ПРЕТИ ИМ ЈОШ МРАЧНИЈИ СЦЕНАРИЈО: Све очи упрте су у једног човека, хоће ли подржати реформе у Шри Ланки?
Земља се суочава са великом економском кризом, а за милионе људи сваки дан је нова борба за опстанак, будући да су цене основних намирница драстично скочиле, а несташица је и лекова и горива
Иако је новоизабрани председник Шри Ланке Ранил Викремесинге тек положио заклетву, већ су кренуле да круже приче о његовим везама са моћним елитама у земљи. Многи тако тврде да иако је стотине хиљада људи на протестима тражило промене, уместо тога "добили су још једног истог".
ПРЕДСЕДНИК СЕРЂО МАТАРЕЛА РАСПУСТИО ПАРЛАМЕНТ: Хаос у Италији - следе ванредни избори
"ТРЕБА ДА СХВАТИ ЗНАЧАЈ ПОСТОЈАЊА КИНЕ" Кисинџер оплео по политици Бајдена и позвао га да се угледа на ову личност
Новоизабрани председник био је премијер шест пута и већ 50 година се провлачи кроз различите позиције. Оно што му сви замерају јесте његова веза са моћним људима, које многи криве за велику кризу у земљи.
Раније је био познат као близак пријатељ породице Раџапаксе, али је сада решио да се одрекне "старих сарадника". Недавно је на степеницама једног будистичког храма исмевао тврдње да је близак са члановима поменуте породице која је била на власти у Шри Ланки скоро 20 година.
Готабаја Раџапакса, сада већ бивши председник, недавно је побегао из земље и поднео оставку, али то не мења чињеницу да је његова породица и даље веома моћна и има велики утицај у Парламенту. Са тиме су сагласни и демонстранти који тврде да је утицај и богатство породице Раџапаксе помогао да Викремесинг дође на власт.
Актуелни председник рекао је у изјави za Sky news da не планира да распише нове изборе, мада многи аналитичари тврде да, уколико се избори не одрже, да ће то продубити кризу у држави.
Земља се суочава са великом економском кризом, а за милионе људи сваки дан је нова борба за опстанак, будући да су цене основних намирница драстично скочиле, а несташица је и лекова и горива.
Последњих неколико недеља на улицама у Шри Ланки одвијала се драматична "борба" између демонстраната и чланова Парламента око тога ко треба да их представља, а многи за овакву ситуацију криве припаднике богате елите.
Мале су шансе да ће они подржати велике реформе које ће умањити њихову моћ, али без драстичне промене система, незадовољство народа ће наставити да расте.
Викремесинге је прогласио ванредно стање, а многи страхују да ће он ову ситуацију да искористи како би мобилизовао војску која ће сузбити немире.
Председнику је ово добра прилика да покаже да ове тврдње нису истините, а то може да уради само увођењем економских и политичких реформи које су толико потребне.
Уколико се то не догоди, стручњаци упозоравају да их чека још мрачнија будућност.