Срђан је некада био пилот ЈАТ-а, а данас се живи на Сејшелима! Одушевиће вас шта тамо ради
Срђан је добио дозволу да од дела своје куће направи капелу и тамо одржава литургије.
Срђан Јаношевић (70) бивши пилот ЈАТ-а, постао је свештеник на Сејшелима и основао православну цркву на овом егзотичном архипелагу у Индијском океану!
Оскрнављена православна црква у Хрватској: На тек обновљеној СВЕТИЊИ исписали ХДЗ (ФОТО)
ДРАМА: Црква не жели да венча Пеју и његову вереницу?!
Јаношевић већ више од тридесет година живи на Сејшелима са породицом, где је добио посао још осамдесетих година прошлог века. Када се пензионисао 2009. године у Солуну је рукополежен у свештеника Александријске патријаршије, узео је име Сергиос, а затим је од дела куће на Сејшелима направио капелу Св. Димитрија Солунског.
Срђан каже да када је добио посао на Сејшелима, планирао је да се тамо задржи свега неколико година, међутим, пошто је избио рат у Југославији, одлучио је да се са породицом трајно насели на овом рајском архипелагу.
- Рођени сам Београђанин, где сам и дипломирао хемију а највећи део радног века провео сам радећи за ЈАТ у Сарајеву. Тамо сам упознао и своју супругу Весну, која је новинарка а добили смо и ћерку Срђану. Негде осамдесетих година стигао ми је позив владе Сејшела да радим за њихову авио-компанију а истовремено су обезбедили посао и мојој супрузи и ћерки. Прихватио сам ту понуду и планирао сам да одемо на Сејшеле на само неколико година, међутим, тамо нас је задесио рат у Босни и више нисмо имали где да се вратимо јер нам је кућа у Сарајеву уништена. Тако остадосмо на Сејшелима већ тридесет година и нисмо се покајали - прича Срђан
Рат и немогућност да се врати кући, окренули су Срђана и његову породицу православљу. Чим се 2009. пензионисао рукополжен је у Солуну у свештеника и узео је име Сергиос. Исте године добио је и дозволу од митрополита Танзаније и Сејшела Димитроса, да у склопу своје куће направи православну капелу, уз услов да литургије одржава на енглеском, грчком, руском и српском језику, јер на овом архипелагу има верника из свих православних земаља на свету.
Живот на Сејшелима допада се и његовој жени Весни, која ипак признаје да често пати за родном земљом.
- Живот на Сејшелима нам је заиста леп. Заволели смо ту земљу али ипак чезнемо за Србијом и Београдом и због тога сваке године долазимо на одмор - прича Весна