ШТА СЕ ДЕШАВА У ТЕЛУ АСИМПТОМАТСКИХ НОСИОЦА КОВИДА-19: Код више од 50 одсто пацијената јавља се ОВА НЕПРАВИЛНОСТ у организму
Понекад људе без симптоме називамо и "тихим носиоцима", јер несвесно могу да заразе друге, а то је велики фактор у ширењу пандемије.
Када људи добију позитиван тест на Ковид-19, али не развију кашаљ, високу температуру или друге уобичајене симптоме вируса, њихове случајеве називамо "асимптоматским". Понекад људе без симптоме називамо и "тихим носиоцима", јер несвесно могу да заразе друге, а то је велики фактор у ширењу пандемије.
ДА ЛИ ЕВРОПУ ПОНОВО ЧЕКА КАРАНТИН? Вирус се све више распламсава, многе државе стрепе од другог таласа вируса
НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА СВЕТСКИХ НАУЧНИКА: Када позитивне особе нису више заразне?
БРОЈКЕ СУ КАТАСТРОФАЛНЕ: У Бразилу регистровано највише новооболелих и преминулих у ЈЕДНОМ ДАНУ
Али како нова истраживања показују то што неко нема симптоме, не значи нужно да ће проћи без компликација које Ковид-19 изазива. Наиме, асимптоматски носиоци суочавају се са скривеним опасностима за здравље.
Једна нова студија пратила је групу од 37 асимптоматских пацијената у Кини. Испитаници, дакле, нису показивал спољне манифестације вируса, али истраживачи су желели да знају какве би промене могле да се десе унутар њихових тела. За откривање су користили ЦТ скенер.
Оно што су видели било је запањујуће - 57 одсто њих имало је сенке на плућима и такозвано "млечно стакло", а и једно и друго указује на упалу или оштећење плућа. Ово је примера ради карактеристично и за теже случајеве корона вируса.
Друга студија истраживача са Инсититута у Калифорнији добила је сличне резултате. У тој групи 54 одсто асимптоматских пацијената показало је субклиничке абнормалности плућа.
Кинески истраживачи сматрају да ове промене на плућима могу да буду привремене и да нестају када вирус крене даље. Студија из Калифорније позвала је на даље праћење како би се разумели дугорочни ефекти на респираторно здравље и здравље плућа.
Све више студија указује да су "тихи преносиоци" већа опасност за друге него што је то ико очекивао, на првом месту јер имају више простора да га рашире даље.
Расипање вируса настаје када се вирус размножава унутар тела, а затим се пушта у околину - издахом када испушта аеросоли или капљицама пирликом кијања, кашљања, говора, певања... Тежина вирусне инфекције утиче на то колико ћемо вируса раширити и колико смо заразни за друге. Неки докази сугеришу да смо најзаразнији неколико дана пре појаве симптоме, када је количина вируса у телу веома висока.
Кинески истраживачи испитали су ширење вируса у својој групи асимптоматских пацијената и открили су да оно у просеку траје 19 дана - што је било 5 дана дуже него за оне са симптомима! Распон ширења вируса за асимптоматску групу трајао је најмање 6 дана, а највише 45, што је огромна разлика.
Виролози верују да ће између 40 и 45 одсто људи који добију корона вирус остати без симптома. Немогуће је одредити када су они најзаразнији, управо зато што немају симптоме.
ХОЛАНДИЈА ПОРУЧУЈЕ: Не носите маске, њихова ефикасност није доказана
ПРОСТО НЕВЕРОВАТНО! Становник ове земље оболео је ТРЕЋИ ПУТ од корона вируса, сви су у ШОКУ!
Русија завршила испитивање вакцине против короне: Ово је резултат
САД ЗАВИЈЕНЕ У ЦРНИ ВЕО: Четвртина свих преминулих од короне из Америке
ЈЕЗИВА ИСПОВЕСТ ПРЕЖИВЕЛОГ ОД КОРОНЕ: Давали му један посто шансе, одсекли му прсте, сви га отписали (ВИДЕО)