СРПКИЊА У АМЕРИЦИ ОДУШЕВИЛА СВЕТ: Ако би укидање полиције решило проблем расизма, СКИНУЛА БИХ ЗНАЧКУ (ВИДЕО)
Каже да јој се цео свет и "етичка анализа њене сврхе као полицајца" променио у последњих четири-пет недеља, од када су избили протести због расизма и полицијске бруталности после смрти Џорџа Флојда у Минеаполису 25. маја
Како изгледа бити полицајац у Америци данас? Последњих недеља полиција се помиње само у контексту системског расизма и бруталности, што је у исту категорију ставило и све полицајце који су изабрали ту професију да би заиста пружали помоћ и заштиту својој заједници.
Компанија Меридиан притекла у помоћ Инфективној клиници у Београду
БАКИЦА ПРЕЖИВЕЛА НЕМОГУЋЕ! Колима пробила зид гараже, летела право на улицу, па се преврнула на кров (ВИДЕО)
СЗО ИЗДАЛА ОЗБИЉНО УПОЗОРЕЊЕ: Ова навика ДРАСТИЧНО увећава ризик од тешког обољења корона вируса
Наташа Хаунспергер, пореклом Српкиња из Хрватске, одлучила је да постане полицајка након што је три године у Портланду радила у склоништу за жене - жртве насиља. У полицији ради више од 14 година и посебно се бави случајевима трафикинга и насиља у породици.
Каже да јој се цео свет и "етичка анализа њене сврхе као полицајца" променио у последњих четири-пет недеља, од када су избили протести због расизма и полицијске бруталности после смрти Џорџа Флојда у Минеаполису 25. маја.
- Једно јутро се пробудиш и схватиш да један велики део становништва и заједнице, којој си до јуче служио свим срцем и енергијом, усвојио неки други наратив и причу. Пробудиш се, и одједном твоја професија је постала једна од можда најомраженијих професија у Америци - каже она.
- Многе организације, делови друштва почели да се дистаницрају од икакве сарадње са полицијом, јер је дошло до те мере да није безбедно, оптимално и политички правилно да имате било какве контакте са полицијом, јер полиција, данас у Америци значи расизам - нажалост - додала је.
Полицајка српског порекла каже да су после смрти Џорџа Флојда у Минеаполису 25. маја сви полицајци почели да се доживљавају као једна група иако су разлике између јединица према њеним речима - огромне.
- У Америци нема као код нас у Србији једна полиција, није државна полиција, него имате федералну полицију, а сваки град, сваки засеок и округ има своју полицију тако да је доста фрагментирано, па се не може рећи да је исти стандард тренинга, приступа, образовања и стандард односа - навела је она.
Хаунспергер тврди да је полиција у Портланду последњих година достигла високи ниво професионализма. Успостављена је велика интеграција са заједницом, систем надзора и интерне контроле и сарадња са групама грађана које имају увид у рад полиције и дају своје мишљење.
- У последњих седам година имали смо пар случаја да нисмо одреаговали како треба у случају неколико ментално оболелих особа, тако да је федерални Секретаријат за правосуђе дошао у Портланд и стављени смо под надзор на седам, осам година.
Ми смо фундаментално променили тренинг, интерна правила и кодекс понашања. Имамо интеграцију одређених група грађана, које дају савете шефу полиције. Мислим да смо, бар према мом искуству, достигли ниво идеалне интеграције да је полиција друштво и друштво полиција - према речима сер Роберта Пила, који је основао Лондонску полицију и сматра се оцем модерне полиције.
Од 1980-их полиција у Портланду има филозофију да мора да служи народу, прихвати критику и прилагоди се потребама заједнице - навела је она.
Ипак, признаје да постоји и другачије виђење.
- Верујем да има група и организација чак и у Портланду, које верују да ми имамо проблем расизма и ја морам да поштујем њихова мишљења и искуство, јер је то њихово искуство. Не могу да кажем да никада у историји Портланда није било полицајца који је имао неке расистичке предрасуде, био безобразан или 'растегао' закон да би обавио хапшење - додаје.
Такође каже да се у полицији Портланда у последњих 10-15 година негује култура да полицајци пријављују ако неко од њихових колега уради нешто против правила.
- Једино што се сада види и што заједница жели да види су случајеви екстремног насиља и екстремног нарушавања наших кућних правилника организације. То што се догодило у Минеаполису ниједна организација, ниједан полицајац не може да не осуди, јер то све против чега се ми, интерно, боримо - тврди.
Међутим, због перцепције системског расизма унутар полиције, део америчке јавности ипак позива на укидање финансирања полиције, односно преусмеравање средстава намењених полицији - на друге службе, између осталог социјалне раднике и сферу менталног здравља.
Неки активисти чак и на потпуно укидање полиције. Наташа мисли да је превише једноставан наратив да - ако се укине полиција - неће бити расизма у Америци.
Наташа Хаунспергер верује да је њена служба - служба друштву и заједници.
- Ако икада дође до тренутка да друштво које ја служим дође до нивоа да нема потребе за мојом службом, морам једноставно да прихватим да то више није однос у 21. веку где имамо такав систем.
Међутим, ако друштво одлучи да укине полицију као систем, онда то друштво и организације треба да имају врло брзо адекватни систем да се замени моја улога - истиче полицајка из Портланда.
Упоредо са протестима против полиције, у неким америчким градовима се одржавају и протести у знак подршке полицији. Неки су политизовани и спојени са подршком председнику Трампу, а неки су аполитични. Полицијске станице у Портланду обилазе чланови Саветодавне групе руско-украјинске заједнице у том граду.
- Пошто смо радили око 16 сати дневно, почеле су да долазе одређене баке које су пекле пецива и колаче, почеле су да долазе и чисто покажу једну хуману страну свега, јер без обзира што носите ову униформу, после своје смене ви сте обичан грађанин - наводи.
Решење - сматра Наташа - јесте реформа, прилагођена појединачним регионима, и дијалог грађана и полиције.
- Код нас на Балкану имамо докторат из мржње и национализма, због наше историје, и знамо да, док одређене стране одбијају да седну и призна се прошлост, како год добра или лоша била - јако је тешко постићи напредак.
Што се тиче одређених, крајњих мера неправде, као што се то десило у Минеаполису, ми тога немамо овде, али можда имамо неки други ниво који захтева да се разјасни, промени... међутим тренутно немамо тај ниво мира и стабилности да бисмо могли да успоставимо дијалог - закључује полицајка Хаунспергер.