ШТА ЋЕ ДА СЕ ДЕСИ СА СРБИЈОМ У СЛУЧАЈУ РАТА У УКРАЈИНИ? : "Крајњи исход је рат, до кога се надамо да неће доћи"
Какве бенефиције, а какве последице добијамо сукобом у Украјини.
Професорка др Марија Ђорић, политиколог и Јасмина Андрић, уредница часописа "Одбрана и безбедност" истакле су да је у току један опаснији рат од оружаног, медијски рат, који се води између Америке и Русије.
- Инвазија је дуго најављивана у медијима и хвала Богу, ништа од тога се није догодило. Да ли су велике силе нешто научиле из историје, видећемо у данима које долазе. Сада мислим да смо ближи дипломатском решењу. Тај рат би највеће последице оставио на Украјину, али би имао утицај и на цео свет, укључујући и наш регион - каже професорка др Марија Ђорић, политиколог.
ДИПЛОМАТИЈА ЈОШ УВЕК ИМА ШАНСУ? Украјина позвала Русију и чланице ОЕБС на хитан састанак
УКРАЈИНА ПРИВРЖЕНА НАТО Огласио се Зеленски: "Ризици повезани са Руском Федерацијом"
ОГЛАСИЛА СЕ И СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ким Џонг Ун открио на шта Американци циљају када је у питању Украјина
Јасмина Андрић је истакла да се може повући паралела између ракетне кризе на Куби и кризе у Украјини.
- Највећи победник ракетне кризе је била Куба. Али ако би до сличног сценарија дошло у Украјини, она би била највећи губитник. Она је земља која се налази у средини и много би изгубила. Мислим да се сада води рат између Русије и САД-а у том информационом пољу. Сада присуствујемо том пропагандном рату, а бојно поље је цео свет, а не само Украјина - истакла је Андрић.
Марија Ђорић је навела да су хибридни ратови много опаснији од оних који се воде оружјем.
- Постоје много опаснији ратови, тзв. хибридни ратови. Да бисте покорили једну земљу, ви не морате да користите наоружање. То можете да радите девастирајући образовање, ширећи корупцију, уништавајући њену породицу, слабећи њену економију. У таквом рату тешко је мапирати противника. Криза у Украјини је показала неколико ствари: прво, која је црвена граница за Русију, а то је да ће они заштитит своје становништво у области Донбаса, а друго да је Русија никада неће сложити да Украјина буде део НАТО савеза. Мислим да су то сви схватили и да ће Украјина поприлично морати да се носи сама са Русијом уколико дође до сукоба. Србија би посебно била у незавидној ситуацији, наш регион би био погођен, јер имамо добар однос и са Украјином и са Русијом - каже Ђорић.
Андрић је иситакла да у Европи нема лидера који би био посредник између две затегнуте стране.
- Они комуницирају овај информативни рат. Што се тиче наоружања Американци су уложили огроман новац за електронско наоружање у Украјини. Из сата у сат је рат информацијама и питање је ко ће какав утисак оставити на међународној сцени. Рат и насиље су само крајња опција, тамо где стаје политика почиње рат. Где стаје дипломатија, почиње ратовање. Конвенционални сукоб, оно што се каже пушка у рукама, то не очекујем. Украјина не може да парира Русији, да ли би НАТО савезници били спремни да уђу у сукоб, ја заиста не верујем. Евентуално где можемо очекивати да се деси нешто је Донбас. То је место одакле би сукоб морао да крене. Руси Украјинце сматрају братским народом - наводи уредница.
Русија је Украјину опколила са неколико страна, а место ескалације сукоба једино би могао да буде Донбас.
- Украјина је опкољена са неколико страна, оперативно гледано. Доста је широк фронт који је Русија направила око Украјине. Било где, где су те снаге распоређене може да се деси да ескалира неки сукоб. С тим што је Донбас на истоку и доста је повољнији што се тога тиче. На северу има пуно мочвара и инвазија би била доста тежа. Инвазија са Крима би била доста тежа, јер је то једна урбана средина. Поента приче је да Украјина не уђе у НАТО и Русија управо жели да се то трајно реши - истиче Андрић.
Марија Ђорић навела је да постоји неколико могућности за решење кризе у Украјини, а крајњи исход је рат.
- Чињеница је да имамо огромну инфлацију широм света, па и у Америци, где је тренутно највећа инфлација у протеклих 40 година. Некада није лоше да се помери фокус на неку другу кризу. Постоји више решења, прво је да се редефинишу односи између НАТО и Русије, али и да се Русији дају неке гаранције, које нису про форме ради. Мислим да ће Русија тражити да се потпишу неки споразуми, са друге стране могуће је да ће Украјина остати неутрална неко време, с тим што је Зеленски своју кампању градио управо на уласку у НАТО, што је њихов стратешки принцип. Крајњи исход је рат, до кога се надамо да неће доћи, јер то неће бити добро ни за кога - наводи политиколог.
Постоји опасност да свака влада у Украјини буде смењена, ако ова земља не уђе у НАТО.
- Прави проблем са Украјином је тај што су целу државу изградили на антируском идентитету. Они желе да се прикључе НАТО и било које одступање од тога повлачи опасност да влада буде смењена. Ова криза је настала као последица кризе са гасом, кризе пандемије, али ту су и избори у Русији, који се ближе и увек је боље ставити фокус на нешто што је ван граница - каже Јасмина Андрић, уредница часописа Одбрана и безбедност.
Марија Ђорић истакла је да Путин, ако планира напад, сигурно неће урадити онда када Американци то кажу.
- Путин има непредвидиве потезе који мало збуњују запад, али то када запад најави напад, мислим да ту причу нећемо гледати - каже политиколог Марија Ђорић.