни у вези онога што представља ни у начину на који је грађен.
- Желим да нешто што је реално налик нацистичком концентрационом логору престане да буде носталгично место ходочашћа за франкисте - рекао је једном Жауме Бош, политичар из Каталоније која је под Франком много пропатила.
О чему прича? О чињеници да су републикански политички и ратни заробљеници чинили око десет одсто радне снаге која је градила споменик, у замену за смањење казне, и то по кључу, радиш један дан, лежиш у затвору два дана мање.
Такође, они који су учествовали у градњи саме крипте-базилике су за један дан скидали шест дана затвора и примали плату од седам пезета дневно, што је била стандардна плата у то време. Било је и других бенефиција. Наводно је све било добровољно, и званично, само је 14 радника погинуло током скоро две декаде градње.
Иако се све шпанске владе од увођења демократије крајем седамдесетих година, посебно социјалисти, боре против неофашистичке интерпретације овог споменика и окупљања екстремних десничара који маштају о повратку на власт, неке праксе и даље опстају.
При;а један туриста из Србије, њему пре неколико није био дозвољен улаз у "Valle де лос Цаíдос".
- Били смо затечени када нам стражар на улазу није дозволио приступ "Долини палих". Тражио нам је лична документа, па смо му дали пасоше. Чим је видео да смо из Србије, обавестио нас је да је нама приступ забрањен - рекао нам је он.
Он, међутим, није знао да нам каже да ли је приступ у базилику забрањен свим не-римокатолицима или само православцима, или, чак, само припадницима српског народа.
Када би Србима заиста био забрањен улаз, то би могло да буде резултат век дугог сукоба са Хрватима, чији су најгори припадници, усташе - поремећени људи какви се могу pronnaći у сваком народу, који сами по себи немају везе са римокатоличанством упркос подршци извесних струја у западној Цркви - деценијама после Другог светског рата били чувани од стране генералисима Франка као очи у глави, тако да су у Шпанији могли да живе, да се окупљају и да организују уличне светковине.
Било би јако интересантно када би се споменик који дели и саме Шпанце, упркос наводној замисли да буде у функцији помирења, био још нешто што ће делити Србе и Хрвате. Као да нам није довољно наших глупости, па су нам потребне и туђе.
НИЈЕ ЗА ОНЕ СА СЛАБИМ СРЦЕМ: Смртоносна змија напала младића док је возио 120 на сат (ВИДЕО)
Џонсон на удару: Позван да се извини за изјаве о Сребреници
КОРОНА НЕ НАМЕРАВА ДА ПУСТИ СВЕТ ИЗ ЧЕЉУСТИ! Рекордан број оболелих у САД: 69.000 новозаражених за 24 сата
МИСТЕРИЈА НАЈПЛИЋЕГ МОРА НА СВЕТУ! Људи се даве у само једном метру дубине (ВИДЕО)
ОБРТ! СЗО признала: Мале су вероватноће да корона буде ускоро елиминисана из наших живота