ШТА ПОСЛЕ ОПОЗИВА: Да ли Трамп остаје председник Америке? Сада су на потезу ОНИ (ФОТО/ВИДЕО)
Републиканци ово упоређују са Христовим распећем.
Амерички Представнички дом изгласао је опозив председника Доналда Трампа и формално га оптужио за злоупотребу положаја и ометање Конгреса у историјском кораку који ће додатно заоштрити страначке поделе у Америци.
СЕНАТ СПРЕМА ПОРОТУ ЗА ОПОЗИВ: Трамп мора на суђење због злоупотребе положаја и опструкције Конгреса
КАКО ТЕЧЕ ДЕБАТА О ОПОЗИВУ ТРАМПА: Почело гласање, републиканци затражили одлагање седнице (ВИДЕО)
ПОЧЕЛО ЈЕ: Америка пред ИСТОРИЈСКОМ ОДЛУКОМ - Да ли ће Трамп бити ОПОЗВАН (ВИДЕО)
Трамп је постао трећи амерички председник којем је изгласан опозив. Следећег месеца у Сенату, који је под контролом републиканаца, биће одржано суђење о томе да ли је он крив и да ли треба да буде смењен са функције.
За прву тачку предлога - злоупотребу положаја - гласало је 230 чланова Представничког дома, док је против било 197. Друга тачка - опструкција Конгреса - усвојена је гласовима 229 представника, док је 198 било против.
Опозив Доналда Трампа не значи и његову смену с положаја. Овим је само отворен пут за суђење у Сенату следећег месеца који ће донети последњу реч о томе да ли ће Трамп бити смењен са функције.
Ниједан председник у 243 године историје САД није смијењен са положаја у овом процесу. За то је потребна двотрећинска већина у Сенату који има 100 чланова, што значи да би најмање 20 републиканаца морало да се придружи демократама у гласању против Трампа. За сада ниједан од њих није наговесто да би то могао да учини, па је извесно да ће Трамп остати на положају председника. Ако би се то ипак десило, Трамп би по аутоматизму изгубио функцију председника. Ниједан председник САД није опозван у процесу "импичмента".
Покушај опозива Ендрјуа Џонсона и Била Клинтона није прошао Сенат, а Ричард Никсон поднео је оставку пре него што је гласање о његовом опозиву доспело на дневни ред.
Лидер републиканаца у Сенату Мич Меконел рекао је да "нема шансе" да ће овај дом сменити Трампа на крају суђења.
Председница Представничког дома Ненси Пелоси изјавила је после гласања да ће сачекати са именовањем тужилаца док се не упозна боље са процедуром суђења у Сенату.
Дебата о две тачке предлога за опозив у Представничком дому трајала је више од осам сати, а републиканци и демократе су износили од раније познате ставове о опозиву председника.
Уочи гласања, лидер демократске већине Стени Хојер, који је члан Конгреса 38 година, рекао је да никада није очекивао да буде сведок "тако очигледних преступа једног председника Сједињених Држава". Нагласио је и да "демократе нису желеле опозив".
- Гласали смо против тога. Једном, два пута, три пута... Нисмо ово желели. Међутим, непримерено понашање председника Трампа приморало је нашу уставну републику да се заштити - рекао је Хојер.
Лидер републиканске мањине Кевин Мекарти оценио је да је опозив председника Трампа "највише партијски и најмање кредибилан опозив у америчкој историји".
- То је ваша заоставштина. Било којем тужиоцу у земљи било би одузето право да се бави тим послом због тако отворене пристрасности, нарочито ако поступа као сведок, судија и порота. Међутим, демократе нису само доживеле неуспех када је реч о процесу, већ и када су у питању докази - рекао је Мекарти.
Председавајући Одбора за обавештајне послове, демократа Адам Шиф у завршној речи је критиковао аргумент републиканаца „да их се не тиче то што председник не сарађује са Конгресом, јер је лидер Републиканске странке која је у мањини“ - зато што се ради о "поштовању институција и демократије".
Републиканци су током расправе процес опозива упоређивали са распећем Исуса Христа, али и са јапанским нападом на морнаричку базу Перл Харбур на Хавајима, 1941. године, преноси Глас Америке. Демократе су пак истицале да су Трампу "његови себични интереси важнији од добробити земље" и да чланови Конгреса морају да делују без одлагања.
Трамп је оптужен да је злоупотребио положај вршењем притиска на Украјину да покрене истрагу о његовом политичком ривалу Џозефу Бајдену, који је водећи кандидат демократа за председничку номинацију на изборима 2020. године.
Поред тога, Трамп је, наводно, тражио да се провери сада дискредитована теорија да су демократе биле у дослуху са Украјином у вези са изборима 2016. године.
Демократе тврде да је Трамп блокирао помоћ Украјини од 391 милион долара у сфери безбедности и искористио састанак са украјинским председником Володимиром Зеленским да убеди Кијев да покрене прљаву кампању против Бајдена.
Трамп, који жели да освоји други мандат на изборима у новембру 2020. године, демантовао је да је прекршио закон и назвао процес опозива "ловом на вештице".
Говорећи на предизборном скупу у Мичигену у време гласања у Представничком дому, он је рекао да ће процес опозива бити "срамни жиг" демократа и Ненси Пелоси, који ће их коштати избора 2020. године.
Поред тога, Трамп је поставио на Твитеру 45 постова у току јучерашњег пре поднева. Иако је Бела кућа инсистирала на томе да ће председник бити превише заузет да би се фокусирао на дешавања у Конгресу, Трамп је провео читаво пре подне тако што је огорченост и пркос изражавао путем твитова и ретвитова, преноси АП.
ТРАМП ПОСЛАО ОШТРО ПИСМО НЕНСИ ПЕЛОСИ ЗБОГ ИМПИЧМЕНТА: Председник САД одбрусио демократама на 6 страна!
ПЕНТАГОН ОПТУЖЕН ЗА ТРОВАЊЕ СВОЈИХ ВОЈНИКА: 100.000 је оболело од смртоносне болести, ево како брутално их лече (ВИДЕО)
ТРАМП ПРАВИ НОВУ ДРЖАВУ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ! Испливао ТАЈНИ АМЕРИЧКИ ПЛАН, ево како ће се звати ВЕШТАЧКА РЕПУБЛИКА
ТРЕСЕ СЕ БЕЛА КУЋА: Трампов сарадник осуђен на 45 дана ЗАТВОРА (ВИДЕО)
НЕЋЕ СЕ НА ОВОМЕ ЗАВРШИТИ: Ангела Меркел објавила РАТ Доналду Трампу!