ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У "КОРОНА ГРАДУ"? Запад наставља да оптужује Кину да скрива информације о КОВИДУ (ВИДЕО)
Званични видео из маја 2017. године, из кинеске Академије наука, наводно призакује слепе мишеве у кавезима у Институту пре четири године
Док земље чланице Г7 позивају да се отпочне друга фаза истраге о пореклу ковида-19, поједини медији објавили су нове снимке у којима је наводно приказано како су у Институту за вирологију у Вухану чували живе слепе мишеве, иако је Светска здравствена организација (СЗО) више пута такву могућност означила као "теорију завере".
КОРОНА ИПАК ПОБЕГЛА ИЗ ЛАБОРАТОРИЈЕ У ВУХАНУ? Амерички обавештајци и истраживачи изнели шокантна сазнања
КОЈЕ ПРЕДНОСТИ ИМА КОМБИНАЦИЈА ВАКЦИНА? Корона није прва болест за коју се користио овај метод
СИНОФАРМ ОДОБРЕН ЗА ДЕЦУ ОД ТРИ ГОДИНЕ И СТАРИЈЕ: Кина досад дала 845 милиона доза своје вакцине!
Лабораторија из Вухана главна је прича откако је својевремено тадашњи председник САД Доналд Трамп рекао да ковид-19 није, како многи научници верују, прешао са слепог миша на човека путем непознатог преносиоца, већ да је процурио из лабораторије у Вухану.
Први резултати удружене истраге СЗО и Кине отповргла је ове тврдње, уз образложење да је мало вероватно да је вирус процурио, те да су приче да слепе мишеве чувају на институту "грешка".
- Ниједан шишмиш није послат у лабораторију у Вухану за генетске анализе вируса. Наука тако не функционише. Ми скупљамо узорке на терену и носимо их у лабораторију. Слепе мишеве пуштамо на истом месту где смо их ухватили - рекао је зоолог др Петер Дазак, члан тима СЗО у децембру прошле године.
- Ово је широко распрострањена теорија завере. Ово је објашњење како ради тим који ја предводим и лабораторије са којима ја сарађујем већ 15 година - додао је он у другом твиту.
Дазак је истакао да у лабораторијама нема ни живих ни мртвих слепих мишева.
- Не постоје докази да се то игде догодило. То је грешка, и надам се да ће бити исрпављена - написао је познати зоолог.
Међутим, званични видео из маја 2017. године, из кинеске Академије наука, до којег је дошао Sky News, приказује слепе мишеве у кавезима у Институту пре четири године, и како их један научник храни црвима.
Раније овог месеца др Дазак је на Твитеру написао да тим СЗО није питао Институт у Вухану да ли су складиштили слепе мишеве.
- Нисмо их питали да ли имају слепе мишеве. Не би ме изненадило да су, као и многе друге лабораторије, покушали да оснују колонију - написао је он.
Дазак је рекао да зна да се то "догађа у лабораторијама и овде и у другим земљама".
- Управу сте, лабораторије у САД и широм света држе слепе мишеве како би тестирали њихов имунитет на вирусе. Нико то не ради успешно у мери као што су лабораторијски мишеви и животиње се увек прегледају без вируса пре него што се изузму, па чак и ако је Институт у Вухану ово покушавао, то је небитно за порекло вируса - истакао је он.
Зооноза је реалнији сценарио
Иако је теорија о цурењу из лабораторије све заступљенија у последње време, иако за то не постоје никакви нови научни докази, изгледи да је ковид-19 прешао са слепих мишева на људе посредством животиње, процес познат као "зооноза", и даље остаје вероватнији сценарио, рекли су стручњаци.
- Много вируса је на овај начин пренето у прошлости, попут САРС-а и МЕРС-а - рекао је Доминик Двајер, директор одељења за патологију Новог Јужног Велса.
Двајер је био део делегације СЗО која је у јануару ишла да спроведе истрагу у Вухану, и каже да је то био исцрпан и транспарентан процес.
- Скоро сви хумани вируси који су детектовани у последњих 40 или 50 година дошли су од животиња на неки начин, и слепи мишеви су највећи контрибутори. Дакле, постоји историја и све је документовано - рекао је Двајер.
Када се вирус први пут појавио крајем 2019, кинески власти су објавиле да је све почело на мокрој пијаци у Вухану.
- Сценарио мокре пијаце, где су животиње потенцијално заражене од слепих мишева и натрпане у кавезе крај којих циркулише много људи је савршен рецепт за ширење заразе - рекао је професор Двајер.
Др Кети Вуластон, истраживач за Универзитета за технологију у Квинсленду рекла је за The Sydney Морнинг Хералд да ширење теорије о цурењу вируса може само да створи озбиљне последице.
- Дискурс умањује чињеницу да епидемиолози и ветеринарски патолози и други научници у овој области већ годинама упозоравају владе и заједницу да је све већа вероватноћа да ће доћи до зоонотског преливања са пандемијским потенцијалом - рекла је она.
Она је рекла да је потребно фокусирати се на чињеницу да су покретачи зоонотског преливања промене човекове околине, и додаје да на то треба обратити пажњу.
- Забринута сам да повећано уверење да је вирус настао у лабораторији даље умањује стварну и хитну потребу за доношењем превентивних закона и политика - рекла је Вуластон.
Тражи се транспарентна истрага
Током самита Г7 који је одржан протеклог викенда, председник САД Џо Бајден и други светски лидери позвали су на транспарентну и научну нову истрагу СЗО о корона вирусу у Кини.
Прошлог месеца је Бајден тражио од безбедносних служби да удвоструче напоре и истраже порекло вируса, те да утврде да ли је до преноса вируса дошло приликом контакта човека и заражене животиње, или због пропуста у лабораторији.
- Транспарентност је кључна - рекао је Бајден.
Џон Ли, стручни сарадник у америчком центру рекао је за медије да је један од разлога због чега је теорија о цурењу вируса одбачена, чињеница да је исту покренуо бивши председник Трамп.
- То не би требало да има утицаја на то колико је теорија вероватна или није, али та теорија је исполитизована - у почетку ју је исполитизовао Доналд Трамп, као и они којима се Трамп није свидео - рекао је Ли.
Професор Двајер је рекао да су сада потребни докази да би ова теорија "добила на тежини".
- Причало се о много различитих сценарија, укључујући оне о намерном или случајном цурењу из лабораторије, а проблем је расветлити све то - рекао је Двајер.
Он је рекао да такве теорије не би требало одбацити.
- Не искључујете ове идеје, већ покушате да разумете како оне могу настати и да ли то има смисла - каже Двајер.