ШТА ЈЕ ДУГОТРАЈНИ КОВИД? Погађа све групе, па и децу, постоје четири различита синдрома, а ово су његове последице
На почетку пандемије вируса САРС-ЦоВ-2 саопштено је да је COVID-19 респираторна болест од које се већина опорави после две-три недеље, али сада постаје све јасније да постоје десетине хиљада, ако не и стотине хиљада људи који имају симптоме и месецима након што су се заразили.
Британски Национални институт за здравствена истраживања (НИХР) сада је објавио извештај, у коме се тврди да код "дуготрајног ковида" није реч о једном једином, већ о четири различита синдрома које неки пацијенти имају истовремено. Ево шта су научници до сада сазнали.
КИНЕСКА ВАКЦИНА ДЕЛУЈЕ: У прва два истраживања показала се добром, изазива имуни одговор
СКОРО ЦЕЛА ЕВРОПА У ЦРВЕНОЈ ЗОНИ: Само три земље ЕУ означене као сигурне за путовања
НОВЕ ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ТВРДЊЕ СЗО: Лекови за које смо мислили да помажу не раде НИШТА у борби са ковидом
Мноштво различитих симптома
Подтипови дуготрајног ковида које је идентификовао НИХР обухватају:
- пацијенте са накнадним последицама интензивне неге;
- оне са пост-вирусном исцрпљеношћу;
- људе са трајним оштећењем органа и
- особе са симптомима који варирају и премештају са једног на друго место.
- сматрамо да се појам "дуготрајни ковид" користи као збирни назив за чак четири синдрома, а чињеница да се између њих не прави разлика објашњава зашто им се понекад не верује и зашто немају приступ одговарајућим услугама, каже др Илејн Максвел, главни аутор студије извештаја, заснованог на искуствима пацијената и најновијим научним резултатима.
Проф. Дени Алтман, имунолог Краљевског колеџа у Лондону, међутим, упозорава да ограничавање дуготрајног ковида на само четири синдрома можда претерано поједностављује ствари.
Опоравак после интензивне неге
Отпуштање из болнице често је тек почетак дугортајног опоравка. Многи пацијенти који су се лечили од ковида-19 на одељењу интензивне неге сувише су слаби да би могли да седе без да их неко придржава или подигну руке у кревету, а неки чак имају проблеме са говором и гутањем. Неки пате од депресије или пост-трауматског стресног поремећаја. Међутим, ово нису једини дуготрајни тешки симптоми.
Пост-вирусна исцрпљеност
Многе особе које су "оздравиле" од ковида-19 жале се на исцрпљеност, болове у мишићима и слабу концентрацију. С тим у вези, у току су студије које треба да покажу у којој се мери то стање поклапа са синдромом хроничне исцрпљености. Овај синдром је раније довођен у везу са инфекцијом Епштајн-Баровим вирусом и Q грозницом. Међутим, студије са људима који су заражени током епидемије САРС-а 2003. показале су да је око трећини способност да издрже физички напор месецима била смањена, иако су им плућа деловала здраво.
Трајно оштећење органа
Учестале епизоде гушења, кашаљ или убрзан рад срца могу оставити трајне последице по плућа и срце, иако то није често случај. Оштећење плућа се најчешће јавља код пацијената који су се од ковида-19 лечили у болници. Недавно објављена студија показала је да око 50 одсто пацијената губи дах чак шест недеља након изласка из болнице, а после 12 недеља тај проценат износи 39 одсто. С друге стране, око трећина пацијената лечених у болници има оштећења срца, али такве последице су присутне и код наизглед благих инфекција.
Засебна студија, у којој је учествовало 100 пацијента, при чему су многи у марту имали релативно благе симптоме, показује је да су код чак 78 особа дијагностиковане абнормалне структурне промене на срцу. Притом се нису код свих манифестовали симптоми тако да није искључено да ће те промене временом нестати. Неки су имали и проблеме са јетром и кожом.
Симптоми варирају и крећу по целом телу
Можда најчуднија група пацијената са дугим последицама ковида-19 јесу они са симптомима који варирају. Често симптоми који се појаве у одређеном физиолошком систему попусте, да би се испољили у другом, показује студија НИХР. Мада нема доказа о механизму који стоји иза овога, такви симптоми можда имају везе са ослабљеним имунитетом, каже Алтман. Истраживање указује на варирање у врсти симптома код 70 одсто учесника, док је код чак 89 одсто њих варирао интензитет симптома.
Погођене све старосне групе
Извештај НИХР показује да трајни симптоми ковида-19 постоје у свим старосним групама, укључујући и децу, мада су жене и старији можда изложени већем ризику, преноси "Гардијан".
- Код старијих од 18 година симптоми коју трају дуже од месец дана углавном се повећавају с годинама - каже руководилац студије Тим Спектор, професор генетске епидемиологије у Кингс колеџу у Лондону.
Група људи која је најмање обухваћена студијом јесу старије особе које живе у дому.
- Оно што чујемо од особља у првим борбеним редовима јесте да постоји група пацијената који на први поглед делују као да се опорављају, али им се онда нагло погорша стање - каже проф Карен Спилсбери са Катедре за студије здравствене неге Универзитета у Лидсу, која је анализирала утицај ковида-19 на станаре домова. Болест очигледно слаби њихову снагу и издржљивост, а код дементних особа можда смањује и когнитивне способности.